Do niedawna na dźwięk słowa „beton” przed naszymi oczami rysowała się szara i ponura przestrzeń, bliższa industrialnej funkcjonalności niż komfortowi rodzinnego gniazdka. Dziś sprawy mają się zupełnie inaczej – beton architektoniczny stał się jednym z najdonioślejszych krzyków mody. Projektanci ogrodów i wnętrz coraz częściej sięgają po ten materiał, a sami użytkownicy chwalą sobie jego trwałość i uniwersalność. W niniejszym tekście przyjrzymy się nowoczesnym, dobrze zaprojektowanym nawierzchniom ogrodowym z betonu oraz zaproponujemy kilka modeli z katalogu Semmelrock.

Tradycji czas się nie ima

Planując budowę tarasu, patio lub innej brukowanej powierzchni na terenie ogrodu, możemy postawić na regularną siatkę z betonowej kostki o tym samym rozmiarze i kolorze. Tego typu konserwatyzm nie jest niczym złym i często okazuje się rozwiązaniem na tyle uniwersalnym, że dopasuje się do każdego rodzaju architektury. W Katalogu Semmelrock znajdziemy utrzymaną w tradycyjnym, staromiejskim stylu kostkę Arte. Model inspirowany jest brukiem, który ongiś układano w charakterystyczne w łuki. Dzięki swojej geometrii kostka Arte nada wykładanej przestrzeni prawdziwie staromiejskiego charakteru.

Z odrobiną fantazji

Mając do dyspozycji bogactwo dostępnych na rynku tekstur, kolorów i wzorów, możemy stworzyć ciekawą i klimatyczną przestrzeń. Dodając do naszej aranżacji kolorowe żwiry, rośliny i subtelne oświetlenie, wprowadzimy do ogrodu nowe życie, nadając mu unikalnego charakteru. Choć może się to wydawać sztuką zarezerwowaną wyłącznie dla architektów przestrzeni, stworzenie gustownego, a zarazem praktycznego otoczenia jest zaskakująco łatwe. W tym artykule podzielimy się kilkoma prostymi pomysłami, które dla wielu osób mogą być cenną inspiracją, kiedy przyjdzie do prac nad nową nawierzchnią.

Ogród w stylu rustykalnym

Myśląc o brukowanej nawierzchni, widzimy zwykle tradycyjny układ kwadratów i prostokątów. To dobrze, od czegoś trzeba w końcu zacząć, a porządek to najlepsza baza do twórczych eskapad. W przypadku ogrodów utrzymanych w stylu rustykalnym rekomendujemy delikatne zakręty i unikanie nadmiaru kątów prostych. Taka aranżacyjna nonszalancja nada ogrodowi nieco „dzikiego” charakteru, a beton idealnie zgra się ze swobodnie rosnącą roślinnością. Korzystając z kostki brukowej, nie jesteśmy jednak ograniczeni wyłącznie do „okrągłych powierzchni”. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej inwencji lub sugestii wynajętego przez nas specjalisty.

Z myślą o przestrzeniach bliskich naturze wyprodukowaliśmy kostkę brukową Aquaton. Model ten stanowi ekologiczne rozwiązanie, które sprawdzi się doskonale tam, gdzie niezbędne jest szybkie odprowadzenie wód opadowych. Dystanse między poszczególnymi elementami wypełnić możemy trawą, grysem czy nawet samą ziemią. Są to materiały, przez które szybko i łatwo przepuszczają wodę. Kostka Aquaton jest odporna zarówno na działalność mrozu, jak i soli, zatem stanowi idealne rozwiązanie na długie lata.

Ciekawym modelem jest kostka brukowa Ritano charakteryzująca się z drobnowymiarowymi elementami o ryflowanych krawędziach. Dzięki nietypowemu kształtowi możemy tworzyć z niej łuki i inne fantazyjne kształty. Inwencji sprzyja mnogość kolorów, dzięki którym możemy aranżować zupełnie wyjątkowe powierzchnie.

Żwir, grys i małe kamyki

Wykorzystanie kruszyw dekoracyjnych o mnogości tekstur i barw, urozmaici każdy projekt nawierzchni. Kamyków, żwiru lub grysu możemy użyć w charakterze obramowania brukowanej nawierzchni, zamiast typowej fugi lub w miejscach specjalnie przygotowanych na tego typu wypełnienie. Gładkie kamyki, na zasadzie kontrastu, doskonale prezentują się w towarzystwie eleganckich, ostrych linii typowych dla współczesnej kostki brukowej. Do takiej aranżacji idealne będą modele kostki La Linia i La Linia Largo – proste, a przy tym ponadczasowo eleganckie o wysokiej odporności na mróz oraz sól.

Nie zapominaj o roślinach!

