Przy aranżacji ogrodu należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na takie elementy, jak murki, ścieżki, drzewka czy trawniki. Równie ważną rolę pełnią bowiem małe elementy ogrodowej architektury, takie jak na przykład palisady. W naszym katalogu posiadamy różne palisady betonowe, które odznaczają się nie tylko wysoką estetyką, ale też bardzo dobrą wytrzymałością, charakterystyczną dla budulca, z którego je wykonano.

Palisady ogrodowe należą do elementów małej architektury ogrodowej, które jednak w umiejętnie zaaranżowanej kompozycji w zauważalny sposób mogą odcisnąć się na estetyce całego ogrodu. W Semmelrock nie lekceważymy tego typu konstrukcji, które wpływają nie tylko na wygląd otoczenia, ale również mają szereg zastosowań praktycznych. Dlatego w naszym portfolio znaleźć można palisady o różnych rozmiarach, kształtach czy stylach. Jedynie w kwestii materiału jesteśmy szczególnie przywiązani do betonu. Dlaczego?

Palisada – funkcje i zastosowanie

Palisada ogrodowa to szczególnego rodzaju ogrodzenie. Jak już wspomnieliśmy, palisady mają niebagatelne znaczenie w zakresie kształtowania wizerunku naszego ogrodu. Kolorystyka, technologia, rodzaj produkcji, w końcu kształt – wszystko to składa się na styl palisad, które powinny komponować się zarówno z trawnikiem (bo najczęściej to właśnie trawa będzie ich bezpośrednim sąsiadem), jak i ogólną prezencją ogrodu.

Jednak względy estetyczne to dopiero pierwsza strona medalu w temacie palisad ogrodowych. Posiadają bowiem one szerokie zastosowanie praktyczne, w końcu nie mniej ważne, niż to estetyczne. Przede wszystkim, okazują się niezbędnym elementem architektonicznym przy nieregularnym terenie ogrodu – w tym wypadku palisada pomaga go okiełznać, spoziomować i kształtować jego przestrzeń według potrzeb i gustów. Z pomocą palisad w prosty sposób można wytyczyć precyzyjne granice dla ścieżek czy rabatów, ponadto służą one także do wytyczenia granic oczek wodnych, trawników czy wolnej przestrzeni wokół drzewek. W tym ostatnim wypadku ustawienie palisady umożliwi między innymi wyłożenie obszaru przy drzewku kamykiem lub korą (co do kory oczywiście tylko w przypadku tych rodzajów roślin, które tolerują kwaśną glebę).

Różne rodzaje palisad ogrodowych

Palisady mogą być wykonane z różnego materiału, jednak w Semmelrock stoimy mocno na stanowisku, że najlepiej w tym wypadku sprawdza się beton. Dla prezentacji jego zalet zacznijmy od krytyki materiałowej konkurencji. Palisady wykonane z drewna charakteryzują się co prawda naturalnym wyglądem i świetnie prezentują się przy umiarkowanej pogodzie, jednak biorąc pod uwagę wytrzymałość tego materiału, jego odporność na niedogodne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne (nawet w przypadku prawidłowej i regularnej impregnacji oraz konserwacji), nie należy on do najczęściej wybieranych.

Palisady plastikowe? Prawda, są bardziej wytrzymałe niż drewno, również dużo prostsze w montażu, ale niestety niskie walory estetyczne także nie czynią z niej zadowalającego wyboru. Jeżeli szukamy zarówno trwałych, jak i estetycznych palisad, to wychodzi na to, że nasz wybór ogranicza się do kamienia (przede wszystkim granitu) oraz betonu.

Dlaczego palisada betonowa?

Oba wspomniane rozwiązania wydają się atrakcyjne – nie bez powodu jednak w Semmelrock proponujemy właśnie rozwiązania betonowe. Przede wszystkim jest ono dużo tańsze niż instalacje kamienne. Jeśli do tego weźmiemy pod uwagę, że wytrzymałość na ekstremalne warunki pogodowa (wysokie dodatnie temperatury, mróz, śnieg i deszcz), a także bardzo niska podatność na uszkodzenia mechaniczne betonu, może on spokojnie konkurować z kamieniem.

