Planujesz aranżację ogrodu? Chcesz zachować funkcjonalność, bezpieczeństwo użytkowania i estetykę przestrzeni. Zadbaj o właściwą kolejność prac. Ogrodzenie czy kostka dekoracyjna? Dziś wyjaśnimy, który z elementów warto wykonać w pierwszej kolejności.

Pytania i wątpliwości dotyczące kolejności wykonania ogrodzenia i kostki to jedne z popularniejszych zagadnień na forach dyskusyjnych i w branżowych grupach na portalach społecznościowych. Co na ten temat twierdzą eksperci Semmelrock?

Najpierw kostka czy ogrodzenie?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć w jednoznaczny sposób. Wiele zależy bowiem od szczegółowych parametrów budynków i samej posesji. Jako ogólną zasadę można jednak przyjąć, że na posesjach z nowymi budynkami warto zacząć od wykonania ogrodzenia. Dlaczego? Dopasowanie kostki do istniejącego ogrodzenie posesji będzie bowiem zdecydowanie łatwiejsze niż dopasowanie ogrodzenia do poziomu podjazdu. Aby przestrzeń była w pełni funkcjonalna:

 • przed rozpoczęciem działań dowiedz się,  jak obliczyć spadek terenu. Taka wiedza stanowi podstawę do poprawnego wykonania prac;
 • prace rozpocznij od określenia spadków powierzchni terenu podjazdu i samego ogrodzenia. Taki zabieg wyeliminuje ryzyko zbierania się wody opadowej;
 • zaplanuj furtkę i bramę wjazdową — zarówno ich umiejscowienie, jak i parametry. Pamiętaj, że to właśnie od nich będzie zależeć lokalizacja i szerokość podjazdu;
 • zadbaj o przygotowanie terenu pod podjazd. Dzięki takim czynnościom unikniesz przykrych niespodzianek w momencie, w którym granitowa kostka brukowa znajdzie się na swoim miejscu.

Wiesz już jaka kolejność prac będzie optymalna? Świetnie. W kolejnych akapitach wyjaśnimy jakie ogrodzenie wybrać, jak zrobić fundament pod ogrodzenie i jak ułożyć 

kostkę brukową.

Nowoczesne ogrodzenie murowane krok po kroku

Ogrodzenie posesji — jakie ogrodzenie wybrać?

ogrodzenie betonowe ażurowe

Ogrom dostępnych na rynku materiałów ogrodzeniowych, ich wzorów, kolorów i faktur może przyprawić o istny zawrót głowy. Poniżej omówimy najpopularniejsze typy, wskazując ich najważniejsze wady i zalety.

Ogrodzenia drewniane to ogrodzenia uniwersalne, pełne bezpretensjonalnego uroku. Choć są stosunkowo niedrogie, ich trwałość pozostawia wiele do życzenia. Uszkodzenia mechaniczne, które odbiją się od metalu i betonu, dla drewna mogą być poważnym zagrożeniem.

Ogrodzenia metalowe są trwałe i bardzo wytrzymałe — na uszkodzenia mechaniczne, niską temperaturę i opady atmosferyczne. Niestety, nie ich sporą wadą jest przezierność. Ogrodzenia wykonane z metalu nie zapewnią Ci dużej prywatności, narażając posesję na spojrzenia ciekawskich.

Betonowe ogrodzenia są — podobnie jak te z metalu — trwałe i bardzo odporne na uszkodzenia. Nowoczesne wersje płyt betonowych zapewniają szeroki wybór wzorów, kolorów i faktur. Dzięki temu betonowe ogrodzenia wcale nie muszą być nudne, a często stanowią wręcz dekoracyjny element posesji.

Wybór materiału na ogrodzenie powinien być podyktowany nie tylko estetyką i parametrami każdego z materiałów, ale również specyfiką i ukształtowaniem terenu działki. I tak:

 • jako ogrodzenie posesji lepiej sprawdzi się wysokie, nowoczesne ogrodzenie murowane, które odgrodzi Cię od sąsiadów i wygłuszy hałas ulicy.
 • Najlepszym materiałem na ogrodzenie tarasu będą np. obrzeża czy palisady. Szczególną uwagę na wybór materiału muszą zwrócić uwagę posiadacze ogrodu na pochyłym terenie. Wybierając ogrodzenie na skarpie, wykorzystaj naturalne zalety takiego kształtu. Najpierw delikatnie zniweluj nierówności terenu, a następnie zamontuj ogrodzenie panelowe, palisadowe lub gabionowe. Takie ogrodzenie zapewni domownikom maksymalne bezpieczeństwo, zachowując przy tym walory wizualne.

Nowoczesne ogrodzenie murowane — pełne czy ażurowe?

 ogrodzenie na skarpie

Jeśli w przypadku Twojej działki najlepszym rozwiązaniem okaże się ogrodzenie murowane, staniesz przed kolejną decyzją. Ogrodzenie pełne czy ogrodzenie budowlane ażurowe? Które z nich okaże się lepszym wyborem?

Ogrodzenie pełne zapewni Ci maksymalną prywatność, odcinając od otoczenia, wzroku sąsiadów i ulicznego hałasu. Takie ogrodzenie z płyt betonowych z powodzeniem stworzysz przy użyciu bloczków i silikatowych, betonu komórkowy, pustaków, cegieł elewacyjnych, licowych lub klinkierowych.

