Rabaty w ogrodzie to jeden z najpiękniejszych elementów przydomowej aranżacji przestrzeni. Kluczowe jest jednak, by je odpowiednio zaprojektować – pod kątem stylu ogrodu, rodzaju gleby, ukształtowania terenu, okresów kwitnienia roślin i naszych upodobań. Jeśli zastanawiasz się, co posadzić przed domem albo jak zaaranżować rabatę ogrodową, w tym artykule prezentujemy 4 pomysły, które pomogą Ci uzyskać pożądany efekt!

Rodzaje rabat ogrodowych – jaki wybrać dla naszego ogrodu?

Rodzaje rabat ogrodowych możemy rozróżnić pod względem sezonowości (rabaty kwiatowe całoroczne lub rabaty sezonowe), rodzaju wykorzystanych roślin (rabaty kwiatowe, rabaty bylinowe, rabaty jednogatunkowe, rabaty wielogatunkowe) czy walorów estetycznych (rabata jednokolorowa, rabata wielokolorowa, rabata z kamieni). Aby wybrać odpowiedni typ, warto wziąć pod uwagę kluczowe kryteria, które prezentujemy poniżej wraz z rodzajami rabat ogrodowych.

podwyższone rabaty

  • Warunki w ogrodzie – ważne są takie kwestie, jak rodzaj gleby i ukształtowanie terenu. To one decydują, na jaką rabatę ogrodową możemy sobie pozwolić, tzn. jaka będzie miała właściwe warunki do tego, by bujnie rosnąć i pięknie się prezentować. Zupełnie inne rośliny wybierzemy na glebę żyzną , a inne na podłoże piaszczyste. Weźmy też pod uwagę położenie naszej rabaty w ogrodzie – jeśli chcemy zbudować ją po stronie północnej, wybierzmy rośliny cieniolubne (np. paprocie, adiantum stopowate, pióropusznik strusi, tawułki Arendsa). Jeśli w miejscu nasłonecznionym – takie, które będą odporne na promienie słoneczne (np. goździki postrzępione, pokośliny, szałwie, miłki wiosenne, gipsówki, berberysy zwyczajne). 
  • Styl ogrodurabata ogrodowa powinna komponować się dobrze z resztą naszego ogrodu. Na przykład w ogrodzie sielskim, rustykalnym czy wiejskim doskonale sprawdzą się rabaty bylinowe i rabaty warzywne, z kolei w ogrodzie bardziej eleganckim, np. angielskim czy francuskim rabaty kwiatowe i rabaty z kamieni, z pięknie wykonanymi obrzeżami, które nadadzą całości spójnego, uporządkowanego charakteru. Obrzeża rabat warto dopasować do wykorzystanych płyt tarasowych, ścieżek, rodzaju elewacji czy małej architektury ogrodowej.Obrzeża Semmerlock – poznaj bogatą ofertę producenta
  • Nasze umiejętności i dyspozycyjność –  pamiętajmy, aby rodzaj roślin dobierać pod kątem doświadczenia w uprawie. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem i stawiasz swoje pierwsze kroki w tworzeniu i pielęgnowaniu rabat ogrodowych, lepiej wybrać takie rośliny, które nie są szczególnie wymagające (np. aksamitki, nasturcje, bratki czy piwonie). Nie mniej ważny jest czas, jaki możesz poświęcić na pielęgnację roślin. Jeśli chcesz by rabata w ogrodzie cieszyła oko przy minimalnym wkładzie pracy, wówczas polecamy wybrać kwiaty i krzewy, które nie wymagają wiele naszej uwagi (np. wilce, kokoryczki, astry amerykańskie czy bluszcz). Dobrym rozwiązaniem będą też rabaty kwiatowe całoroczne, gdzie nie musimy martwić się o sezonowe obowiązki (wybierz np. funkie, bluszcz pospolity, dąbrówki rozłogowe i wkomponuj do tego rośliny kwitnące w poszczególnych sezonach).

Jak wydzielić rabatę ogrodową? 

