Palisada ogrodowa, czyli inaczej ogrodowy murek, może spełniać wiele rozmaitych funkcji – zarówno tych czysto użytkowych, jak i estetycznych. Jako uniwersalny element architektury ogrodowej nadaje się do swobodnej aranżacji. Palisada może nam posłużyć do odgrodzenia części terenu, umocnienia skarp, stworzenia rabat kwiatowych, obrzeży trawników i chodników itd. Przyjrzyjmy się bliżej pięciu sposobom na jej wykorzystanie w ogrodzie.

Dostępne na rynku palisady mogą być wykonane z kamienia, betonu, drewna, a nawet plastiku. Wybór tworzywa powinien być uzależniony nie tylko od naszych preferencji, ale przede wszystkim od funkcji, jaką palisada ma spełniać w ogrodzie. Nie zaszkodzi również odrobina konsekwencji – jeśli wokół naszego domu dominuje np. beton, warto sprawdzić, z czym najlepiej się komponuje bądź postawić na palisadę z tego samego materiału. Z takim przygotowaniem możemy śmiało przeglądać ofertę Semmelrock. Wróćmy jednak do meritum i skupmy się nie na samych palisadach (wrócimy do nich później), ale na tym, co możemy z nich stworzyć.

Palisada ogrodowa jako granica

Ogród podzielony na strefy, z których każda spełnia inną funkcję, nie tylko wygląda dobrze, ale również łatwiej się o niego troszczyć. Wykorzystanie palisady jako granicy między trawnikiem a rabatą kwiatową pozwoli wyeksponować reprezentatywne miejsce, a jednocześnie je zabezpieczyć. Kwiaty odgrodzone od trawy nie będą narażone na zadeptanie lub kontakt z kołami samochodu czy ostrzami kosiarki. Niska palisada może strzec delikatnych drzewek lub ozdobnych krzaków. Doskonale sprawdzi się również jako zabezpieczenie miejsc wysypanych korą, drobnymi kamieniami lub grysem – dzięki niewielkiemu murkowi drobne elementy ozdobne pozostaną tam, gdzie ich miejsce.

Palisada ogrodowa jako obrzeże trawnika lub ścieżki

Palisady często wykorzystywane są w roli obrzeży trawników lub ścieżek ogrodowych. Mnogość kolorów i faktur ułatwia niemal dowolną aranżację małej architektury w obrębie posesji. Pamiętajmy jednak, żeby nie wybierać modeli wysokich, gdyż będą one zasłaniać piękne widoki na ogrodową zieleń. O wiele lepiej zaopatrzyć się w palisadę niską, której nie będzie trzeba dopasowywać naszych wymagań. Poza funkcją odgradzającą i estetyczną palisada stanowi również istotne wzmocnienie ścieżki lub obrzeża trawnika.

Palisada jako obrzeże schodów

Palisada dobrze sprawdza się w roli wykończenia schodów prowadzących na taras lub do drzwi wejściowych. Taka konstrukcja nadaje budynkowi szyku i elegancji. Niezależnie od materiału, z którego wykonane są schody (kostka brukowa, betonowe płyty), palisada sprawia, że ich projekt staje się kompletny. Schody z palisadą są też bezpieczniejsze (palisada służy również jako element wspierający).

Palisada jako murek oporowy

Właściciele domów jednorodzinnych bardzo często wykorzystują palisadę w roli murku oporowego. Zadaniem takiej konstrukcji jest wzmocnienie skarpy, wsparcie rabaty kwiatowej czy obudowanie skalniaka. Murek oporowy, poza funkcją “ochronno-odgradzającą” może spełniać szereg dodatkowych funkcji. Z powodzeniem można stworzyć z niego ogrodowy komplet wypoczynkowy. Z pali zbudujemy atrakcyjną ławę lub siedziska, które idealnie sprawdzą się podczas spotkań przy grillu.

Palisada jako ujście dla naszej kreatywności

Wykorzystanie elementów palisady ogrodowej nie musi się sprowadzać do realizacji utartego schematu. Każdy z nas z powodzeniem może popuścić wodzy swojej kreatywności, pozwalając sobie na nieco szaleństwa. Z palisady ogrodowej, jak już wspominaliśmy, możemy zbudować ławy, siedziska i stoły do wspólnej biesiady w gronie rodziny i przyjaciół. Innym pomysłem są donice, kwietniki, rzeźby i inne elementy małej architektury. Wiele złotych rączek korzysta z elementów palisady do zabudowy małej wędzarni lub ogrodowego grilla. Jesteśmy pewni, że znajdziecie wiele pomysłów na wykorzystanie tego budulca do realizacji wielu wspaniałych i użytecznych przydomowych projektów!

