Odpowiednia aranżacja otoczenia nie tylko podnosi ocenę domu w oczach gości i przechodniów, ale również sprawia, że żyje się w nim po prostu lepiej. Jednym z najważniejszych elementów ogrodu jest podjazd, chodniki i wszelkie inne powierzchnie, na których odbywać się ma ruch pieszy lub kołowy. Nawierzchnia ma być na tyle elegancka, by sycić nasz wzrok i wystarczająco trwała, by służyć nam przez lata. Jeśli postawimy na kostkę brukową, warto wiedzieć, jak przygotować się do jej układania.

Podbudowy pod kostkę nie będziemy podziwiać każdego dnia, przechadzając się przydomowym chodnikiem. Nie pokażemy jej również sąsiadowi, a jej zdjęcia nie wrzucimy na Instagrama. Mimo to podbudowa pod kostkę brukową jest arcyważnym elementem, który wpływa na ostateczny wygląd, stan i wytrzymałość nawierzchni. Na nic się jednak nie zda cała nasza praca, jeżeli podbudowa nie będzie spełniać swoich funkcji – to z kolei jest możliwe tylko wtedy, kiedy postanowimy trzymać się ściśle określonych reguł. Poznajmy je.

Podbudowa pod kostkę brukową — przeznaczenie

Prawidłowe położenie podbudowy zapobiegnie zapadaniu się chodnika, pojawianiu się kolein i innych mało estetycznych, a nawet niebezpiecznych dla użytkownika nierówności. Czy to wszystko? W żadnym wypadku! Oprócz sfery wizualnej i użytkowej otoczenia, precyzyjnie położona podbudowa to również spora oszczędność. Wszelkie defekty i uszkodzenia nawierzchni wymagają napraw, które wiążą się z inwestycją pieniędzy i czasu. Chcąc oszczędzić sobie dodatkowych wydatków i straty cennego czasu, warto zadbać o precyzję wykonania podsypki pod kostkę.

Podsypka piaskowa

Dokładne rozłożenie podsypki piaskowej, która stanowi warstwę wyrównawczą dla podłoża, to gwarancja idealnie płaskiej powierzchni. Aby móc równomiernie rozłożyć podsypkę, należy bezwzględnie zadbać o równą podbudowę.

Podbudowa pod bruk – jaka grubość?

Grubość podbudowy należy dostosować do obciążenia, na jakie narażona będzie nawierzchnia. Jeżeli w planie mamy budowę chodników, ścieżek i innych powierzchni dla ruchu pieszego, wystarczy podbudowa grubości od około 10 do 20 cm. W przypadku parkingów, podjazdów i dróg wewnętrznych, po których poruszać się będą samochody, podbudowa nie powinna być cieńsza niż 25–40 cm.

Wśród materiałów wykorzystywanych do tworzenia podbudowy pod kostkę brukową najczęściej spotykamy takie materiały jak kruszywo łamane i podsypka piaskowa. Pamiętajmy, że niezależnie od wybranego kruszcu, jego rozłożenie i zagęszczenie powinny być równomierne. Materiał rozkładamy dziesięciocentymetrowymi warstwami i zagęszczamy – na przykład za pomocą wypożyczonej zagęszczarki. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy model będzie odpowiedni dla rodzaju i wielkości gruntu, na którym zamierzamy kłaść nawierzchnię. W tym miejscu konsultacja z fachowcem będzie nieodzowna (pracownicy wypożyczalni sprzętu budowlanego będą wystarczająco mili i kompetentni, by udzielić nam dobrej rady).

Przepuszczalność wody – dlaczego jest ważna?

Przepuszczalność wody stanowi jedną z najważniejszych cech podbudowy. Prawidłowo zbudowane podłoże umożliwia wodzie bezproblemowe przenikanie do gruntu za pośrednictwem siły grawitacji. Dobrze odprowadzona woda daje gwarancję, że podbudowa pod kostkę nie będzie gromadzić wilgoci. Cóż jednak począć, jeśli nasz podjazd lub chodnik leży na gruncie cechującym się niską przepuszczalnością wody? W takiej sytuacji czeka nas dodatkowa praca – wykonanie warstwy rozsączającej bezpośrednio pod podbudową. Wystarczy nam do tego 10-centymetrowa warstwa piasku.