Krótko mówiąc, w przypadku palisad betonowych wszystkie powyższe problemy, które towarzyszą innym materiałom, nie mają praktycznie żadnego znaczenia. Czyni to palisady betonowe nie tylko niezwykle popularnymi, ale również po prostu modnymi. Jeszcze nie powiedzieliśmy o różnych kształtach tego typu betonowych ogrodzeń, a także o bogactwie ich stylów.

Palisada ogrodowa – różne kształty

Palisady betonowe mają również tę zaletę, że dostępne są w różnych kształtach. Na przykład elegancka palisada betonowa Riva o melanżowej kolorystyce, która świetnie nadaje się do wyznaczania granic zieleni w ogrodzie, posiada ciekawy kształt trapezu. Pamiętajmy przy tym, że linie palisad można dowolnie kształtować. Jeśli ktoś preferuje bardziej klasyczne podejście w aranżacji ogrodu, będzie zapewne celował w układanie palisad w liniach prostych. Natomiast do tworzenia nieregularnych i krętych linii brzegowych świetnie nadaje się palisada kwadratowa i okrągła – ich mariaż może skutkować bardzo oryginalnymi konstrukcjami, również pod względem kolorystycznym. W katalogu Semmelrock mamy do dyspozycji następujące kolory palisad okrągłych i kwadratowych: acero, teneri, bruni i rosso. Palisada kwadratowa dostępna jest w wymiarach 12 x 12 x 35 cm, natomiast format palisady okrągłej to 11 x 40 cm.

Palisada – styl nordycki

Kształtami, a także kolorystyką i specyfikacją wyróżniają się palisady betonowe Semmelrock utrzymane w stylu nordyckim. Przede wszystkim mowa tutaj o palisadach Nordic Maritime w chłodnym kolorze fiordo, świetnie współgrających nie tylko z soczystą zielenią, ale także z jasnymi płytami i kostkami betonowymi (przede wszystkim pochodzącymi z tej samej rodziny) czy białym kamykiem. Palisady w formacie 40 x 15 x 8 cm mają wiernie odtworzoną fakturę desek drewnianych i naturalnie zmatowione natężenie barwy. Fakturę desek drewnianych w nieco innej barwie (arcti) posiadają też palisady Sven, które odznaczają się wysokim poziomem elegancji. Zarówno palisady Nordic Maritime, jak i Sven są odporne na mróz, natomiast pamiętać należy, że jedne i drugie są wrażliwe na działanie soli.

Powyżej wspomnieliśmy o palisadach kamiennych, dając jednak pierwszeństwo tym betonowym. Jeśli kogoś pociąga estetyka kamienia, zawsze może wybrać oferowane przez Semmelrock palisady betonowe, które go imitują. Palisada Misto w formacie 36 x 9 x 9 cm posiada łupaną powierzchnię, występuje w pięciu bardzo oryginalnych kolorach: torfowym melanżu, szarym granicie, granitowym melanżu, a także kwarcu piaskowym i graficie – do wyboru w zależności od osobistych upodobań i estetyki ogrodu.

Podsumowanie

Nie sposób w tak krótkim tekście wyczerpać tematu palisad ogrodowych, w dodatku chcąc podpierać się konkretnymi przykładami. Jednak kilka kwestii z powyższych rozważań dobrze zapamiętać. Palisada ogrodowa musi być przede wszystkim konstrukcją stałą i wytrzymałą – dlatego beton urasta tutaj do materiału podstawowego. Ponadto palisady betonowe gwarantują szeroki wybór kształtów oraz stylów, co pozwala na swobodną aranżację przestrzeni ogrodowej.

Przedstawione powyżej rodzaje palisad ogrodowych Semmelrock to tylko część naszej oferty. Po dalsze inspiracje zapraszamy do naszego katalogu, gdzie prezentujemy szeroką gamę stopni, palisad i obrzeży.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.