Każdy marzy o tym, by zregenerować siły po ciężkim dniu w pracy. Doskonałym do tego miejscem jest strefa relaksu w ogrodzie. Aranżując ogród powinniśmy więc skupić się nie tylko na bujnej roślinności, własnym warzywniku i sadzie, ale też stworzyć komfortowe miejsce wypoczynku w ogrodzie. Niech to będzie nasza oaza, w której oddamy się chwili zapomnienia wśród natury, ale też przestrzeń do spotkań towarzyskich i spędzania czasu z bliskimi. W dzisiejszym artykule krok po kroku pokazujemy, jak urządzić taką strefę relaksu!

Jak wyznaczyć strefę relaksu w ogrodzie?

W pierwszej kolejności musimy znaleźć miejsce odpowiednie do wypoczynku w ogrodzie. Strefa relaksu może zostać połączona z tarasem, stanowiąc płynne przejście do domu, ale równie dobrze może być ulokowana pośrodku sadu czy na uboczu ogrodu. Jeśli obiekty wypoczynku są od siebie oddalone, z powodzeniem połączysz je ścieżką, która dodatkowo stworzy podział ogrodu na strefy. Warto postawić tutaj na trwałe materiały, odporne na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne. Świetnie sprawdzi się np. kostka Arte, inspirowana tradycyjnym brukiem, układanym w łuki w dawnych miastach, która dodatkowo nada wyjątkowego charakteru aranżacji Twojego ogrodu.

strefa wypoczynku w ogrodzie

Tworząc projekt strefy wypoczynku w ogrodzie, dobrze jest się zastanowić, jakie funkcje będzie ona pełnić. Niektórzy chcą stworzyć sobie strefę relaksu, gdzie oddadzą się spokojnej lekturze książki, poleżą na hamaku i wypiją popołudniową kawę. Dla innych miejsce wypoczynku w ogrodzie to przede wszystkim odpowiednio zagospodarowana przestrzeń, w której będą mogli organizować grille ze znajomymi, jeść wspólne sobotnie śniadania z rodziną czy mieć oko na plac zabaw dla dzieci, na którym pociechy będą aktywnie spędzały swój czas. 

Szukając odpowiedniej lokalizacji dla strefy relaksu w ogrodzie należy także pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa i funkcjonalności. Weźmy zatem pod uwagę np. nasłonecznienie – fani kąpieli słonecznych powinni ulokować ją z dala od drzew i zabudowy, natomiast miłośnicy spokojnych chwil z nosem w książce najlepiej jeśli postawią na teren zacieniony. Oczywiście świetnym półśrodkiem będzie połączenie jednej i drugiej opcji – altana przydomowa zapewni schronienie przed intensywnym słońcem, z kolei nieopodal niej można ulokować leżak, by łapać promyki.

wypoczynek w ogrodzie

Kolejnym ważnym aspektem jest wybór materiałów, z których wykonana zostanie strefa wypoczynku w ogrodzie. Basen będzie elementem aranżacji? W takim razie koniecznie zadbaj o płyty antypoślizgowe. Marzy Ci się miejsce na ognisko w ogrodzie lub altana z grillem? Wówczas koniecznie zastosuj nawierzchnię wytrzymałą, odporną na zmiany temperatur i łatwą w czyszczeniu. Możesz także wziąć pod uwagę styl ogrodu, tarasu czy domu i do nich dopasować materiał wykończeniowy w strefie relaksu. Na przykład w aranżacjach rustykalnych świetnie sprawdzą się płyty Bradstone Milldale, z kolei w skandynawskim znajdą zastosowanie płyty Nordic Martime.

Zadbajmy o prywatność – jak osłonić się od sąsiada?

Strefa relaksu powinna zapewniać nam ciszę, spokój i poczucie komfortu. W związku z tym wiele osób planując taką aranżację zadaje sobie pytanie, jak osłonić się od sąsiada. Wokół miejsca wypoczynku w ogrodzie warto zbudować solidne, szczelne ogrodzenia, które odgrodzą nas od sąsiadów oraz zewnętrznego hałasu. Nawet jeśli nie decydujemy się na pełne ogrodzenie całej działki, to jednak warto zadbać, by dobrze osłonić strefę relaksu. W tym celu dobrze egzamin zdadzą naturalne żywopłoty, ale też ścianki dekoracyjne, np. z wykorzystaniem płyt dekoracyjnych z kolekcji Milldale. 

 jak osłonić się od sąsiada?

Innym sposobem osłaniania strefy relaksu w ogrodzie są parawany lub pergole. Te pierwsze to rozwiązanie dające nam możliwość dowolnych konfiguracji – możemy je przesuwać lub składać, a zimą zupełnie schować, by nie niszczały. Pergola to z kolei propozycja wprowadzająca do ogrodu dodatkowe urozmaicenie – piękna, funkcjonalna i dobrze komponująca się z różnymi stylami ogrodu. Kluczowe jest, by dopasować materiał, z którego ją zbudujemy oraz dobrać właściwą roślinność. Na przykład pergola stworzona z systemu małej architektury ogrodowej Bradstone Madoc, połączona z bluszczem pospolitym lub milinem amerykańskim, to niezwykle uniwersalna propozycja, świetna do ogrodu w stylu greckim, romantycznym czy hampton. Z kolei pergola drewniana będzie doskonała do ogrodu rustykalnego, wiejskiego i sielskiego.

