Właściciele domów na skarpie nierzadko borykają się z problemem odpowiedniego zagospodarowania terenu i rozważają opcję sztucznego jego wyrównywania. Niemniej nie  jest to konieczne – można wykorzystać potencjał takich uwarunkowań i odpowiednio zaaranżować ogród na skarpie, który będzie efektownym i wyróżniającym się elementem posesji. Z tego artykułu dowiesz się, jak wzmocnić skarpę, w jaki sposób ją atrakcyjnie zagospodarować i obsadzić, a także znajdziesz inspiracje, jak zaaranżować taras ze skarpą.

Dom na skarpie – jak zabezpieczyć skarpę przed osuwaniem?

Posiadając dom na pochyłym terenie musimy wiedzieć, jak zabezpieczyć skarpę, by ta nie stanowiła zagrożenia i nie była narażona na niszczenie (np. wskutek intensywnych opadów). Warto więc, by już projekt domu na działkę ze spadkiem terenu uwzględniał wszelkie kwestie bezpieczeństwa i czynił przydomową przestrzeń jak najbardziej funkcjonalną. Sposobów na wzmocnienie skarpy jest sporo, dlatego przedstawiamy kilka z nich, abyś mógł dopasować odpowiedni wariant do rodzaju terenu, ale i stylu domu czy ogrodu.

Jak zabezpieczyć skarpę przy użyciu kamienia?

Skarpa z kamienia jest szczególnie rekomendowana do wzmocnienia terenu piaszczystego lub gliniastego, narażonego na wypłukiwanie podczas deszczu. Spływaniu wody w dół stoku zapobiegną np. duże głazy wbite w skarpę pod kątem 75 stopni. Aby jeszcze bardziej wzmocnić zabezpieczenie skarpy, nasz naturalny kamień na skarpę warto połączyć np. z obrzeżami imitującymi kamień

skarpa z kamienia

Murek oporowy na wysokie i strome skarpy

Wysokie i strome skarpy (o nachyleniu powyżej 45 st.) wymagają zabezpieczenia murkami oporowymi. Budując murek na nieprzepuszczalnym gruncie, warto pozostawić między nim a skarpą wolną przestrzeń i wypełnić ją warstwą odsączającą (żwirem lub tłuczniem). Murek oporowy najlepiej budować z kamieni, cegły lub betonu. Ostatnia możliwość daje nam sporo opcji dopasowania do stylu ogrodu, a przy tym jest korzystna cenowo, trwała i łatwa w pielęgnacji. Możemy wybrać murek betonowy imitujący kamień, co świetnie sprawdzi się w aranżacjach rustykalnych (np. system Bradstone Madoc) albo rozwiązanie imitujące cegły, doskonałe do ogrodów modernistycznych (np. element małej architektury Vario).

kamień na skarpę

Nowoczesny dom na skarpie 

Dom na pochyłym terenie to nie lada wyzwanie dla projektanta. Obecnie dużą popularnością cieszą się nowoczesne domy na skarpie – zarówno skromne domki w stylu rustykalnym otoczone łąką kwietną, jak i wielkie, zachwycające posiadłości w stylu loftowym. W zagospodarowaniu terenu wokół posesji świetnie sprawdzą się betonowe obrzeża, palisady i różnego rodzaju murki. Jeśli skarpa w ogrodzie jest wyjątkowo stroma i wymaga dodatkowego podparcia, wówczas polecamy zastosować np. betonowe gazony, których jednak nie obsadzamy roślinami, a zamiast tego w całości wypełniamy je betonem. Taki surowy, betonowy projekt może dobrze sam w sobie współgrać z nowoczesnym domem na skarpie, ale jeśli pragniemy dodać trochę roślinności, możemy na stopniach gazonów ustawić betonowe donice z roślinami lub obsadzić gazony pnączami.

rośliny na skarpę

Jak wzmocnić skarpę za pomocą rabaty ogrodowej? 

Jeśli posiadamy dom na pochyłym terenie o niewielkim spadku, do wzmocnienia skarpy może wystarczyć zbudowanie zwykłej rabaty z roślin. Doskonale nadadzą się tutaj właściwie wszystkie niskie byliny – np. żurawki, nachyłki, astry bylinowe, ożoty zwyczajne, słonecznice czy szczawiki trójkątne, jak i rośliny płożące lub okrywowe – np. tojeść rozesłana, dąbrówka rozłogowa czy bodziszek wspaniały. Rośliny na skarpę można komponować kolorystycznie, a dodatkowo wzmocnić elementami dekoracyjnymi w postaci kamieni czy murka z obrzeży i palisad (polecamy np. palisady Misto).

Skarpa w ogrodzie – jak zbudować ją od podstaw? 

