Nie ma wątpliwości, że ogród można kształtować na dowolne sposoby, w zależności od osobistych upodobań. Jednocześnie można wskazać kilka kluczowych elementów, które będą określać jego charakter. Należą do nich bez wątpienia ścieżki ogrodowe – zarówno pod względem sposobu ich wytyczenia, jak i materiału, z którego będą wykonane. W jaki sposób poprawnie wytyczyć ścieżki w ogrodzie, a także jaki materiał będzie optymalny przy ich wykonaniu, zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym? Podpowiadamy!

Jak słusznie podkreślają eksperci Semmelrock, udana aranżacja ogrodu to zawsze w pewnym stopniu mieszanka różnego rodzaju elementów, które nadają określony wygląd nie tylko samemu ogrodowi, ale również całemu domowi.

Piękny ogród to nie tylko wspaniałe rośliny i zapierające dech w piersi oczka wodne, ale również odpowiednio dobrane elementy „nieożywione”. Kamień, beton czy ceramika są w stanie całkowicie odmienić charakter naszej posesji – pisaliśmy na stronie  Ogród marzeń — wybieramy płyty do ogrodu.

W niniejszym artykule interesować nas będą właśnie te „nieożywione” elementy, a w szczególności materiał, z którego można wykonać ścieżki ogrodowe. Wcześniej jednak dwa słowa o tym, w jaki sposób prawidłowo te ścieżki wytyczyć.

Jak wytyczyć ścieżkę w ogrodzie?

Ścieżki ogrodowe to swego rodzaju arterie, które organizują cały ruch w ogrodzie. W zależności od sposobu ich poprowadzenia, zależeć będzie szereg kwestii – wygoda i praktyczność poruszania się, ale także estetyka całego otoczenia. Niezwykle istotne w tym zakresie jest na przykład to, czy ścieżki wytyczone zostaną po liniach prostych (co charakteryzuje bardziej klasyczne podejście do aranżacji ogrodu), czy też będziemy dążyć do bardziej niekonwencjonalnych, łamanych linii oraz łuków.

Pierwszym krokiem w procesie wytyczenia ścieżek będzie oczywiście przygotowanie odpowiedniego planu. W tej części należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach: ścieżki nie powinny biec obok dużych drzew (zagrożenie podważenia ich przez korzenie) oraz powinny być odpowiednio szerokie. Następnie należy naszkicować samą trasę, pamiętając o tym, że w bardziej naturalnych ogrodach kręte ścieżki zazwyczaj prezentują się lepiej, natomiast w symetrycznie i skrupulatnie zaaranżowanych warto rozważyć przewagę linii prostych.

Więcej na temat wytyczania ścieżek i samego procesu przygotowania powierzchni (w tym układania kostki brukowej) można przeczytać we wpisie: Ogród — jak wytyczyć i przygotować ścieżkę z kostki brukowej?

Płyty betonowe na ścieżki ogrodowe

Kostka brukowa to najbardziej popularny materiały, z którego wykonuje się ścieżki ogrodowe. Nic dziwnego – jest on bardzo wytrzymały, względnie łatwy do ułożenia, a ponadto bardzo estetyczny (warto wspomnieć kostkę brukową Appia Antica). Nie znaczy to jednak, że kostka brukowa to materiał jedyny do układania ścieżek – w tym zakresie dysponujemy bowiem dość ciekawymi rozwiązaniami alternatywnymi. Pierwszym z nich, o których tutaj napiszemy, będą płyty betonowe, które z powodzeniem mogą posłużyć nam do ułożenia ścieżek w ogrodzie.

Przy wyborze płyt betonowych pod ścieżki ogrodowe należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych kwestii.

Wybierając płyty betonowe zwróćmy uwagę na ich odporność na warunki atmosferyczne (mróz i wysokie temperatury) oraz uszkodzenia mechaniczne. Warto sprawdzić też ich nośność – informuje ona, jakie obciążenie wytrzymają. Te dostosowane do ruchu pieszego, nie powinny być więc układane na podjazdach, w miejscach parkingowych i powierzchniach, po których poruszają się pojazdy – przestrzegają nasi eksperci Semmelrock. Więcej znajdziesz w artykule Czy płyty betonowe do ogrodu to dobry pomysł? Co wybrać?

Ścieżki ogrodowe – estetyka płyt betonowych

Prócz dobrej jakości płyt betonowych, nie sposób nie docenić szerokiej gamy stylów, które dobrze obrazuje bogata oferta Semmelrock. W tym miejscu wymieńmy choćby bardzo elegancką płytę brukową Plato w różnych kolorach (canello, grafiri czy niepowtarzalne marrone). Płyty są nierównomiernie zabarwione, co zwiększa oryginalny efekt estetyczny, ponadto dostępne są w różnych rozmiarach. Ciekawą kompozycją dla miłośników bardziej północnych, nordyckich klimatów będzie z kolei płyta Nordic Maritime, która również może być zastosowana do układania ścieżek ogrodowych. Faktura desek drewnianych, zaokrąglone krawędzie, strukturalna powierzchnia oraz szczeliny tworzą silne wrażenie naturalności – a w ogrodzie w dużym stopniu o to właśnie chodzi.

Rozwiązanie alternatywne – płyty porcelanowe

Na płytach betonowych również nie kończą się możliwości w zakresie wykonanie ścieżek ogrodowych. Niezwykle interesującą alternatywą jawią się płyty porcelanowe, wykorzystywane głównie do aranżacji tarasów i ogrodów zimowych (ale także ścieżek i alejek), które mogą konkurować z betonowymi przede wszystkim pod względem wzornictwa i estetyki.

Spośród zalet omawianych płyt wyróżnić możemy m.in. możliwość układania ich jedna przy drugiej, bez konieczności zachowywania odstępów. Dzięki temu można uzyskać niemalże idealnie jednolitą, gładką powierzchnię. Dalej na liście plusów znajduje się wzornictwo – eleganckie, a przy tym niezwykle oryginalne – zauważają eksperci Semmelrock w poradniku Płyty porcelanowe na taras, alejki i ścieżki — jakie wybrać?

Płyty porcelanowe – styl i wytrzymałość

Płyty porcelanowe przy zastosowaniu do ścieżek ogrodowych nie mają dużo wspólnego z powszechnym wyobrażeniem o niskiej wytrzymałości porcelany. W przypadku ścieżek, gdzie płyty poddane są głównie ograniczonemu obciążeniu ludzkiemu, płyty porcelanowe będą doskonale spełniać swoją rolę. Ponadto zauważmy, że są z reguły bardzo odporne zarówno na mróz, jak i na działanie promieni słonecznych, posiadają też bardzo dobre właściwości antypoślizgowe, dlatego nadają się do stosowania na odkrytych przestrzeniach.

Największą jednak zaletą pozostaje chyba wspomniana wyżej estetyka płyt porcelanowych. Prezentowane przez Semmelrock płyty z rodziny AirPave® świetnie imitują drewno (płyty porcelanowe Selva), współgrają z różnymi stylami (płyty porcelanowe Panama) czy też są bardzo wytworne i eleganckie (płyty tarasowe Casona). Dobór pozostaje wyłącznie kwestią gustu.

Podsumowanie

Ścieżki ogrodowe – jak widać – można układać na różne sposoby i z wykorzystaniem różnego rodzaju materiału. Po procesie wytyczania ich przebiegu i przygotowaniu gruntu następują właściwe prace instalacji kostki brukowej, płyt betonowych czy też płyt porcelanowych. Bogactwo wyboru może czasem przyprawiać o zawrót głowy – ostatecznie wszystko zależy od stylu, w jakim chcemy nasze ścieżki zaprojektować. Natomiast jakość dostarczanego materiału zagwarantują już nasze produkty z portfolio Semmelrock.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.