Czytaj także: Podjazd z kostki brukowej — koszt i wykonanie krok po kroku

Układanie podbudowy na gruncie słabonośnym

Grunt słabonośny bywa na tyle niestabilny, że utrzymanie ciężaru nawierzchni z kostki brukowej jest dla niego wyjątkowo trudne. Skutkuje to osiadaniem, którego efektem jest nierówna posadzka betonowa, popękane płyty, a nawet popękane ściany. Specjaliści zalecają jak najszybszą naprawę słabego gruntu. Dobrym pomysłem jest zakup geowłókniny. Materiał ten wykonywany jest zwykle z syntetycznych włókien, które przeciwdziałają mieszaniu się warstw wchodzących w skład podbudowy. Zastosowanie geowłókniny pozwala na skuteczne zagęszczenie wszystkich warstw podbudowy, przeciwdziała wypłukiwaniu kruszywa i zapobiega mieszaniu się sypkich materiałów pod wpływem obciążenia. Dzięki zastosowaniu geowłókniny warstwa rozsączająca nie będzie narażona na zanieczyszczenie materiałami z podbudowy, a nawierzchnia nie zapadnie się pod wpływem wypłukiwania kruszcu z podbudowy. Innymi oczywistymi zaletami zabezpieczenia podbudowy geowłókniną jest zminimalizowanie ryzyka występowania zjawiska koleinowania kostki brukowej. Co więcej, zamarzająca woda nie będzie rozsadzać betonu.

Piasek czy cement?

Zapytawszy specjalistów o materiał najlepszy do wykonania podbudowy, usłyszymy dziś najpewniej, że jest to piasek. Znajdą się oczywiście i tacy, którzy będą nam polecać zastosowanie podsypki piaskowo-cementowej, jednak powinniśmy być ostrożni we wprowadzaniu tejże rady w życie. Dlaczego? Przede wszystkim mieszanka piasku i cementu ma zdolność do podciągania wody ku górze (za sprawą oddziaływania sił kapilarnych), co skutkuje wymywaniem fragmentów podbudowy. Równie niebezpieczne są ekstremalnie niskie temperatury. Jeżeli wilgoć zgromadzona w takiej podbudowie zamarznie, może dojść do rozsadzenia materiału. Nie oznacza to jednak, że podsypka pod kostkę brukową piaskowo-cementowa nie nadaje się absolutnie do niczego.

Są sytuacje, w których zastosowanie tego typu materiału jest wręcz nieodzowne. Oczywiście istnieją wyjątki, w których zastosowanie podbudowy betonowej jest wskazane lub nawet konieczne. Są to jednak okoliczności wyjątkowe, wymagające udziału specjalisty, który będzie w stanie określić nośność gruntu oraz jego zdolność do odprowadzania wody. Jeżeli zabierzemy się do tego bez odpowiedniej wiedzy, istnieje spore ryzyko, że wkrótce czekać nas będzie dodatkowy wydatek związany z naprawą brukowanej nawierzchni.

Czytaj także: Kostka brukowa – podjazdy i ścieżki w różnej stylistyce

Podbudowa gotowa? Czas na kostkę brukową!

Podbudowa pod kostkę brukową, choć po zakończeniu układania kostki znika z naszego pola widzenia, stanowi kluczowy element decydujący o estetyce, trwałości oraz użyteczności naszych ścieżek, chodników, podjazdów, tarasów i innych powierzchni. Jest to swego rodzaju szara eminencja, bez której gwiazda programu, czyli kostka brukowa, nie może lśnić pełnym blaskiem.

Skoro już jesteśmy przy bruku, przyjrzyjmy się kilku modelom kostki z katalogu Semmelrock.

Antyk zawsze na czasie

Jeżeli chcemy nadać naszej posesji nieco antycznego charakteru, pozostając jednak w XXI wieku, warto zwrócić uwagę na model Bellano Antico. Faktura jej nawierzchni została poddana procesowi postarzania, dzięki czemu kostka wygląda, jakby została przywieziona wprost ze starożytnej Grecji. Zadbano o zachowanie nierówności i łamanych krawędzi charakterystycznych dla starych dróg i chodników.

W zależności od naszych preferencji i charakteru posesji, do wyboru dostajemy 3 opcje kolorystyczne: wulkaniczną szarość, kwarcytową szarość oraz grafit. Kostka Bellano Antico dostosowana jest do obowiązujących norm. Jej 6 cm grubości czyni ją idealną do budowy jednakowo podjazdu, ścieżki, chodnika, a nawet tarasu. Do wyboru kombiformę.

Wersja elegancka

Kolejna propozycja z katalogu Semmelrock to kostka Pastella. Jej chropowata powierzchnia wzbogacona została fragmentami kruszyw szlachetnych oraz piaskiem kwarcowym, co czyni z niej model idealny zarówno do nowoczesnych aranżacji, jak i eleganckich dworków.

W ofercie producenta dostępne są 3 warianty kolorystyczne: luminoso, jura i negro – ich połączenie daje nam szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o twórcze aranżacje. Kostka brukowa Pastella charakteryzuje się optymalną grubością 6 cm, wysokimi właściwościami antypoślizgowymi i 3 formatami: 30×20 cm, 20×20 cm oraz 15×20 cm. Antypoślizgowość Pastelli jest szczególnie ważna tam, gdzie ruch pieszy lub kołowy jest szczególnie wzmożony, a więc na terenach otaczających obiekty biurowe oraz przy domach, w których mieszkają dzieci, osoby starsze.

Czytaj także: Impregnaty kostki brukowej — jak się przygotować i czym impregnować kostkę brukową?

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.