Taras naziemny to coraz częściej wybierane rozwiązanie, dzięki któremu zyskujemy dodatkową przestrzeń wypoczynkową, nawet jeśli projekt naszego domu nie przewidywał takiej możliwości.

Aby jednak taras naziemny zapewnił nam maksymalną wygodę i komfort, powinien zostać wykonany w odpowiedni sposób. Dzięki temu zapewnimy sobie również jego trwałość na lata. Sprawdźmy więc w jaki sposób zbudować taras naziemny, który będzie nie tylko praktyczny, ale również stanie się prawdziwą ozdobą domu.

Dlaczego warto wykonać taras naziemny?

Taras naziemny to idealne rozwiązanie dla tych, którzy poszukują miejsca do wypoczynku oraz do rodzinnych spotkań i przyjacielskich rozmów. Dzięki niemu możliwe jest poszerzenie bryły budynku, jednocześnie dobrze zaaranżowany taras może stać się prawdziwą ozdobą domu i ogrodu.

Co więcej, wybór tarasu naziemnego jest zwyczajnie praktyczny. Nie potrzebuje on wykonywania prac mokrych, pozwala zaoszczędzić czas niezbędny na stworzenie tarasu, a przy tym nie wymaga dużej liczby zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych.

Więcej informacji o trendach w wyborze odpowiedniego rodzaju tarasu przeczytasz w artykule Jakie trendy dominują w projektowaniu tarasów i nawierzchni wokół domu?

Taras na płycie betonowej – jakie są jego główne zalety?

Jednym z rozwiązań, na które możemy się zdecydować, jest wykorzystanie płyt betonowych na taras. To bardzo popularna metoda, które ma wiele zalet. Wśród nich wymienić możemy nie tylko szybki proces montażu oraz możliwość wykończenia go na wiele sposobów. Bardzo istotny jest również fakt, że tego typu tarasy cechują się bardzo długą żywotnością. Z powodzeniem mogą posłużyć nam nawet przez kilkadziesiąt lat.

W jaki sposób wykonać należy taras na płytach betonowych?

Aby taras naziemny wykonany z płyt betonowych spełnił wszystkie nasze oczekiwania, konieczne jest profesjonalny montaż. Znaczenie ma również to, jakie płyty betonowe wybierzemy. Powinno się bowiem wykorzystywać płyty klasy min. C8/10. Grubość płyty betonowej powinna wynosić minimum 3 centymetry. Poznaj najlepsze płyty tarasowe dostępne w ofercie Semmelrock: Corona Brillant, Asti Natura, Carat, La Linia, Sottile Deco, Picola, Mayesto.

https://www.youtube.com/watch?v=snVLNn66g3A [embedować]

Niezwykle ważne jest również przygotowanie gruntu pod płyty na taras. Zaczynamy od usunięciu warstwy roślin i ziemi. Na gruncie wykładamy warstwę geowłókniny. Jeśli taras układamy na płycie betonowej, to wystarczy podsypka z piasku i żwiru, jeśli zaś bezpośrednio na gruncie, to przygotowujemy grys. W zależności od tego, jak duży będzie nasz taras, konieczne może być również wykonanie zbrojenia, na którym spoczną płyty betonowe.

>>Przeczytaj również: Cechy użytkowe produktów tarasowych marki Semmelrock — poznaj naszą klasyfikację!<<

Bardzo ważnym elementem tarasu naziemnego z płyt betonowych jest również izolacja, która powinna znajdować się pomiędzy płytą główną tarasu, a wyższymi warstwami. Jakich materiałów możemy użyć, by skutecznie zaizolować taras? Przede wszystkim papy, choć równie dobrze sprawdzi się cienkowarstwowa folia budowlana lub specjalna mineralna zaprawa.

Podczas tworzenia tarasu naziemnego koniecznie pamiętać należy również o dylatacjach, czyli szczelinach, które dzielą wszystkie warstwy tarasu. Wypełnia się je materiałem elastycznym, takim jak np. styropian. Taras powinien posiadać dylatacje obwodowe, czyli odstępy pomiędzy ścianami domu, a tarasem oraz szczeliny wzdłuż i w poprzek płyty. Te dylatacje wykańcza się najczęściej za pomocą silikonu.

Jeśli zamierzamy wykończyć taras płytkami ceramicznymi, pamiętajmy o tym, że ważny jest również dwucentymetrowy spadek, dzięki któremu na podłodze tarasu nie będzie gromadziła się woda.

Czytaj także: Taras wentylowany — jak go wykonać?

Czym możemy go wykończyć?

Jak już zostało wspomniane, płyty betonowe dają nam wiele możliwości aranżacji terenu. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są płytki ceramiczne oraz gresy. Decydując się na nie pamiętajmy o tym, by wybierać te, które cechują się mrozoodpornością oraz posiadają antypoślizgową, chropowatą powierzchnię.

Należy również zastosować odpowiedni rodzaj kleju odpornego na wilgoć oraz inne czynniki atmosferyczne. Najlepiej sprawdza się zaprawa klasy minimum C2. Pamiętajmy również o tym, że bardzo istotne jest podwójne smarowanie. Oznacza ono, że klej rozprowadzamy zarówno na betonowej płycie, jak i na płytce.