Jak zrobić altankę?

Altana przydomowa to jedno z chętniej wybieranych rozwiązań, wykorzystywanych w strefie relaksu. W zależności od potrzeb, może pełnić funkcję osłony przed słońcem czy deszczem, być miejscem spędzania czasu w towarzystwie bliskich i znajomych czy po prostu być zaaranżowana tak, by zapewnić nam komfortowy wypoczynek w ogrodzie. Jednak na co się zdecydować – altana drewniana, altana murowana, a może gotowy projekt? Osoby zapracowane lub po prostu nie lubiące majsterkować mogą zdecydować się na tę ostatnią propozycję – w ofercie dostępne są nowoczesne altany ogrodowe, które świetnie wkomponują się w aranżację strefy wypoczynku w ogrodzie modernistycznym czy niewielkie altany drewniane do ogrodów rustykalnych. Zwykle jednak nie jest to rozwiązanie na tyle solidne, by cieszyło swoją funkcjonalnością przez długie lata. Alternatywą jest więc samodzielna budowa altany ogrodowej – wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne! A co więcej, można stworzyć ją wedle własnych upodobań i adekwatnie do stylu panującego w ogrodzie. W Twojej aranżacji dominuje styl naturalny? W takim razie warto wybrać np. altanę z drewnianych paneli, wokół niej zastosować imitujące drewno płyty Alberino.

altana przydomowa

Podpowiadamy więc krok po kroku, jak zbudować altankę

  1. Wybierz odpowiednią lokalizację altany i znajdź kształt konstrukcji, który będzie komponował się dobrze z aranżacją Twojego ogrodu – np. prostokątne świetnie sprawdzą się w nowoczesnym i rustykalnym stylu, okrągłe w romantycznym, a kwadratowe w chińskim.
  2. Budowa altany ogrodowej powinna rozpocząć się od wyboru materiałów. Nie zaleca się stawiania jej na ziemi czy trawniku – w razie niepogody teren stanie się błotnisty. Zamiast tego wybierz płyty tarasowe, które są łatwe w utrzymaniu czystości, trwałe i nie wymagają impregnacji (w przeciwieństwie do drewna). Sama altana przydomowa może być wykonana na wiele sposobów – z drewna, metalu, cegieł czy kamienia. Dach może pokrywać gont, ale równie dobrze blachodachówka czy dachówka ceramiczna.
  3. Przygotuj fundament – proces może zająć nawet 2 tygodnie, bowiem wylewka betonowa musi dobrze wyschnąć.
  4. Pora przejść do budowy altany ogrodowej, a właściwie jej konstrukcji. Do płyty betonowej zamontuj słupy drewniane – wykorzystaj regulowane kotwy lub stopki do słupów z zakończeniem w kształcie litery U i ich nóżki przytwierdź do betonu. Drewniane belki wsuń do kotew i przymocuj śrubami. W przypadku altany stawianej na rzucie kwadratu lub prostokąta wznieś trzy ścianki – np. z desek, gotowych paneli z drewna czy kratownic. Ustabilizuj konstrukcję ścianek mocując murłaty i kleszcze, a między kleszczami i słupami zastrzały.
  5. Pora na zadaszenie altany przydomowej. Najszybszy będzie jednospadowy projekt – przygotuj więźbę dachową (szkielet) i zacznij od obsadzenia murłaty łączącej ściany i zadaszenie, a następnie przymocuj do niej krokwie dachowe. Deski na połaci ułóż w gęstości takiej, jak wymaga tego materiał do wykończenia dachu – może to być papa, ale również gont, dachówki lub deski.
  6. Ostatni krok – wykończenie. Wybierz odpowiednie płyty i wyłóż nimi altanę – świetnie sprawdzą się np. antypoślizgowe płyty tarasowe La Linia. We wnętrzu ulokuj meble, które stworzą miejsce do wypoczynku w ogrodzie, np. leżaki, kokon ogrodowy albo takie, w których spędzisz czas z bliskimi na wspólnym biesiadowaniu, np. ławki, stoły, krzesła. Nie zapomnij też o oświetleniu – modnym rozwiązaniem, wprowadzającym piękny klimat do strefy relaksu, będą girlandy świetlne. 

Już wiesz, jak osłonić się od sąsiada, gdzie stworzyć miejsce wypoczynku w ogrodzie oraz jak zbudować altankę – pora na stworzenie Twojej własnej, idealnej strefy relaksu! Pamiętaj, by było to miejsce bezpieczne, komfortowe i dostosowane do upodobań Twoich i innych domowników. Powodzenia!

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.