Ogrodzenie betonowe ażurowe spełni oczekiwania osób, które chcą jedynie wyznaczyć granice posesji i cenią otwartą przestrzeń. Funkcję ogrodzenia ażurowego doskonale spełni popularna siatka ogrodowa, siatka ocynkowana lub powlekana tworzywem sztucznym.

Jak zrobić ogrodzenie betonowe krok po kroku?

wykonanie fundamentu pod ogrodzenie

Jeśli wiesz już, jakie ogrodzenie najlepiej sprawdzi się na Twojej działce, czas je wykonać. Chcesz zrobić to samodzielnie? Z naszą pomocą to możliwe!

Pierwszym krokiem do samodzielnego wykonania ogrodzenia betonowego powinien być wybór przęseł. Kolejnym, wytyczenie linii ogrodzenia w podłożu i precyzyjne odmierzenie odstępów między słupkami (o tym, jak to zrobić przeczytasz w akapicie Jak osadzić słupki ogrodzeniowe). Gdy beton osiągnie optymalną wytrzymałość, wystarczy wsunąć przęsła w odstępy między słupkami.

Jak wykonać fundament pod ogrodzenie?

Aby ogrodzenie odpowiednio spełniało swoją funkcję, musi mieć stabilne, ciągłe fundamenty (podmurówkę pod ogrodzenie). Ich szerokość powinna odpowiadać szerokości murów ogrodzeniowych lub cokołów i słupków ogrodzeń przęsłowych. Ważne, by głębokość fundamentów w każdym miejscu była taka sama. Jeśli teren jest nierówny, najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie fundamentów pod ogrodzenie schodkowo, przy uwzględnieniu głębokości przemarzania gruntu.

Nie mniej ważna jest odpowiednia głębokość, poniżej strefy przemarzania gruntu. W zależności od regionu wynosi ona od 0,8 m (zachodnia Polska) do 1,4 m (północno-wschodnia Polska).

W przypadku lekkich ogrodzeń przęsłowych najczęściej wykorzystuje się niezbrojony beton B15. W przypadku cięższych niezbędne jest wykonanie wzmocnienia (zbrojenie fundamentów pod ogrodzenie)  np. metalowymi prętami.

Jak osadzić słupki ogrodzeniowe?

zrobić ogrodzenie betonowe

Nie wieszjak osadzić słupki ogrodzeniowe? W zależności od wysokości ogrodzenia umieść je w betonowych stropach o głębokości od 60 do 80 cm i wymiarach nie mniejszych niż 40 x 40 cm.

Jaki beton na ogrodzenie wybrać?

Nie wiesz, jaki beton na ogrodzenie wybrać? Wbrew pozorom betonowe ogrodzenie  wcale nie musi być nudne! W zależności od swoich preferencji możesz wybrać przęsła ażurowe, z dekoracyjnymi otworami czy ze wzorem, który do złudzenia przypomina drewno, cegłę lub naturalny kamień.

Koszt ogrodzenia murowanego

Koszt ogrodzenia murowanego zależy przede wszystkim od użytych materiałów. Średnia cena metr ogrodzenia z bloczków łupanych wynosi od 300 do 800 zł za metr bieżący ogrodzenia i fundamentu (stawka uwzględnia materiały i robociznę).

Kostka brukowa układanie i koszt

Po wykonaniu ogrodzenia czas na ułożenie kostki brukowej. To, jakiej kostki warto użyć do aranżacji ścieżki i podjazdu zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań, specyfiki otoczenia i architektury budynku.

Kostka płukana czy gładka?

brojenie fundamentów pod ogrodzenie

Kostka płukana czy gładka — takie pytanie zadaje sobie wiele osób, planujących aranżację podjazdu. W ofercie Semmelrock znajdziesz m.in.

 • kostkę brukową Colorfusion — elegancką, o unikalnym, stonowanym zabarwieniu;
 • uniwersalną gładką kostkę (np. czarną kostkę brukową) w wariantach colorflow i colorstripe;
 • klinkier — niezwykle trwały i wytrzymały, jeden z najzdrowszych dla człowieka materiałów;
 • kostkę płukaną z szorstką strukturą wzbogaconą drobinkami naturalnego kamienia lub kruszyw szlachetnych;
 • kostkę odbijaną poddaną procesowi postarzania.

Ile kosztuje ułożenie kostki za metr?

Zastanawiasz się ile kosztuje ułożenie kostki za metr? W zależności od jakości wykorzystanych materiałów i stawek brukarzy, cena metra kostki brukowej kosztuje średnio od 120 do 160 zł (wraz z robocizną). Pamiętaj jednak, że sama kostka brukowa 50×50, 60×10 będzie droższa niż kostka brukowa 10×10 czy 20×20

Jak wyłożyć kostkę brukową?

Jak wyłożyć kostkę brukową samodzielnie?

 • Wytycz granice układanej nawierzchni.
 • Usuń ziemię na głębokość około 25 – 50 cm i oczyść teren z korzeni i roślin.
 • Stwórz podbudowę.
 • Wykonaj obrzegowanie i podsypkę.
 • Ułóż kostkę brukową przed bramą, kostkę przed garażem i na pozostałej powierzchni.
 • Wypełnij spoiny.
 • Zagęść powierzchnię, np. przy pomocy zagęszczarki z płytą wibracyjną.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.