Każda nawierzchnia gdzieś się kończy. W dobrze zorganizowanym ogrodzie, w którym oddzielenie trawnika, rabatów, kory, kamienia, ścieżek czy chodników jest kwestią kluczową, należy przywiązywać szczególne znaczenie do tego, aby granice między poszczególnymi nawierzchniami były zarówno precyzyjne, jak i estetyczne. Do wytyczenia takich granic pomiędzy różnego rodzaju nawierzchniami służyć mogą różnego rodzaju palisady, a także obrzeża trawnikowe czy chodnikowe. W przypadku tych ostatnich należy pamiętać, aby komponowały się one pod względem formy i koloru z graniczącymi terenami, jak i całym ogrodowym otoczeniem. Po wyborze odpowiedniego rodzaju obrzeży betonowych należy jeszcze pamiętać, aby zostały one profesjonalnie, równo ułożone, co również wymaga niemałej uwagi i pracy.

Funkcje obrzeży chodnikowych

Jeśliby chcieć ująć problem jak najkrócej, można stwierdzić, że betonowe obrzeża chodnikowe są niezbędnym elementem, który pozwala utrzymać całą konstrukcję chodnika w ryzach. Po pierwsze, wyznaczają jasną granicę podwyższonych powierzchni komunikacyjnych z nawierzchnią innego typu (na przykład trawnikiem, korą czy kamykami), po drugie – uniemożliwiają „rozchodzenie” się powierzchni, służąc jako element oporowy do jej zabezpieczania. Ponadto jedną z największych zalet obrzeży chodnikowych wykonanych z betonu jest oczywiście ich wytrzymałość. Nie trzeba nikomu udowadniać, że beton jest tworzywem odpornym na zmienne warunki atmosferyczne, a w ograniczonym zakresie jest również odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie można zapominać również o tym, że obrzeża chodnikowe to istotny element, który przekłada się na wygląd przylegających do nich powierzchni komunikacyjnych, a przez to na estetykę całego ogrodu. Precyzyjnie wyznaczone granice, równe linie, będące wynikiem profesjonalnego, dokładnego ułożenia potrafią sprawić wrażenie porządku i harmonii – co nie zawsze jest łatwe do osiągnięcia.

Gra formami i kolorami

Obrzeża chodnikowe mogą przybierać różne wymiary, formy i kolorystykę. W pierwszym przypadku mogą być to obrzeża dłuższe, prostokątne, o wymiarach 100 cm x 30 cm x 8 cm czy też 100 cm x 20 cm x 6 cm (w przypadku obrzeży standardowych), w innym długość ich będzie mniejsza, wynosząca 60 czy 50 cm. Jeśli chodzi o formy, klasyfikować obrzeża chodnikowe możemy między innymi ze względu na ich zakończenie – jedne będą ścięte, płaskie, jak ściana prostokąta, drugie z kolei zaokrąglone, miękkie, opływowe. Wszystko jest w gruncie rzeczy kwestią gustu.

W kwestii obrzeży betonowych możliwy jest również wybór odpowiedniego ich koloru, który z jednej strony będzie współgrał z naszym gustem, z drugiej – wkomponuje się w kolorystykę otaczających nawierzchni, a także całego ogrodu. Zauważyć przy tym należy, że kolorami można grać, zestawiając obrzeża z kolorem nawierzchni komunikacyjnych na zasadzie całkowitej harmonii (czyli pod tzw. kolor) lub wręcz przeciwnie – korzystając z ciekawego rozwiązania estetycznego, jakie daje kontrast. Ciemne obrzeża chodnikowe będą świetnie współgrać z jasną nawierzchnią chodnika, ale też na przykład z zielenią trawnika pod drugiej stronie, brązowe czy beżowe zrozumieją się między innymi z korą czy piaskiem, a szare – z kamykami.

Przepis na estetyczne chodniki

Wytyczenie estetycznych chodników wymaga nie lada wysiłku – można powiedzieć, że jest to wręcz pewien rodzaj sztuki, rozpoczynającej się już na etapie tworzenia szkiców. Rozplanowanie, wytyczenie na ziemi, a następnie ułożenie obrzeży chodnikowych odgrywa pierwszorzędną rolę dla dalszego organizowania całego ogrodu. Niezależnie od tego, czy chodniki i obrzeża na naszych planach przecinają się idealnie pod kątem dziewięćdziesięciu stopni czy zakręcają, tworząc łukowate, elastyczne kształty. Proces wytyczania i układania obrzeży wygląda następująco: w pierwszej kolejności powinien powstać projekt, czyli rozrysowanie (ręcznie lub komputerowo) tego, co zamierzamy następnie wykonać. Potem należy przystąpić do wyrównania terenu, czyli niwelacji wzniesień i wyrównania spadków, aby móc zabrać się za dalsze prace, na które składać się będzie wytyczenie linii, zgodnie z którymi będziemy układać betonowe elementy. Po wykopaniu rowków i ułożeniu obrzeży można zagospodarować daną przestrzeń w sposób, w jaki sobie to rozplanowaliśmy.

Rozwiązania systemowe

Jednym z ciekawszych rozwiązań w przypadku wyboru obrzeży chodnikowych jest zastosowanie całego systemu, czyli wykorzystanie różnych elementów pochodzących z tej samej gamy. Położenie podobnych, uzupełniających się pod względem formy i kolorystyki płyt chodnikowych, obrzeży oraz stopni daje często niepowtarzalny, harmonijny wygląd. Ciekawym rozwiązaniem może być na przykład system Bradstone Old Town, w który wchodzą również obrzeża – delikatnie zakończone, pozbawione ostrych kształtów, sprawiające wrażenie płynnego, miękkiego przejścia pomiędzy oddzielanymi nawierzchniami. Strukturalna, jasna powierzchnia inspirowana naturalnym kamieniem powinna pasować do większości ogrodów.

Dzięki naszej aplikacji Semmelrock GardenVision mogą Państwo zwizualizować swój ogród lub podjazd z wykorzystaniem naszych najwyższej jakości produktów. Zachęcamy również do obejrzenia naszej galerii inspiracji w strefie Showroom.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.