Jak urządzić ogród w stylu naturalnym? Co zrobić, kiedy zapragniemy przenieść namiastkę górskich, kamiennych szlaków na swoje podwórko? Świetnym rozwiązaniem w obu przypadkach będzie aranżacja skalniaka! Poznaj porady naszych ekspertów i dowiedz się, jak zrobić skalniak w ogrodzie, czym go obsadzić i w jaki sposób pielęgnować!

Skalniak w ogrodzie – co warto wiedzieć i kiedy się na niego zdecydować?

skalniak w ogrodzie

Skalniak w ogrodzie to bardzo ozdobny fragment ogrodu, z reguły obsadzony roślinami górskimi. Najczęściej lokuje się go w dobrze nasłonecznionych strefach z uwagi na światłolubność roślin. Decydując się na skalniaki ogrodowe, musimy wybrać zatem dobrą lokalizację i uwzględnić specyficzne wymagania środowiskowe roślin skalnych. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby stworzyć warunki glebowe i ekspozycyjne dla uprawy roślin skalnych zbliżone do naturalnych – zatroszczyć się o właściwą ilość wilgoci w glebie, zbliżony do naturalnego skład i odczyn podłoża oraz intensywność nasłonecznienia, jakiej wymagają poszczególne gatunki roślin. 

Skalniaki ogrodowe pomysły – jak dopasować do stylu ogrodu?

skalniaki ogrodowe

W dalszej części artykułu znajdziesz wskazówki, jak zrobić skalniak, a także podpowiedzi, czym go obsadzić. Teraz jednak poznaj zalety takiego sposobu na aranżację swojej przydomowej przestrzeni! Skalniaki przed domem bez wątpienia będa stanowiły znakomity element reprezentacyjny Twojej posesji i nadadzą jej wyjątkowej estetyki. Co więcej, można bez trudu dopasować je do panującej stylistyki domu czy wkomponować w styl aranżacji ogrodu. 

  • Styl wiejski – jeśli jest to dominujący styl w Twojej aranżacji, skalniaki znakomicie się wpiszą w ten klimat. Ogród wiejski to przede wszystkim połączenie naturalnych materiałów, dlatego kamienne kompozycje z bylinami będą wyglądały naturalnie i pięknie. 
  • Styl orientalny – jeśli urządzasz na swojej posesji ogród chiński, japoński czy inspirowany Indiami, z pewnością przez myśl przemknął Ci pomysł na skalniak. To idea, którą warto podążać, ponieważ dalekowschodnie aranżacje bazują na połączeniu kamieni, skał i roślinności. Możemy spotkać suche ogrody z dominacją kamienia, żwiru i pojedynczych drzew, jak i wodne – gdzie betonowe skalniaki otaczają oczka wodne czy strumyki.
  • Ogród klasyczny – jego zadaniem jest połączenie estetyki z funkcjonalnością. Styl ten bardzo lubi bujną, aczkolwiek niewymagającą roślinność i proste formy, dlatego doskonale sprawdzają się elementy imitujące kamień naturalny. Ważne są także strefy, które będą witały gości w naszych progach, czego efektem są skalniaki przed domem, ulokowane w taki sposób, aby dobrze widoczne były z zewnątrz lub tuż po wejściu na posesję.
  • Ogród nowoczesny – wbrew pozorom skalniak w ogrodzie minimalistycznym, który charakteryzuje nowoczesny styl, będzie prezentował się bardzo stylowo. Kluczowe jest tutaj wygospodarowanie odpowiedniego kształtu i dobranie właściwych roślin na skalniak, które będą pasowały do całości. Świetnie sprawdzą się np. skalniaki betonowe, w których granice jasno wytyczą obrzeża oraz rośliny utrzymane w spójnej, klasycznej kolorystyce.
  • Ogród skalny – tu bez wątpienia skalniaki będą grały pierwsze skrzypce. Jeśli dysponujesz zboczem, które chcesz zaaranżować – zdecyduj się na skalniak na skarpie. Masz oczko wodne? Możesz je otoczyć pięknymi kompozycjami, łączącymi kamień i roślinność. A może po prostu uwielbiasz górskie klimaty i skalny ogród to Twoje marzenie? W takim wypadku istnieje wiele opcji, aby zaaranżować nietypowy skalniak – np. wzdłuż ścieżek, w formie wodospadu czy wykorzystując elementy małej architektury.

Skalniak betonowy – jak zaaranżować?

skalniaki przed domem

Masz pomysł na skalniak w ogrodzie, ale nie wiesz czy wybrać kamień naturalny czy materiały go imitujące? W tej sekcji artykułu przyjrzymy się lepiej skalniakom z betonu, które zyskują na popularności i są rekomendowane przez architektów krajobrazu. Ich przewagą nad kamieniem naturalnym jest łatwiejsza pielęgnacja, wysoka odpornosć na działanie wody i mrozów, a także ewentualne obciążenia. Jak zrobić skalniak wykorzystując gazony i donice betonowe, obrzeża lub palisady betonowe? Oto kilka praktycznych wskazówek i zarazem inspiracji.