Nie dysponujesz domem na pochyłym terenie? Nie szkodzi! Wciąż istnieje możliwość stworzenia skarpy w ogrodzie. Podpowiadamy więc, jak ją uformować krok po kroku.

jak wzmocnić skarpę

  1. Zacznijmy od wyznaczenia miejsca, a następnie wykonania niewielkiego wykopu. Na jego spodzie układamy gruz, kamienie lub żwir typu kliniec. Kolejną warstwą będzie grunt pochodzący z wykopu, a ostatnią urodzajna ziemia.
  2. Tu pojawia się ważna wątpliwość – jak wzmocnić skarpę, by ta była solidna i cieszyła oko przez lata. Otóż świeżo usypana skarpa osiada, co niekiedy trwa nawet kilka tygodni, ale bez obaw – nie musisz tyle czekać. Istnieje możliwość przyspieszenia osiadania poprzez zagęszczenie gruntu ubijarką. Pora na zabezpieczenie przed osuwaniem. Jeśli stworzona przez Ciebie skarpa w ogrodzie ma niewielki stopień nachylenia, wystarczy jej wyprofilowanie i obłożenie np. kamieniami. Z kolei, gdy masz w planach stworzyć skarpę o nachyleniu 30 stopni lub więcej, wówczas nie obejdzie się bez wzmacniającej konstrukcji, która podtrzyma wzniesienie. Czym zabezpieczyć skarpę w takim przypadku? Świetnie sprawdzi się np. system małej architektury ogrodowej Bradstone Mountain Block, z którego wykonasz stylowy murek. Innym pomysłem jest usypanie stromej skarpy schodkowo – takie posunięcie złagodzi nachylenie, doda stabilności całej konstrukcji i uczyni ją bezpieczniejszą.
  3. Dodatkowym wzmocnieniem, jednocześnie świetnie zdobiącym skarpę, jest wykorzystanie murku kwiatowego. Ten wykonasz wybierając odpowiednie rośliny na skarpę, które są dedykowane wzniesieniom i zboczom. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, najlepiej wybrać niskie byliny rabatowe o wysokości do 30 centymetrów.
  4. Pora na najprzyjemniejszą część! Ustalmy, czym obsadzić skarpę. Tutaj należy wziąć pod uwagę jej nasłonecznienie. Jeśli skarpa ogrodowa znajdzie się po stronie południowej lub południowo-wschodniej, postaw na byliny skalne. Z kolei gdy znajdzie się ona po stronie zachodniej albo północno-zachodniej, świetnym wyborem będą byliny ciepłolubne. Ponadto warto też wybrać rośliny okrywowe (np. lebiodkę pospolitą, winobluszcz zaroślowy, macierzankę) czy krzewy płożące (np. jałowiec, kosodrzewina czy róża okrywowa). Jeśli jest to skarpa z kamienia, wówczas możesz też pokusić się np. o sukulenty.

Pomysł na taras ze skarpą 

Jesteś szczęśliwym posiadaczem domu na skarpie? Nachylenie terenu możesz dobrze wykorzystać i tym samym zagospodarować taras ze skarpą, oszczędzając tym samym miejsce. To szczególnie praktyczne rozwiązanie, kiedy masz do dyspozycji niewielką działkę lub też w jej pozostałych częściach zaaranżowany został np. sad, warzywnik, basen, strefa relaksu itp. Jak zatem zaaranżować taras ze skarpą? Mamy dla Ciebie dwie ciekawe inspiracje!

jak zagospodarować skarpę

  • Taras na skarpie

Na rozległej, stromej skarpie można uformować szersze stopnie umocnione głazami, drewnianymi czy betonowymi palisadami. Powstałe w ten sposób tarasy obsadzamy roślinami, a jeśli miejsca jest dosyć, ustawiamy na nich stół lub fotele. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie! Jeśli skarpa jest stroma, warto ją otoczyć także ogrodzeniem lub murkiem, np. wykonanym z systemu ogrodzeniowego Sonniblick. To szczególnie ważne, gdy w domu mieszkają dzieci – a jeśli już o pociechach mowa, zachęcamy do lektury niezwykle przydatnego artykułu: Jak bezpiecznie i kreatywnie spędzić wakacje z dziećmi w ogrodzie?.

  • Taras otoczony skarpą

Idealny na niewielkie przestrzenie, jeśli np. dom sąsiaduje blisko z ogrodzeniem lub mamy nierówny teren na posesji. Wówczas wzdłuż ogrodzenia możemy stworzyć podwyższone rabaty kwiatowe, wzmocnione obrzeżami albo murkiem, a w dole zagospodarować mały taras. Zagłębienie części rekreacyjnej to okazja, by zyskać odrobinę prywatności w ogrodzie. Pamiętajmy, że ziemny wał doskonale izoluje akustycznie, a lekko zagłębiony w ziemi taras z pięknie wkomponowaną roślinnością, zapewni znakomite odcięcie od otoczenia nawet na niewielkich działkach, ulokowanych w ruchliwej okolicy czy centrum miasta.

Skarpa w ogrodzie to bardzo estetyczne rozwiązanie, które nada aranżacji charakteru i pożądanego stylu. Pamiętaj jednak, że kluczowe jest zabezpieczenie jej przed osuwaniem i wybranie roślin, które nadają się do tego celu. Skorzystaj z naszych wskazówek i stwórz swój ogród na skarpie lub taras ze skarpą, by ten cieszył funkcjonalnością i wizualnymi wrażeniami przez długi czas.

Opinie

Bardzo zależy nam na Waszych opiniach, dlatego będziemy wdzięczni za wszystkie oceny, opinie, propozycje na temat naszych artykułów. Swoimi opiniami możecie się dzielić pod adresem socialmedia@semmelrock.pl. Wasze opinie stanowią dla nas niezastąpione i nieocenione źródło inspiracji do tworzenia nowych artykułów.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić.

Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, ogrodzenia, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław