Dla wielu osób kostka brukowa to stare uliczki, chodniki lub tarasy wytwornych, często wiekowych domostw. Tymczasem jest to materiał, który przybiera dziś bardzo nowoczesnych form, stając się idealnym budulcem do stworzenia przestrzeni zgodnych z najnowszymi trendami. Możemy po niego sięgnąć również, kiedy przygotowujemy się do budowy schodów wejściowych do naszego domu. Jeżeli przyłożymy się do ich wykonania, trzymając się wszelkich zasad i nie będziemy nadto oszczędzać na dobrej jakości materiałach, schody z kostki brukowej będą nam służyć przez długie, długie lata.

Schody mają nie tylko walor użytkowy, ale również estetyczny. Przemyślany dobór kostki brukowej i dobry projekt, są w stanie ożywić i urozmaicić otoczenie naszego domostwa. Zanim jednak zabierzemy się do pracy, musimy się do niej odpowiednio przygotować. Jest to etap najbardziej czasochłonny i wymagający.

O czym należy pamiętać przy układaniu kostki?

Zanim zabierzemy się do wszelkich czynności, potrzebny nam będzie dobry plan. W jego zakres wchodzą takie elementy jak:

 • ustalenie miejsca na budowę schodów (choć w tym wypadku wiemy, że ma to być główne wejście do domu),
 • decyzja na temat wysokości, szerokości oraz liczba stopni,
 • wyznaczenie konta nachylenia schodów

Schody prowadzące do drzwi wejściowych powinny umożliwiać mieszkańcom szybkie i bezpieczne pokonanie stopni. Nie powinny być zatem zbyt szerokie i płaskie (nie sprzyja to szybkiemu dotarciu do celu), ale również nie mogą być nadto wąskie i strome (pośpieszne wchodzenie na takie schody może skończyć się wypadkiem). Co ciekawe, nie bez różnicy dla naszego komfortu jest również liczba schodów! Ustalono, że powinna być ona zawsze nieparzysta.

Nie wiecie, na jaki model kostki brukowej się zdecydować? W podjęciu decyzji pomocny okaże się wpis Jak dobrać kostkę brukową do projektu domu?. Z taką wiedzą możemy przystępować do wyboru kostki brukowej. Na tym etapie również powinniśmy się kierować kilkoma zasadami:

 • design kostki powinien korespondować z architekturą budynku i stylem, w jakim utrzymany jest nasz ogród,
 • żyjemy w kraju o dość kapryśnym klimacie, zatem należy pamiętać o takich cechach jak mrozoodporność i właściwościach antypoślizgowych kostki,
 • poziomując powierzchnię schodów, zadbajmy o odpowiedni kąt pochylenia, aby woda deszczowa lub z topniejącego śniegu nie tworzyła kałuż na stopniach (spadek max. 1%),
 • wysokość jednego stopnia nie powinna być większa niż 15 cm, głębokość do 50 cm, natomiast wysokość pozostaje zależna od szerokości drzwi wejściowych do domu.

Jakie wybrać płyty na schody tarasowe, jeśli nie zdecydujemy się na kostkę brukową, dowiecie się z lektury Płytki na schody zewnętrzne – wzory, inspiracje, porady.

Przygotowania do ułożenia kostki brukowej

Przed przygotowaniem wykopu, sprawdźmy, czy dysponujemy wszelkimi niezbędnymi narzędziami. Tak więc, do wyznaczenia obszaru budowy potrzebne nam będą:

 • paliki i sznurek, który między nimi przeprowadzimy,
 • geokrata, która zapobiegnie osuwaniu się gruntu,
 • gumowy młotek, którym dobijać będziemy kostkę,
 • poziomica, żeby nasze schody były równe,
 • łopata do przygotowania wykopu,
 • miarka, żeby trzymać się wymiarów,
 • zagęszczarka, żeby wszystko ładnie wyrównać (choć w przypadku małych schodów nie jest to element konieczny).

Przygotowane wcześniej paliki wbijamy do ziemi i łączymy je sznurkiem, wyznaczając tym samym teren na schody. Koniecznie musimy wyznaczyć najwyższy i najniższy stopień.

A teraz, łopata w dłoń! Pierwszym krokiem naszych prac przygotowawczych będzie wybranie ok. 25 cm gleby, a następnie ułożenie geokraty i pokrycie jej mieszanką piasku i cementu. Jeżeli teren nie jest wystarczająco twardy, należy wzmocnić go suchym betonem.

Ostatnim etapem przygotowań jest wyznaczenie ram naszej konstrukcji poprzez ułożenie elementów brzegowych schodów na zaprawie murarskiej – jest to gwarancja stabilności schodów.

Budujemy schody

Skoro ułożyliśmy już „ramę” z elementów brzegowych, możemy przystępować do jej wypełniania. Pamiętajmy, że kostki brukowe muszą przylegać do siebie ściśle – tylko takie ułożenie gwarantuje im stabilność. W solidnym umocowaniu elementów pomoże nam gumowy młotek, którym dobijamy każdą pojedynczą kostkę.

Do wypełnienia przestrzeni pomiędzy kostkami możemy użyć drobnego piasku lub fugi do spoinowania kostki. Czynność powtarzamy kilkukrotnie, a następnie zamiatamy powierzchnię, pozwalając piaskowi dobrze osadzić się między elementami.

Na naszej stronie znajdziecie profesjonalny poradnik Jak zbudować schody tarasowe.

Kostka brukowa – rekomendacje Semmelrock

Osoby, które cenią sobie elegancki, a jednocześnie uniwersalny styl, mogą zainteresować się kostką brukową Semmelrock Lundo. Jej ponadczasowa forma doskonale pasuje zarówno do nowoczesnej, jak i tej bardziej klasycznej architektury. Przede wszystkim jednak kostka Lundo odporna jest na mróz, który w naszych rejonach bywa wyjątkowo dotkliwy. Niestraszne jej również ulewne deszcze – dzięki hydrofobizacji, nie wchłania ona wody, co gwarantuje jej długowieczność.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.