Zastanawiasz się, jak urządzić rabatę przed domem albo jak stworzyć rabatę w ogrodzie lub na działce, aby ta dobrze komponowała się z aranżacją przestrzeni? W takim razie zapoznaj się z naszymi wskazówkami, gdzie podpowiadamy, jak wydzielić rabatę.

jak zrobić rabatę

  1. Wybierz kształt rabaty – bez względu na to, czy będzie to rabata kwiatowa, bylinowa czy rabata z kamieni, powinna mieć kształt dopasowany do uwarunkowań i zagospodarowania terenu. Można także uwzględnić nurty i trendy panujące w określonym stylu – np. ogród urządzony wedle zasad feng shui nie powinien mieć kątów ostrych, więc tam świetnie sprawdzą się okrągłe, faliste i owalne rabaty, wykonane np. przy użyciu palisady Riva o ciekawym. trapezowym kształcie. Z kolei nowoczesne aranżacje bardzo dobrze komponują się z rabatami ogrodowymi wykonanymi na bazie rzutu prostokąta czy kwadratu. Do ustalenia kształtu świetnie sprawdzą się obrzeża palisadowe.
  2. Wokół rabat często znajdują się trawniki, ale jeśli chcemy, by strefy były od siebie odpowiednio wydzielone warto wiedzieć, jak oddzielić trawnik od rabaty. Przede wszystkim tak jak wspomnieliśmy, można to uczynić za pomocą obrzeży ogrodowych, ale również palisad czy murków. Oferta jest szeroka, więc bez trudu dopasujesz wybrany wariant do stylu ogrodu i swoich upodobań. Popularnym rozwiązaniem są np. obrzeża rabat z linii Bradstone Old Town, która świetnie pasuje do niemal każdej aranżacji, ale równie dobrze możesz postawić na nowoczesne obrzeża Livio czy wykonać murek z wykorzystaniem elementów małej architektury ogrodowej Bradstone Milldale.
  3. Jeśli nie chcemy wygradzać rabaty ogrodowej murkiem, to alternatywnie jej granice można wytyczyć także poprzez ułożenie wzdłuż kostki brukowej lub granitowej. Tak stworzone ścieżki nie tylko doskonale wyeksponują rabaty w ogrodzie, ale też podzielą go na strefy. Możesz po przeciwnych stronach ulokować grządki warzywne i rabaty kwiatowe, co przy okazji znacząco ułatwi dbanie o roślinność.

Jak zrobić rabatę – 4 inspiracje na aranżację 

Rabata z kamieni

czego zrobić obrzeża w ogrodzie

Na początku warto wyjaśnić, czym są rabaty z kamieni – otóż są to kompozycje, w których podłoże wyłożone jest nie ziemią, a kamykami (np. otoczakami, łupkami czy grysem perłowym). Tutaj absolutną koniecznością jest zastosowanie obrzeży rabatowych – pozwoli to uniknąć przemieszczania się kamieni na ścieżki czy trwanik i tym samym wprowadzi ład. Jeśli zależy Ci na spójnej estetyce, polecamy wykonać ścieżki z wykorzystaniem płyt chodnikowych i obrzeży w tym samym stylu – np. połącz płyty tarasowe Bradstone Blue Lias z obrzeżami Bradstone Blue Lias). Rabata z kamieni to świetna propozycja do nowoczesnego ogrodu przed domem, ale też jako element aranżacji strefy relaksu w ogrodzie. Jakie rośliny wykorzystać? Bardzo dobrze sprawdzą się trawy ozdobne, hortensje, funkie, rodgersje, żurawki, cisy, bukszpany czy azalie japońskie.

