Wypełnianie przerw między płytami betonowymi (inaczej spoinowanie) spełnia dwie funkcje: zabezpieczającą i estetyczną. Zabieg ten chroni płyty betonowe przed przemieszczaniem się, nadając im jednocześnie odpowiedniego wyglądu. Sukces spoinowania zależy w równej mierze od odpowiedniej techniki, co dopasowania piasku lub kruszywa fugowego do betonowych płyt.

Tym, co skłania właścicieli domów jednorodzinnych do wykładania tarasu betonowymi płytami jest połączenie trwałości i uniwersalności tego materiału. Jeżeli jednak zabieramy się za tę pracę sami, pamiętajmy, że jej ostateczny efekt będzie jednocześnie estetyczny i stabilny tylko, jeżeli skorzystamy z dobrej jakości materiału, trzymając się zasad sztuki brukarskiej. Pamiętajmy, że niewłaściwe fugowanie płyt tarasowych to prosta droga do wielkiego rozczarowania.

Wypełnianie przerw pomiędzy płytami betonowymi stanowi jeden z końcowych etapów tworzenia tarasu idealnego. Nie oznacza to jednak, że jest to moment, w którym można sobie odpuścić. Choć fugowanie płyt tarasowych nie jest czynnością trudną, należy poświęcić jej należną uwagę. Co więcej, użyte przez nas piaski i kruszywa fugowe, powinny być dopasowane do podbudowy.

Fugowanie tradycyjne z użyciem piasku i kruszywa

Fugowanie na sucho polega na tworzeniu podbudowy z wykorzystaniem wyłącznie piasku i kruszywa. Przestrzenie pomiędzy płytami betonowymi wypełniamy drobnym piaskiem o frakcji maksymalnie do 2 mm. Piasku lub kruszywa nie wsypujemy bezpośrednio w szczeliny, lecz zasypujemy nimi całą ułożoną nawierzchnię. Piasek fugowy sypiemy tak długo, aż całkowicie wypełni spoiny. Po takiej operacji prawdopodobnie pozostanie nam wiele niewykorzystanego kruszywa. Zmiećmy je szczotką lub miotłą i odsypmy do plastikowego pojemnika, lub wiadra – przyda nam się na później! Zadba o to… natura.

Problemy z kruszywem

Wykorzystanie piasku lub innego kruszywa dekoracyjnego wiąże się z potrzebą sporadycznego uzupełniania spoin. W deszczowe dni przestrzenie między płytami będą regularnie wypłukiwane. Pracy przysporzą nam również pracowite mrówki, wynosząc sypkie spoiwo spomiędzy betonowych płyt. Kolejnym „przeciwnikiem” będą rośliny przebijające się przez kruszywo fugowe. Niska to jednak cena za tak elegancki taras!

Rekomendacje Semmelrock

Wybierając kruszywa do wypełniania przestrzeni między betonowymi płytami, powinniśmy zwrócić uwagę na jego jakość. Kupując materiał byle jaki z niesprawdzonego źródła, narażamy się na bezustanne sprzątanie i mycie naszego tarasu oraz ciągłe uzupełnianie przestrzeni między płytami. Naszym klientom polecamy kruszywo FUGGIO z odpowiednio dobraną frakcją piasków (0-2 mm) i kruszyw (8-16 mm). Dzięki niemu nawierzchnia pozostanie estetyczna, odpowiednio nośna i wytrzymała. Trzy opcje kolorystyczne piasku (grigio, nero, perlo) pozwolą na swobodne wkomponowanie ich w dowolny rodzaj płyt.

Więcej o Fuggio piaskach i tworzywach fugowych

Kolejną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest zdrowie nasze i naszych bliskich. Piaski fugowe powinny być produktem pozbawionym substancji szkodliwych i obojętnym dla środowiska naturalnego. Wszystkie te warunki spełnia nasz piasek Stones Eco. Co więcej, posiada on trudną do przecenienia właściwość samonaprawy pęknięć przy kontakcie z wodą. Ponadto jest on odporny na erozje i skutecznie hamuje przebijanie się chwastów przez spoinę. Stones ECO to najwyższej jakości kruszony piasek stabilizowany innowacyjnym środkiem wiążącym opracowanym na bazie składników mineralno-roślinnych. Jest zatem naturalnie, zdrowo i ekologicznie. W sam raz do nowoczesnego ogrodu, prowadzonego przez świadomego właściciela.

Do jakich powierzchni nadają się kruszywa dekoracyjne?

Kruszywa dekoracyjne przeznaczone są do użytku na powierzchniach o niewielkim natężeniu ruchu. Niewskazane jest poruszanie się po nich pojazdem o masie powyżej 3,5 t. Najlepiej wykorzystać je do spoinowania tarasów, ścieżek, chodników lub placyków, są również dedykowane dla kostki Aquaton.

Jeżeli poszukujesz płyt betonowych na podjazd, skorzystaj z naszego poradnika: Jakie płyty betonowe na podjazd podpowiadamy i inspirujemy

Idealna szerokości fug to maksymalnie 20 mm. Pamiętajmy o tym, by powierzchnia z betonowych płyt została trwale utwardzona – tylko wtedy zapobiegniemy przemieszczaniu się i rozchodzeniu elementów nawierzchni. Aby zapewnić skuteczne odprowadzane wody, można zastosować 2-3 proc. spadek poprzeczny na poziomie 2-3%.

Uwaga, jeżeli zdecydujemy się na piasek fugowy Stones Eco, pamiętajmy, by nie stosować go w pobliżu basenów i innych zbiorników wodnych.

Uzupełniamy fugi kruszywa dekoracyjnego

Choć naprawa fug stanowi dodatkową pracę, jest ona na tyle prosta, że nie powinna nikomu sprawić problemu. W przypadku kruszyw i piasków FUGGIO wystarczy, że uzupełnimy miejsce, w którym doszło do ubytku, a nadmiar spoiwa wymieciemy za pomocą szczotki. Stosując piasek fugowy Stones ECO, musimy postępować zgodnie z załączoną instrukcją aplikacji materiału. Zmieciony naddatek możemy przechowywać w plastikowych pojemnikach lub szczelnych workach. Warunkiem jest suche środowisko. Zadbajmy zatem, żeby pomieszczenie było szczelne i niezawilgocone.

Zanim dokonasz zakupu płyt betonowych do swojego ogrodu, zapoznaj się z radą naszego eksperta: Czy płyty betonowe do ogrodu to dobry pomysł? Co wybrać?

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.