Pies w ogrodzie bez szkód – czy to możliwe? To pytanie, które często zadają sobie przyszli właściciele czworonogów, a także osoby, które mają już psa, ale planują metamorfozę ogrodu. Zniszczony trawnik, obgryzione kwiaty i przekopany warzywnik – to wielka obawa właścicieli pupili. Niemniej pies w ogrodzie wcale nie musi oznaczać, że wszystkie nasze starania pójdą na marne. Kluczowe jest, by wiedzieć, jak urządzić ogród, aby ten był przyjazny dla psa i nadal spełniał swoje wszystkie funkcje. W tym artykule postaramy się rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości!

Wybieg dla psa, czyli jak urządzić psią strefę w ogrodzie

Aranżacja strefy relaksu w ogrodzie jest niezwykle istotna, abyśmy mogli w niej spokojnie wypoczywać. Dotyczy to również naszego pupila – pies powinien mieć zagospodarowaną własną strefę, gdzie będzie mógł się wyszaleć, ale i odpocząć. Pamiętajmy również, że podział ogrodu na strefy pozwala zachować porządek i maksymalnie cieszyć się z przydomowej przestrzeni – domownikom, gościom, jak i czworonożnym przyjaciołom. Podpowiadamy więc, jak urządzić ogród, by ten był przyjazny psom, bezpieczny, stylowy i komfortowy zarazem.

Wybieg dla psa – o czym pamiętać?

Urządzając altanę przydomową musimy poświęcić nieco czasu na projekt. Kluczowe jest ustalenie, jak zagospodarować przestrzeń, by czerpać z niej jak najwięcej korzyści. Wybieramy odpowiednie miejsce w ogrodzie pod względem nasłonecznienia, kładziemy odpowiednią nawierzchnię, budujemy elementy użytkowe, np. grilla, tak, aby nasza strefa wypoczynku miała wszystko to, czego potrzebujemy. Wybieg dla psa również powinniśmy traktować jako psią strefę relaksu i tym samym dobrze zaplanować jej lokalizację i sposób wykonania. O czym pamiętać podczas aranżacji wybiegu dla psa?

 • Umiejscowienie – najlepszym miejscem na wybieg dla psa jest przestrzeń częściowo zacieniona – po to, by pies nie przebywał ciągle na słońcu i mógł się schłodzić. Warto więc wybrać lokalizację pod drzewem lub zadaszoną albo samodzielnie zbudować wybieg, który choć częściowo będzie osłaniać daszek. Weźmy też pod uwagę charakter naszego psa – jeśli jest towarzyski, warto by jego miejsce było nieopodal naszej strefy relaksu – np. tarasu czy altany ogrodowej. Dzięki temu pies będzie miał nas cały czas na wyciągnięcie wzroku, co wpłynie pozytywnie na jego spokój i samopoczucie. Kojec dla psa powinien też zawierać elementy pozwalające na schłodzenie – np. płyty chodnikowe czy murek betonowy, które nie nagrzewają się tak prędko i będą przyjemnie chłodzić futrzaka w gorące dni.
 • Ogrodzenie wybiegu – pies w ogrodzie powinien mieć wydzielone miejsce do swobodnego przemieszczania się. Najlepiej więc ogrodzić kojec siatką lub przęsłami, przez które pies będzie mógł swobodnie obserwować otoczenie, ale jednocześnie uczyni to miejsce bezpiecznym – aby nasz czworonożny przyjaciel nie wydostał się niepostrzeżenie.
 • Rozmiar wybiegu – wymiary kojca dla psa są uzależnione od jego wielkości. Obszar powinien być na tyle duży, aby pies mógł swobodnie po nim biegać. Ustawa o ochronie zwierząt narzuca minimalne wymiary, a te wynoszą odpowiednio: psy poniżej 50 cm w najwyższym punkcie ciała  – kojec nie mniejszy niż 9 m²; psy między 51 a 65 cm – kojec nie mniejszy niż 12 m²; psy powyżej 65 cm – kojec nie mniejszy niż 15 m². Jeśli planujemy trzymać w kojcu dwa psy, jego wymiary powinny być wówczas w każdym przypadku większe o 4 m². Oczywiście im większy będzie wybieg dla psów, tym lepiej. Przestrzeń można wytyczyć poprzez ogrodzenie z murka, przęseł czy solidnej siatki.
 • Buda dla psa – to miejsce, w którym schroni się nasz pupil w razie intensywnego słońca czy deszczu, gdzie będzie mógł odpocząć i spać. Powinna być dostosowana do wielkości psa i ustawiona tak, by była osłonięta od wiatru (najlepiej więc, by z jednej strony przylegała np. do domu, altany, stodoły itp.). Polecamy także otwór wejściowy skierować na wschód lub zachód, aby wnętrze nie nagrzewało się zbyt mocno latem i nie ochładzało nadmiernie zimą. Komfort termiczny zwierzaka ma duży wpływ na jego zdrowie, a zaprojektowana przez nas buda dla psa powinna mu go zapewniać.
 • Dostęp do wody – pies powinien mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej i najlepiej, by ta była stosunkowo chłodna, dlatego warto ją ulokować w cieniu. Pamiętajmy też, że obecnie na rynku dostępne są różne nowoczesne rozwiązania – np. dystrybutory wody w postaci fontanny dla psów. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie zraszaczy wody w pobliżu wybiegu dla psa, aby ten mógł się latem schłodzić. 

Wybieg dla psa – jak zbudować krok po kroku?

 •  Krok I: Wybór materiałów

Wybieg dla psów wymaga stworzenia bezpiecznej konstrukcji – zarówno dla zwierzęcia, jak i dla domowników, gości czy innych zwierząt. Są bowiem chwile, kiedy po posesji przemieszczają się obce osoby, dzieci chcą pograć w piłkę lub kury znajdą się na wolności – wówczas najlepiej, aby nasz czworonożny przyjaciel znalazł się na w swoim kojcu, dobrze zabezpieczonym przed ewentualną ucieczką. Tak więc ten powinien składać się z trzech zabezpieczonych ścian oraz z przedniej ściany, wyposażonej w profile z drzwiami czy furtkę, które pozwolą na wypuszczanie czworonoga czy wchodzenie do kojca, by dać psu jedzenie, wodę albo w nim posprzątać.

Kojec może stanowić także element podziału ogrodu na strefy. Warto w takiej sytuacji postawić na spójność wykorzystanych materiałów. Do stworzenia wybiegu dla psa najczęściej wykorzystuje się przęsła metalowe, ale równie dobrze może to być solidna siatka ogrodzeniowa. Jeśli zależy nam na estetyce, narożniki można stworzyć z tych samych elementów, co ogrodzenie naszej posesji – np. świetnie sprawdzi się system ogrodzeniowy Lordio.

 • Krok II: Zakotwiczenie kojca

Kojec dla psa jest miejscem, w którym zwierzak ma się czuć bezpiecznie i swobodnie, dlatego ważne jest wybranie dobrej lokalizacji i zaprojektowanie przestrzeni tak, by była dla niego komfortowym miejscem do zabawy oraz odpoczynku. Najlepiej umieścić kojec na płaskiej powierzchni i zadbać o odpowiednie podłoże, żeby pies nie zdołał się przekopać. Sprawdzonym sposobem jest wykorzystanie wylewki betonowej, betonowych płyt, podkładów albo kostki brukowej. Samo zakotwiczenie odnosi się do przymocowania kojca dla psa do podłoża, za pomocą śrub i kołków. Tutaj należy więc osadzić w ziemi kotwy gruntowe i przykręcić do nich kojec, czyniąc konstrukcję stabilną i nieruchomą. 

 • Krok III – Podłoże

Najlepsze materiały do wyłożenia nawierzchni kojca dla psa to drewno oraz beton. Dobrze jest je ze sobą połączyć, bowiem beton chłodzi latem, z kolei drewno ogrzewa zimą. Warto także zwrócić uwagę na właściwości wybranych przez nas rozwiązań – idealnie będzie, gdy wybierzemy na podłoże materiały odporne na zniszczenia, łatwe w czyszczeniu, mrozoodporne, jak np. płyty wielkoformatowe Mayesto. Dla zachowania wizualnej spójności, możemy wybrać te same płyty betonowe, których użyliśmy np. do wyłożenia tarasu lub podjazdu, z kolei jeśli chcemy stworzyć podział ogrodu na strefy, można wybrać kontrastujące rozwiązanie.

 • Krok IV: Zadaszenie wybiegu dla psa

Ważnym elementem konstrukcji kojca jest dach. Zadaszenie chroni psa przed złą pogodą – zarówno przed opadami, jak i nadmiernym nasłonecznieniem czy silnym wiatrem. Najczęściej pokrycie dachowe wykonane jest z blachy, ale może być również np. z gontu bitumicznego. Wybieg dla psów może być kompleksowo zadaszony, ale również tylko częściowo – szczególnie, gdy zdecydujemy się na zagospodarowanie dużej przestrzeni dla czworonoga.

 • Krok V: Buda dla psa

Miejsce wypoczynku dla naszego czworonoga to obowiązkowy element wybiegu. Jak zrobić budę dla psa? Najlepiej, aby ta była wykonana z drewna, które jest świetnym izolatorem cieplnym, a jednocześnie zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. W takiej budzie nie gromadzi się też zbyt dużo wilgoci, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstawania pleśni i butwienia konstrukcji, a tym samym wydłuża się żywotność naszej budowli. Złym pomysłem będą natomiast budy z plastiku czy metalu, dlatego nie zachęcamy do korzystania z takich rozwiązań. Co więcej, pamiętajmy, że budy dla psa nie należy lokować bezpośrednio na gruncie, lecz konieczne jest stosowne podwyższenie – np. z drewna, cegieł czy kostki brukowej. Ponadto powinna być ona odpowiednio ocieplona (np. styropianem między dwoma ściankami), mieć dobrze wymierzony otwór (ustalimy to mierząc wysokość psa od podłoża do barków oraz szerokość w najszerszym miejscu ciała i dodając kilka centymetrów rezerwy), a także wygodne legowisko. Pokrycie dachowe budy możemy wykonać z gontu bitumicznego. 

pies w ogrodzie bez szkód

Jak zadbać o bezpieczeństwo psa w ogrodzie?

Jeśli do dyspozycji naszego psa będzie cały ogród i będzie on mógł swobodnie po nim biegać, pamiętajmy odpowiednim ogrodzeniu terenu. Ma to zapewnić bezpieczeństwo czworonoga, ale i ewentualnych gości na posesji. Jak urządzić ogród, kiedy mamy czworonoga lub planujemy jego zakup? 

Odpowiednie ogrodzenie 

Sam wybieg dla psa ogradzamy siatką lub przęsłami, które pozwolą psu obserwować otoczenie ogrodu. Natomiast dom powinien być otoczony ogrodzeniem pełnym, aby nie drażniły psa rzeczy dziejące się na zewnątrz, a co więcej – uniemożliwiły również psu przedarcie się lub przeskoczenie. Najlepiej też, aby obcy nie mieli dostępu do naszego czworonoga – nie głaskali go ani nie karmili, co niestety jest powszechną praktyką. Do bezpiecznego ogrodzenia domu z psem polecamy np. system ogrodzeniowy Bradstone Travero, który wyróżnia się bogactwem elementów oraz ciepłym, słonecznym kolorem.

wybieg dla psów

Pies do domu z ogrodem to bardzo dobry wybór – może on bowiem swobodnie się wybiegać, a my nie musimy martwić się o częste spacery, zniszczenia w mieszkaniu itp. Niemniej kluczowe jest stworzenie odpowiedniej aranżacji ogrodu. Czworonożni przyjaciele potrafią zaskoczyć właścicieli niezwykłą pomysłowością, jeśli chodzi o sposoby na wydostanie się z terenu posesji – szczególnie, gdy za płotem dostrzegą kota, kurę, innego psa albo listonosza na rowerze. Pies w ogrodzie może więc się podkopywać pod płotem, przeciskać się pod siatką, wspinać po niej, ale i przeskakiwać ogrodzenie. Warto więc dopasować typ ogrodzenia do rasy, wielkości i siły psa, a także jego charakteru i skłonności do ucieczek.

 • Aby pies nie kopał pod płotem, wybierz ogrodzenie z podmurówką. Alternatywą jest także wyłożenie wybiegu dla psa deskami, kostką brukową, płytami chodnikowymi, a nawet płytami tarasowymi.
 • Nie decyduj się na cienką siatkę – ta z łatwością może zostać przegryziona przez pupila. Zamiast tego zastosuj wariant trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i o bardzo małych, gęstych oczkach.
 • Jeśli pies należy do ras agresywnych, jest pobudzony lub po prostu nie lubi, gdy ktoś go zaczepia, najlepiej sprawdzi się pełne ogrodzenie – zastosuj np. ogrodzenie z betonu architektonicznego Parretii.
 • Dla ras bardzo skocznych i mających skłonności do ucieczek polecamy stworzyć wysokie ogrodzenie pełne. Wówczas “atrakcje” na zewnątrz nie będą kusiły pupila do wypraw, a w razie czego będzie to na tyle wysoka konstrukcja, że pies jej nie przeskoczy. Polecamy sprawdzić np. system ogrodzeniowy Bradstone Argento.
 • Rasy, które lubią się wspinać (np. Amstaff, Pitbull) powinny znajdować się na posesjach ogrodzonych w taki sposób, by było to niemożliwe lub bardzo utrudnione. Odpadają więc siatki, a zamiast tego można zastosować np. system ogrodzeniowy Sonnblick.