Rabata podwyższona

rabaty kwiatowe przed domem

O rabatach podwyższonych mówimy wtedy, gdy w obramowaniu ścianek zbudowanych z elementów drewnianych, kamiennych, betonowych lub z cegieł umieszczone zostaje odpowiednie podłoże, a następnie sadzi się tam wybrane rośliny. Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, które wyeksponuje naszą roślinność, a ponadto doskonale sprawdzi się do projektów ogrodów na pochyłym terenie, domów na skarpie, a także domów miejskich o małej powierzchni ogrodowej. Jak zrobić rabatę tego typu? Rabata podwyższona z kwiatami czy bylinami będzie świetnie prezentować się, gdy wykorzystasz kamienne palisady Misto, z kolei do rabaty warzywnej z powodzeniem możesz wybrać imitujące drewno palisady Sven. Odpowiednio dobrane materiały doskonale podtrzymają całą konstrukcję, a przy tym podkreślą styl aranżacji ogrodu.

Rabata warzywna

nowoczesny ogród przed domem

Rabaty warzywne szczególnie dobrze współgrają z ogrodami zaprojektowanymi w stylu wiejskim, naturalnym. Do ich wykonania zazwyczaj wykorzystuje się drewniane skrzynie, ale możemy zastąpić je skrzyniami betonowymi. Taka propozycja być może nie jest odpowiedzią na pytanie, co posadzić przed domem, natomiast jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chcesz w funkcjonalny sposób zaaranżować swój ogródek i zamiast tradycyjnych grządek warzywnych postawić na bardziej nowoczesny wariant. W rabacie warzywnej świetnie odnajdą się pomidory, fasole, papryki, dynie, cukinie, kabaczki, różnego rodzaju sałaty i oczywiście zioła. Warto także wspomnieć, że tego typu rabaty ogrodowe także mogą cieszyć oko – ogrodnicy nierzadko zachęcają, by pomiędzy grządkami warzywnymi umieścić kwiaty, np. groszek pachnący, słonecznik zwyczajny, nagietki lekarskie czy słoneczniki zwyczajne.

Rabata kwiatowa całoroczna

jak oddzielić trawnik od rabaty

W przypadku rabaty kwiatowej całorocznej musimy zadbać o to, by rośliny były tak dobrane, aby o każdej porze roku, w każdej jej części, znajdowało się coś kwitnącego. Dzięki temu nasz ogród będzie zachwycał wyglądem i nierzadko zapachem nie tylko w okresie wiosenno-letnim, ale też jesienią i zimą. Przy aranżowaniu miejmy na uwadze, by obrzeża rabaty były wykonane z mrozoodpornych materiałów. Jeśli chodzi o dobór roślin, to zalecamy stworzenie kompozycji z krzewów kwitnących zimą (np. oczary, wierzby iwa, zimokwiaty wczesne, jaśminy nagokwiatowe) oraz roślin kwitnących w różnych sezonach. Wiosną kwitną np. tulipany, hiacynty, narcyze i szafirki; latem m.in. goździki kropkowane, piwonie, złocienie właściwe, dalie ogrodowe; jesienią np. astry krzaczaste, zawciągi nadmorskie, astry nowobelgijskie, dzielżany ogrodowe czy słoneczniki szorstkie.

Przedstawione przez nas pomysły na aranżację rabaty w ogrodzie możesz potraktować jako inspirację. To, jak urządzisz rabatę przed domem czy jaką kompozycję utworzysz w ogródku, zależy od uwarunkowań terenu, rodzaju gleby i Twoich upodobań. Pamiętaj jednak, by dopasować gatunki roślin zgodnie z warunkami panującymi w miejscu, gdzie ulokujesz rabatę, a także z uwzględnieniem swoich umiejętności w ogrodnictwie oraz dyspozycyjności. Niektóre rabaty bylinowe i grządki warzywne wymagają sporej ilości czasu i pracy, aby cieszyły efektami. Powodzenia!

Opinie

Bardzo zależy nam na Waszych opiniach, dlatego będziemy wdzięczni za wszystkie oceny, opinie, propozycje na temat naszych artykułów. Swoimi opiniami możecie się dzielić pod adresem socialmedia@semmelrock.pl. Wasze opinie stanowią dla nas niezastąpione i nieocenione źródło inspiracji do tworzenia nowych artykułów.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić.

Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, ogrodzenia, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław