Ścieżka z kostki brukowej wijąca się pośród trawy i roślin nadaje ogrodowi niepowtarzalnego charakteru. Dzięki niej przestrzeń staje się bardziej uporządkowana, a przy tym niezwykle estetyczna. Żeby jednak móc cieszyć się piękną ścieżką, należy mieć na nią dobry pomysł. Potrzeba nam solidnego planu, odpowiednich narzędzi i najlepszej jakości materiałów.

Odpowiednio dobrana kostka brukowa to nie tylko gwarancja ładnej ścieżki w naszym ogrodzie, ale również element wpływający na urodę i użyteczność otaczającej ja przestrzeni. Trafny wybór materiału pozwoli nam powiększyć optycznie niewielką działkę i uwypuklić jej zalety.

Jak dobrać kostkę brukową do stylu domu?

Nie trzeba być architektem przestrzeni, by móc przyznać, że nie wszystkie modele kostki pasują do każdego domu i jego otoczenia. Nowoczesne, geometryczne kształty, kojarzące się z przestrzeniami industrialnymi, nie będą dobrze wyglądały przy wiejskiej posiadłości. Tak samo kolorowe ścieżki o chropowatej fakturze będą się „gryzły” z budownictwem czerpiącym z najnowszych trendów.

Jak dobrać kostkę do projektu? Odpowiedź znajdziecie we wpisie Jak dobrać kostkę brukową do projektu domu?.

Jeżeli zależy nam na uwypukleniu walorów roślin rosnących na terenie naszej posesji, zrezygnujmy z kostki o kontrastowej, zdecydowanej kolorystyce, która będzie odciągać uwagę od flory. Podobnie postąpimy, jeżeli zależy nam na utrzymaniu pierwszoplanowej roli naszego domu. Najbezpieczniejsze będą wtedy odcienie szarości i pastele.

Stawiamy oczywiście na beton, gdyż jest to niezwykle uniwersalny materiał, który daje nam możliwość układania rozmaitych kształtów, dobrze dopasowując się do otoczenia. Pamiętajmy jednak o przeznaczeniu kostki brukowej. Jeżeli zakładamy, że będą się po niej poruszać nie tylko ludzkie stopy, ale również koła samochodów i innych cięższych pojazdów, powinniśmy zaopatrzyć się w model o grubości przynajmniej 6 cm. Do ścieżek spacerowych ścieżek wystarczą nam nawet kostki 4 cm.

Kiedy wybrać kostkę brukową, a kiedy płytę tarasową? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule Do jakich nawierzchni lepsza będzie kostka brukowa, a kiedy zastosować płyty tarasowe?.

Nie zapominajmy o warunkach atmosferycznych. W tej części świata zimy potrafią być mroźne, lata upalne, a każda z pór roku obfituje w deszczowe dni, dlatego warto zaopatrzyć się w kostkę brukową odporną na działanie mrozu.

Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w poradniku Jaką kostkę brukową wybrać? Wzory, inspiracje, aranżacje.

Materiały niezbędne do ułożenia kostki brukowej

Przede wszystkim sprawdźmy, czy dysponujemy wszelkimi niezbędnymi narzędziami i materiałami. Poza samą kostką brukową powinniśmy zaopatrzyć się również w:

  • drobnoziarnisty piasek,
  • cement,
  • paliki,
  • sznurek,
  • gumowy młotek,
  • łopatę,
  • mechaniczną zagęszczarkę (z wypożyczalni sprzętu budowlanego),
  • łatę brukarską (jak wyżej),
  • szlifierkę kątową (ewentualnie).

Przygotowania do ułożenia kostki brukowej krok po kroku

Pierwszym etapem prac wstępnych będzie rozciągnięcie sznurka pomiędzy domem a ogrodzeniem. Pomoże nam to w odmierzaniu odległości na wszystkich płaszczyznach (poziom i pion).

Wyznaczywszy bieg ścieżki (za pomocą palików i sznurka), pozbywamy się ok. 20 cm warstwy ziemi (tzw. humusu). Dno wykopu Zasypujemy niezbyt grubą, ale równą warstwą piachu lub mieszanki piachu i żwiru. Kolejnym krokiem będzie ubicie koryta za pomocą mechanicznej zagęszczarki.

Kolejnym etapem prac przygotowawczych będzie ułożenie obrzeży. Zabezpieczą one ścieżkę przed rozsuwaniem się na wszystkie strony. Wcześniej musimy jednak przygotować fundament pod obrzeża. Wykorzystamy do tego warstwę betonu (C12/15 albo C8/10) o grubości przynajmniej 10 cm.

Podbudowę wykonujemy tak, by miała ona grubość min. 12 i max. 15 cm. Warstwę nośną wykonamy z mieszanki piasku i żwiru o grubości przynajmniej 20 cm.

Z takiej samej mieszanki wykonamy podsypkę pod kostką brukową. Po zagęszczeniu nie powinna ona być grubsza niż 5 cm.

Układamy kostkę brukową

Kostkę brukową układamy umiarkowanie ciasno (nie tak ciasno, jak np. w przypadku budowania schodów), dobijając gumowym młotkiem. Po ułożeniu elementów całość zasypujemy drobnoziarnistym piaskiem.

Układanie kostki, choć stanowi punkt główny programu, jest tak naprawdę o wiele mniej złożonym procesem niż same przygotowania. Dlatego nie powinno nikogo dziwić, że dotarliśmy niemal do samego finału naszych prac. Jeszcze tylko zagęszczenie kostki brukowej za pomocą wypożyczonej zagęszczarki. Ubijamy tak długo, aż powierzchnia zyska wymaganą stateczność. Następnie sprawdzamy, czy piasek wypełnił wszystkie szczelny. Jeżeli tak się nie stało, sypiemy ponownie i zamiatamy powierzchnię.

Więcej porad znajdziecie w artykule Czy wiesz, jak ułożyć kostkę brukową? Porady i wzory.

Kostka brukowa na ścieżkę – rekomendacja Semmelrock

Chcąc zarekomendować Wam przynajmniej jeden model kostki brukowej z oferty Semmelrock, wskażemy dziś na Pavimo. Jest to kostka na tyle uniwersalna, że doskonale sprawdzi się zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym otoczeniu. Niestraszne jej mrozy, a hydrofobizacja zapewnia jej odporność na wchłanianie wody. Kostka brukowa Pavimo dostępna jest w kombiformie, która ułatwia i przyspiesza jej układanie. Jeżeli ten model nie spełni Waszych oczekiwań, zachęcamy do lektury naszego katalogu Semmelrock. Jesteśmy pewni, że znajdziecie w nim to, czego tak naprawdę szukacie. Przede wszystkim jednak mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomógł Wam w rozwiązaniu dylematów, jakie zawsze pojawiają się przed rozpoczęciem prac wokół domu.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.