Czytaj także: Palisada betonowa w Twoim ogrodzie – rodzaje i wykonanie

Wybieramy palisadę ogrodową

Jak już wiemy, palisady ogrodowe stanowią rozwiązanie niezwykle uniwersalne. Są jednak modele, które lepiej i gorzej nadają się do konkretnych zadań. Sprawdźmy cztery propozycje z katalogu Semmelrock.

1. Palisada do krętych linii brzegowych

Palisady okrągłe Semmelrock idealnie sprawdzą się przy tworzeniu fantazyjnych, nieregularnych linii brzegowych wieńczących schody, okalających kwietniki, rabaty lub oczka wodne. Można nimi obudować kręte ścieżki i podjazdy. Porowata powierzchnia i szeroka paleta barw pozwala na łatwe i błyskawiczne układanie elementów palisady. W naszym katalogu dostępne są kolory acero (odcień szarości), teneri (ciemna szarość), bruni oraz rosso (odcień piaskowy). Palisady okrągłe Semmelrock wykazują się odpornością na wilgoć i mróz.

2. Murki i kwietniki

Palisada Misto jest modelem trójstronnie łamanym. Co to oznacza? Jest to przede wszystkim produkt nowoczesny, surowy w formie, a przez to niezwykle dostojny. Może stanowić „komplet” z systemem ogrodzeniowym Sonnblick lub posłużyć jako budulec oryginalnej architektury ogrodowej. Misto świetnie sprawdza się w roli murku i obrzeża, choć – jak w przypadku wszystkich modeli – może nam posłużyć do wielu innych celów (np. jako elementy szykownego kwietnika). Palisada Misto spełnia surowe kryteria europejskich norm PN-EN 1338, PN-EN 1339, PN-EN 1340, nie trzeba obawiać się o jakość tego produktu. Model odporny jest na mróz i wilgoć. Jego powierzchnia jest uszlachetniona, co oznacza, że produkt ten został poddany procesom płukania, postarzania, profilowania, odłupywania i nakładania barw. Jeśli chodzi o kolorystykę, dostępne są następujące opcje: torfowy melanż, szary granit, granitowy melanż i kwarc piaskowy. Każdy znajdzie coś dla siebie!

3. Jak drewno!

Palisada Nordic Maritime wprowadza do ogrodu klimat morski. To nie przypadek! Inspiracją dla jej twórców było drewno poddawane długotrwałemu działaniu piasku i wiatru. Dzięki temu stworzone z niej konstrukcje wyglądają niezwykle naturalnie i wspaniale komponują się z ogrodową zielenią. Trudno wskazać na konkretne przeznaczenie tejże palisady – tak naprawdę wszystko zależy od naszej inwencji i naszych potrzeb. Model Nordic Maritime pięknie wykończy ogrodowe skarpy, rabaty kwiatowe, kwietniki czy klomby. Może posłużyć jako element fontann, oczek wodnych, schodów, tarasów itd. Produkt wyprodukowany został w technologii Wetcast, której owocem jest faktura pełna wgłębień o różnym układzie. Daje to uczucie obcowania z produktem w pełni naturalnym. Model spełnia europejskie normy, jest odporny na mróz i wilgoć, a także można go łączyć z innymi produktami Semmelrock. Uwaga, palisada Nordic Maritime jest wrażliwa na szkodliwe działanie soli – radzimy zatem uważać z zimowym sypaniem!

4. Odrobina szaleństwa

Palisada Riva to wybór dla estetów, którym po drodze jest z odrobiną szaleństwa. Ten model pozwoli na stylowe wykończenie nawierzchni oraz wyznaczanie obszarów zielonych. Riva charakteryzuje się trapezowymi kształtami, dzięki którym możliwe jest tworzenie prostokątnych, owalnych wzorów oraz wytaczanie falowanych szlaków. Jest to model stworzony wręcz do nawierzchni wyłożonych kostką brukowa lub szlachetnymi płytami. Zgodnie ze standardem Semmelrock, Riva spełnia surowe europejskie kryteria, niestraszny jej lód i wilgoć. Model świetnie komponuje się z zielenią.

Zachęcamy do sprawdzenia reszty propozycji z katalogu Semmelrock. Jesteśmy pewni, że każdy z czytelników znajdzie tam produkt dostosowany do swoich potrzeb i preferencji.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.