jak urządzić ogród

Roślinność

Wpuszczając psa do ogrodu (szczególnie szczeniaka), upewnijmy się, że nie posadziliśmy w nim roślin, które mogłyby mu zaszkodzić. Unikajmy cisów (mogą spowodować zaburzenia pracy serca), ligustrów pospolitych, złotokapów zwyczajnych, tojadów czy konwalii majowych. Co więcej zachęcamy, aby zastosować podział ogrodu na strefy – korzystając z małej architektury ogrodowej oddziel część kwietną, warzywnik czy sad od miejsca, w którym przebywa zwykle pies. Możesz zastosować zarówno siatki, jak i bardziej subtelne i estetyczne rozwiązania – np. obrzeża. Te sprawdzą się u starszych i zdyscyplinowanych psów, które nie są szczególnie zainteresowane plądrowaniem ogrodu, wykopkami i podgryzaniem kwiatów. 

Jeśli Twoją zmorą w ogrodzie z psem jest zniszczony trawnik, wówczas warto zastanowić się nad łąką kwietną. Postaraj się jednak wybrać taką, która nie będzie oblegana przez rośliny zapylające – te mogą być zagrożeniem dla czworonoga. Łąki kwietne pięknie zdobią ogród, nie wymagają szczególnej pielęgnacji, nie trzeba ich silnie nawadniać, a często też są mniej atrakcyjne do kopania przez psy aniżeli idealnie przystrzyżony, zielony trawnik. Zachęcamy również, aby to wybieg dla psa był miejscem, gdzie spożywa on swoje posiłki. Dzięki temu ryzyko, że będzie zakopywał kości czy smakołyki w ogrodzie będzie zniwelowane do minimum.

Basen, oczko wodne

Pies w ogrodzie musi być bezpieczny. I choć mówi się, że każdy pies umie pływać, to jednak nie wszystkie to lubią. Co więcej, niekiedy taki basen czy oczko wodne mogą stanowić poważne zagrożenie dla pupila – jeśli temperatura wody będzie bardzo niska, pies wpadnie do niej w chłodny dzień, może łatwo nabawić się przeziębienia czy innej choroby. Niekiedy też w takich oczkach mamy rośliny, które są trujące czy używamy środków do czyszczenia basenu, których spożycie może spowodować problemy z układem pokarmowym. Zachęcamy więc, by nie tylko ulokować wokół odpowiednie płyty tarasowe antypoślizgowe (np. płyty Nordic Martime), ale też zadbać o ogrodzenie oczka wodnego (np. roślinnością, stosując palisady Nordic Martime czy gazony) i zastanowić się nad przykryciem basenu, kiedy z niego nie korzystamy.

Pies w ogrodzie bez szkód – czy to możliwe?

Wiesz już, jak zatroszczyć się o bezpieczeństwo psa w ogrodzie. Pora zatem rozważyć, jak zaaranżować przestrzeń, by jego obecność nie przysporzyła nam strat i szkód. Zniszczony trawnik to pierwsze, co przychodzi na myśl właścicielom ogrodów, kiedy myślą o pojawieniu się czworonoga na posesji, a do tego dochodzą jeszcze inne, potencjalne straty. Niemniej nie mamy wątpliwości, że pies do ogrodu może się świetnie nadać – będzie stróżem i naszym kompanem do aktywności. Kluczowe jest jednak, by odpowiednio zagospodarować teren i zapobiec ewentualnym szkodom. Poznaj nasze wskazówki, jak to uczynić!

zwierzęta w ogrodzie

 • Wydeptana trawa wzdłuż ogrodzenia

Psy mają tendencję do robienia “obchodów” i biegania wzdłuż płotu. Efektem może być wydeptana trasa wzdłuż ogrodzenia i tym samym zniszczony trawnik. Jak temu zapobiec? Zachowajmy odległość 1m od ogrodzenia przy sadzeniu roślin. Tę wąską ścieżkę wyznaczoną dla naszego psiaka możemy wysypać piaskiem, lub inną miękką nawierzchnią, która nie pokaleczy psich łap. Możemy również zbudować “tunel”, robiąc niski murek po przeciwnej stronie ogrodzenia, np. wykorzystując do tego celu obrzeża palisadowe.