Chcąc wpuścić nieco więcej zieleni do swojego ogrodu, warto zastanowić się nad pozostawianiem większych luk pomiędzy kostką brukową. W tym miejscu ponownie zwracamy uwagę na model Aquaton, który jest wręcz wymarzony do tego typu kompozycji. Przestrzeni powstałych między poszczególnymi elementami z betonu wcale nie trzeba zasypywać drobnym tłuczniem – niech wyrasta spomiędzy nich trawa! Oczywiście, będzie to równoznaczne z potrzebą częstszej pielęgnacji nawierzchni, żeby zieleń nie zdziczała i całkowicie nie zakryła naszego eleganckiego chodnika lub placyku. Innym pomysłem jest pominięcie niektórych płyt lub kostek podczas układania. W ich miejscu zasadzić można nisko rosnące zioła, takie jak np. tymianek, który poza wyglądem, charakteryzuje się również fantastycznym zapachem. Regularnie rozmieszczone „zielone szczeliny” pozwolą nam uzyskać nowoczesny wygląd nawierzchni, wspaniale uzupełniający zdyscyplinowaną architekturę ogrodu. Decydując się na losowe „rozrzucenie” zielonych szczelin, można postawić na mieszankę wyższych traw i pachnących ziół. Solidnie zakorzenione drzewa i krzewy również otoczyć można kostką brukową!

Niech stanie się światłość

Piękny ogród z wybrukowanymi przestrzeniami wcale nie musi tracić swojego uroku po zapadnięciu mroku. Włączenie oświetlenia zewnętrznego do naszego projektu nawierzchni to doskonały sposób na stworzenie przestrzeni, która zachwyca zarówno za dnia, jak i nocą. Odpowiedni dobór lamp, które dadzą wystarczającej ilość światła, pozwoli nam cieszyć się urokami wybrukowanych ścieżek i placyków, a wieczorny relaks przy lampce wina nabierze dodatkowych walorów estetycznych. Jeśli nie chcesz doprowadzać prądu do wybrukowanej powierzchni bądź po prostu nie zamierzasz tego robić, możesz skorzystać z lamp zasilanych energią słoneczną. Dzięki naturalnemu zasilaniu oszczędzisz również na bieżących opłatach.

Taras z kostki brukowej

Przygotowując taras z kostki brukowej, można pomyśleć o krawędziach wykonanych z tego samego materiału oraz zastosowaniu różnic wysokości. W ten sposób nasza nowa przestrzeń będzie nie tylko ciekawsza, ale również bardziej praktyczna. Brukowane obszary o różnych poziomach i kilka drobnych stopni między nimi, pozwoli oddzielić przestrzenie o różnym przeznaczeniu. Dodając subtelne oświetlenie przy granicach wysokości, stworzymy wspaniałą „wieczorową atmosferę” i sprawimy, że zmiany poziomów będą lepiej dostrzegalne. Krawędzie wokół tarasu z kostki brukowej ochronią przestrzeń przed zabrudzeniami z zewnątrz i stworzą skuteczne, choć dyskretne granice dla dzieci i zwierząt.

W zależności od charakteru, w jakim utrzymany jest nasz dom i jego otoczenie, możemy wybrać kostkę Vario lub Sven z katalogu Semmelrock. Model Vario wykonany został w technologii obijanej, a powierzchnię poddano procesowi postarzania, co w połączeniu z melanżowymi barwami nadaje przestrzeni uroku starego budownictwa.
Palisada Sven to pomysł dla tych, którzy pragną nadać swojej posesji nieco śródziemnomorskiego uroku. Kostka betonowa w mistrzowski sposób odwzorowuje fakturę drewnianych desek, a ponad to uszlachetniona jest piaskami kwarcowymi.

Beton i woda

Chcąc stworzyć przestrzeń absolutnie wyjątkową, możemy pokusić się o montaż małej fontanny lub niewielkiego oczka wodnego pośrodku naszego patio. Krawędzie zbiorniczka wyznaczyć można za pomocą kamiennych obrzeży lub niskiej ściany z cegły (idealny będzie model Vario). Obecność wody umożliwi przyozdobienie patio roślinami wodnymi.

Stepping stones, czyli „hop przez rzeczkę!”

Nawet najbardziej uporządkowany architektonicznie ogród urozmaicić można elementami przenoszącymi nas do krainy beztroskiego dzieciństwa. Naszą propozycją są tzw. „stepping stones”, czyli swobodnie rozłożone płyty chodnikowe lub kostki brukowe, po których przeskakiwać można między różnymi przestrzeniami w ogrodzie – na przykład z patio na chodnik, a z chodnika na mały placyk z grillem.
Kostka brukowa posłuży nam również do stworzenia niewielkiego placu zabaw dla dzieci lub przestrzeni do wspólnego biesiadowania – wszystkie mogą zostać połączone wspomnianymi „stepping stones”.

Do dzieła!

Gotowy, aby rozpocząć pracę nad projektem nawierzchni? Na naszych stronach znajdziesz mnóstwo cennych porad, które przeprowadzą cię przez cały proces układania przestrzeni z kostki brukowej. Dzięki artykułom napisanym przez ekspertów dowiesz się nie tylko, jak samodzielnie wybrukować podjazd, ścieżkę, taras lub patio, wybierzesz elementy odpowiednie dla twojego swojego ogrodu. Powodzenia! Niech twoja przestrzeń z kostki brukowej zadziwi wszystkich sąsiadów!

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.