Kolejnym sposobem na wykończenie tarasu naziemnego jest użycie drewna. W tej roli najlepiej sprawdzają się deski wykonane z drewna egzotycznego, które cechuje się dużą twardością. Należy również pamiętać o odpowiedniej ich impregnacji z wykorzystaniem preparatów olejowych, które wnikają wewnątrz drewna, a przy tym są odporne na ścieranie. Podłoga na taras będzie wówczas prezentowała się doskonale przez długi czas.

Czy taras z płyt betonowych wymaga pozwolenia?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób, które marzą o własnym tarasie naziemnym. Tradycyjne budowany taras, który posiada betonowe fundamenty, zwiększa bowiem powierzchnię budynku, dlatego musi spełniać szereg przepisów prawa (dotyczących np. odległości od domu sąsiada). Musimy również otrzymać zezwolenie na jego budowę. W przypadku tarasu, który wykonany jest z płyt, sprawa wygląda nieco inaczej. Mamy tu bowiem do czynienia z utwardzeniem gruntu, poprzez ułożenie na nim płyt betonowych. Nie musimy przejmować się formalnościami. Przepisy prawa jasno określają bowiem, że utwardzanie powierzchni gruntu na działce budowlanej nie wymaga pozwoleń na budowę. Co więcej, tarasu takiego nie musimy również zgłaszać.

Taras naziemny na gruncie – co warto o nim wiedzieć?

Kolejnym sposobem na wykonanie tarasu naziemnego jest budowa go na gruncie. W tym przypadku mowa o odpowiednio przygotowanej podbudowie, na której bezpośrednio układamy betonowe płyty chodnikowe, dekoracyjne lub płyty kamienne. Rozwiązanie to jest wybierane przez osoby, którym zależy na szybszym wykonaniu tarasu. W tym przypadku nie musimy bowiem wykańczać go np. za pomocą płytek.

Zachęcamy do lektury: Jak dobrać płyty tarasowe?

W jaki sposób buduje się taras na gruncie?

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest zebranie wierzchniej warstwy ziemi, w której znajdują się rośliny oraz resztki organiczne. Z biegiem czasu ulegną one bowiem rozkładowi, przez co grunt obniży się.

Następnie przechodzimy do wykonania podbudowy. W miejscu, w którym zamierzamy ułożyć płyty betonowe lub kamień, musimy przygotować podwyższenie. W tym celu należy nasypać odpowiednią ilość piasku lub pospółki. Pamiętajmy, że każda warstwa nie powinna być zasypywana na wysokość większą niż 30 centymetrów, a następnie dokładnie zagęszczana np. za pomocą ubijarki.

Po osiągnięciu odpowiedniej wysokości, na przygotowaną podbudowę wysypujemy warstwę podsypki piaskowo-cementowej, która powinna mieć wysokość ok 10 centymetrów. Na tak przygotowanym terenie możemy osadzić krawężniki i rozpocząć układanie nawierzchni.
W przypadku tego typu tarasów również musimy pamiętać o tym, że podbudowa powinna mieć lekki spad, dzięki któremu woda deszczowa nie będzie utrzymywała się na powierzchni tarasu.

Czy taras na gruncie wymaga drenażu?

Taras wykonany na gruncie narażony może być na wymywanie podbudowy przez wodę deszczową, która częściowo wnika do jej wnętrza. Wiele osób decyduje się więc na wykonanie drenażu, czyli montażu korytek odwadniających. To dobre rozwiązanie. Pamiętajmy o tym, żeby układając rury odwadniające zapewnić im minimum 2% spadek, który pozwoli na skuteczne odprowadzanie wody. Studzienka, do której będzie ona trafiała, powinna zaś znajdować się w odległości minimum 2 metrów od tarasu. Wykopy, w których umieścimy korytka odwadniające, powinny zaś być wypełnione lekkim betonem.

Jaki taras wybrać?

Zarówno tarasy na płycie betonowej, jak i tarasy naziemne mają wielu zwolenników. Który więc warto wybrać? Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy. Jeśli zależy nam na wykończeniu tarasu płytkami ceramicznymi lub deskami, chcemy wzbogacić go o balustradę i zależy nam na uzyskaniu efektu murowanego tarasu – wówczas postawmy na płyty na taras.

Jeśli zaś chodzi nam o to, by taras powstał szybko oraz wyróżniał się trwałością – wówczas zdecydujmy się na taras na gruncie. Koszty wykonania każdego z tych projektów są zbliżone (choć tarasy na gruncie bywają tańszym rozwiązaniem) i w dużej mierze zależą od tego, jakie materiały wybierzemy.

Podsumowując, jeśli marzymy o tym, by przy naszym domu znalazł się taras naziemny, mamy naprawdę wiele możliwości, dotyczących zarówno podstawy konstrukcji, jak i sposobów na jej wykończenie. Dzięki temu każdy może znaleźć idealne rozwiązanie w pełni dopasowane do jego potrzeb.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.