 • Zabezpieczenie elementów wodnych

Wcześniej wspomnieliśmy, że baseny i oczka wodne mogą stanowić zagrożenie dla psa w ogrodzie. Niemniej często zdarza się, że to nasz czworonożny przyjaciel stanowi zagrożenie dla innych, bytujących zwierząt w ogrodzie (np. ryb, żab czy kaczek). W takiej sytuacji zachęcamy do odpowiedniego ogrodzenia tej przestrzeni, np. niewielkimi betonowymi murkami.

 • Ochrona roślin przed psem 

W psiej naturze leży podkopywanie, podgryzanie roślin i znaczenie terenu. To, jak zabezpieczymy nasze rabaty przed psimi wykopami, będzie uzależnione od wielkości czworonoga. Jeśli nasz psiak jest niewielkich gabarytów, naszą rabatę wystarczy ogrodzić niskim murkiem, który dodatkowo podzieli ogród na strefy. Może stanowić on świetny akcent w ogrodzie i podkreślać jego styl – np. do naturalnych, rustykalnych aranżacji świetnie sprawdzą się elementy małej architektury Madoc. Dla większych psów takie murki z obrzeży mogą być niewystarczającą przeszkodą. Wówczas możemy pomyśleć o podwyższonych rabatach, wykonanych np. z betonowych gazonów Adelo.

 pies do ogrodu

Zabawy z psem w ogrodzie

Pamiętajmy również o tym, aby regularnie dostarczać naszemu psu atrakcji i zabaw. Pies w ogrodzie bez szkód to pies wybawiony! Najlepiej więc regularnie udawać się z nim na długie spacery, a także poświęcać mu swój czas, kiedy przebywamy w ogrodzie. W przeciwnym razie znudzony pies będzie chętniej podkopywał nasze rabaty czy niszczył trawnik. Jakie zabawy z psem w ogrodzie polecamy?

 • Zbuduj tor przeszkód – niewielkim kosztem możesz stworzyć plac zabaw dla psów. To świetny sposób na szkolenie zwierzaka, rozwijanie jego umiejętności poznawczych, kształtowanie charakteru, a nawet rehabilitację. To, jak będzie wyglądać taki tor, powinno być dostosowane do wielkości psa i jego predyspozycji. Nie zachęcamy do tworzenia przeszkód skocznych – te mogą wypracować u czworonoga niepożądany nawyk przeskakiwania płotów i ucieczki. Można natomiast wykorzystując palisady Sven zrobić slalom, ze starych opon ułożyć tunel, a z pni równoważnię.
 • Aportowanie – to stara jak świat zabawa, która dostarcza mnóstwa radości czworonogom. Jedyne czego do niej potrzebujesz to patyka, ale możesz też zakupić piłkę, freesbee, konga, sznury i inne zabawki dedykowane tego typu zabawom z psem.
 • Poszukiwanie skarbów – aby pies w ogrodzie nie zakopywał swoich smakołyków, warto sprawować pieczę nad tego typu atrakcjami. Węchowe zabawy świetnie wpływają na rozwój psa, dlatego warto się na nie zdecydować. Nie kryj jednak smaczków w ogrodzie – może to doprowadzić do wykopania roślin czy zniszczenia trawnika. Zamiast tego zawiń ulubione smakołyki treningowe psa w koc i czekaj, aż je znajdzie albo stwórz labirynt wykorzystując gazony, gdzie poukrywasz smaczki. Możesz też zdecydować się na zakup dedykowanych zabawek, w których skrywa się smakołyki, a pies musi rozwiązać “łamigłówkę”, by je otrzymać.

Pies w ogrodzie bez szkód? To możliwe! Mamy nadzieję, że nieco rozwialiśmy Twoje wątpliwości w tej kwestii i już wiesz, jak urządzić ogród, aby ten był bezpieczny dla psa, a jednocześnie dobrze zabezpieczony przed ewentualnym zniszczeniem przez czworonożnego przyjaciela. Skorzystaj z naszych wskazówek i stwórz wybieg dla psa, by ten miał swoje miejsce do zabaw i odpoczynku. Powodzenia!

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.