Pomysł na skalniak w ogrodzie z gazonów

Skalniak z gazonów to bardzo dobre rozwiązanie, kiedy zechcesz stworzyć np. skalniak na skarpie. Wówczas gazony będą stanowiły dobre wzmocnienie dla skarpy, a zarazem nadawały całości dodatkowych walorów estetycznych. Wśród gazonów, które idealnie wpasują się do ogrodu lub na skarpę możemy wymienić np. gazon Adelo. Gazony można nabyć w jednym z trzech kolorów – chłodnym szarym (bardzo uniwersalny), ceglanym (świetny do ogrodów nowoczesnych, industrialnych) i wyrazistym grafitowym (idealny do aranżacji klasycznych, romantycznych). Adekwatnie do kolorystyki możesz wkomponować kwiaty na skalniak, by całość ze sobą współgrała.

Skalniak w ogrodzie z wykorzystaniem palisad i obrzeży betonowych

Pomysł na skalniak w ogrodzie z wykorzystaniem palisad i obrzeży betonowych, szczególnie przypadnie do gustu osobom, które lubią uporządkowany styl w ogrodzie, minimalizm i elegancję. Znajdzie zastosowanie w ogrodach modernistycznych, formalnych, francuskich. Kształt wyznaczają bowiem palisady i obrzeża, które trzymają w ryzach roślinność, jednocześnie doskonale podkreślając styl ogrodu. Jeśli dominuje u Ciebie nowoczesny styl, możesz wybrać np. obrzeża imitujące kamień naturalny Riva, z kolei do formalnego czy francuskiego świetnie sprawdzi się inspirowany naturą system małej architektury Bradstone Mountain Block.

Skalniak betonowy na skarpie

Panuje pogląd, że pochyłości utrudniają zagospodarowanie ogrodu. W łatwy sposób możemy jednak przekuć pozorną wadę w zaletę. Rozwiązaniem jest skalniak na skarpie, który doskonale wyeksponuje takie ukształtowanie terenu. Do zbudowania odpowiedniej konstrukcji możemy wykorzystać np. elementy małej architektury ogrodowej Bradstone Madoc, które wzmocnią skarpę. Taka umocnione murkami skarpa jest bardzo praktyczna – osłania wnętrze ogrodu, tłumi hałas, chroni przed wiatrem i wydziela poszczególne części działki.

Jak zrobić skalniak i czym go obsadzić?

aranżacja skalniaka

  1. Budowa skalniaka – ważny jest wybór materiałów

Wykonanie naturalnie wyglądającego skalniaka w ogrodzie wymaga nieco pracy. Na początku musimy stworzyć projekt, który uwzględni nasze preferencje co do materiałów, stylu czy kształtu. Jeśli planujesz zaaranżować skalniak z kamienia – poszukaj takich, które będą pasował pod względem estetycznym do całości, ale także postaw na te, które są trwałe i nie ulegają łatwo kruszeniu. Preferujesz skalniak z betonu? W takim razie sprawdź ofertę gazonów, poszukaj odpowiednich obrzeży i palisad albo postaw na stylowe murki. Co istotne, ich pielęgnacja jest niewymagająca, a przy tym wykazują bardzo dobre właściwości, dzięki czemu będą służyć swoją estetyką przez lata.

  1. Wybór roślin na skalniak

Ważnym momentem jest także wybranie miejsca, w którym ulokowany będzie ogrodowy skalniak. Ma to znaczenie dla uzyskania optymalnego stylu w ogrodzie, ale i ogrywa kluczową rolę w odpowiedzi na pytanie, czym obsadzić skalniak. Otóż inne rośliny będą odpowiednie do słabo nasłonecznionego miejsca, a inne do tego, gdzie słońce dociera dość intensywnie. Na przykład świetne rośliny na skalniak zacieniony to: funkie, dąbrówki rozłogowe, tojeści rozesłane czy żurawki ogrodowe, natomiast kwiaty na skalniak pełen słońca to: dzwonki, jeżówki, goździki, floksy skrzydlaste czy zawilce japońskie. Oczywiście dostępne są jeszcze inne, liczne byliny na skalniak, trawy, krzewy, sukulenty – warto przed zakupem skonsultować się ze sprzedawcą, który z pewnością doradzi, co wybrać. W trakcie rozmowy zaznacz też, jeśli chcesz uzyskać ogród łatwy w pielęgnacji – wówczas doradzi Ci on gatunki roślin, które nie wymagają zanadto uwagi.

  • Jak zrobić skalniak od podstaw?

Wybrane przez nas materiały do budowy skalniaka stabilizują temperaturę gleby w ciągu doby oraz pomagają w utrzymaniu wilgoci. Istotnym elementem jest więc wybór podkładu, który powinien być przepuszczalny – można użyć gruzu betonowego czy ceglanego, żwiru, mieszaniny ziemi ogrodowej i żwiru, natomiast nie zalecamy gliny ani piasku rzecznego. Tworząc skalniak w ogrodzie należy najpierw wybrać ziemię na głębokość 20-30 cm i jeśli zdecydujemy się na obrzeża skalniaków – teraz jest moment na ich rozlokowanie. Następnie przestrzeń zasypujemy podkładem i usypujemy kopiec z podłoża, układamy kamienie, a przestrzenie między nimi wypełniamy dobrze podłożem (to powinno być kamieniste, z niewielkim dodatkiem próchnicy czy gleby ogrodowej). Pamiętajmy, że podłoże będzie się ubijać pomiędzy i pod kamieniami, więc należy je uzupełniać. Zwieńczeniem jest obsadzenie skalniaka roślinami. Jeśli marzy Ci się ogród całoroczny – zadbaj o różnorodność i wybierz kwiaty na skalniak, które mają różne okresy kwitnienia.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.