Płyty ażurowe mogą kojarzyć się niektórym ze skarpami przy drogach szybkiego ruchu, przyczółkami mostowymi, rowami melioracyjnymi oraz nasypami. Jednak mogą być również doskonałym urozmaiceniem architektury parków miejskich czy ogrodów botanicznych. W przeciwieństwie do tradycyjnych zakrytych nawierzchni, ażurowe elementy pozwalają oddychać glebie, wnoszą więcej zieleni do otoczenia i znacznie podnoszą estetykę terenu.

Płyty ażurowe nie tylko świetnie wyglądają, ale również zapewniają glebie nieprzerwaną dostawę życiodajnej wody – dzięki temu rośliny mają szansę na swobodny rozwój. Odpowiednie wchłanianie płynów to również korzyść dla znajdującego się w danym parku budynku, który w mniejszym stopniu narażony jest na podtopienia.

Ażur w architekturze

W architekturze ażur funkcjonuje od tysięcy lat. Znane są cudowne ażurowe maswerki, balustrady, parapety, ekrany oraz rzecz jasna płyty chodnikowe. Wzór ten szczególnie dobrze przyjął się w świecie islamskim, gdzie miał nie tylko walory ozdobne (np. kamienne jali), ale przede wszystkim użytkowe. Wnęki w ścianach dzwonnic sprawiały, że dźwięk bijących dzwonów lepiej roznosił się po okolicach, a zastosowanie „dziurawych” ścianek w domach zapewniało stały dostęp słońca i świeżego powietrza. Bliższe nam przykłady to m.in. ażurowe iglice gotyckich katedr (np. katedra w Chartres) lub wieże Sagrada Família projektu Antoniego Gaudiego w Barcelonie.

Płyta ażurowa w przestrzeni miejskiej

Podobnie jak w przypadku wszystkich płyt betonowych, elementów ażurowych używa się głównie, by w skuteczny sposób utwardzić ścieżkę ogrodową, podjazd, parking lub plac targowy czy dowolną powierzchnię w parku miejskim. Przewaga płyt ażurowych wynika z ich specyficznej budowy – równomiernie rozłożone szczeliny pozwalają na łatwe odwodnienie powierzchni, a dzięki nim deszczówka swobodnie wsiąka w glebę. Służy to zarówno roślinności, jak i samej nawierzchni, która nie nasiąka wodą z deszczu lub topniejącego śniegu. Ażurowa kostka Eko Ażur z katalogu Semmelrock to produkt prosty w formie, a więc odpowiedni do niemal każdej aranżacji. Utwardzając nawierzchnię lub zabezpieczając skarpy za pomocą płyt ażurowych, nie ingerujemy nadto w estetykę przestrzeni – możemy za to nadać jej więcej uroku, np. wypełniając przestrzenie żwirem, trawą czy piaskiem. Co więcej, ażurowe formy zastosowane jako obudowa skarp, przeciwdziałają osuwaniu się gruntu.

Siła drzemie w prostocie

Poza zabezpieczeniem gruntu przed osuwaniem się, poza dostarczeniem mu odpowiedniej ilości wody, płyta ażurowa pozwala wykreować prostą, minimalistyczną, a przy tym atrakcyjną przestrzeń. Producenci ażurowych elementów z betonu proponują zwykle różne wzory kratki, a nawet kilka kolorów do wyboru, co daje projektantom spore pole do popisu. Taki wachlarz możliwości umożliwia zaprojektowanie oryginalnej nawierzchni, która stanowić będzie wizytówkę miasta lub danego obiektu (łączenie barw to doskonałe rozwiązanie w parkach czy na placach miejskich).

Największa zaleta ażurowych płyt z betonu wynika z ich specyfiki. Charakterystyczne dla nich wolne przestrzenie mogą być wypełniane różnego rodzaju elementami ozdobnymi. W zależności od potrzeb, planu oraz charakteru wykładanej nawierzchni lub towarzyszącej jej architektury, w kratkę „wpuścić” można roślinność, zasypać ją drobnymi kamieniami lub grysem itd. Taki zabieg pozwoli na harmonijne wkomponowanie płyt w ekosystem zabezpieczanej lub utwardzanej przestrzeni.

Płyta ażurowa – produkt towarzyski

Dla architektów przestrzeni miejskich, cenną informacją będzie ta, że ażurowe nawierzchnie doskonale komponują się z innymi materiałami, takimi jak płyty lub kostka brukowa. Daje to ogromne możliwości aranżacyjne – bez problemów uda się wybrać odpowiedni wzór, grubość i wielkość otworów. To wszystko sprawia, że płyty ażurowe są bardzo często wybierane są przez przedsiębiorców i urzędników miejskich. Przy remoncie przestrzeni publicznej nie trzeba się martwić o dopasowanie nowej nawierzchni do już istniejących budynków czy ogólnej zabudowy terenu. Płyty ażurowe uda się dopasować do niemal każdego typu aranżacji przestrzeni.

Płyty ażurowe na skarpie

Płyty ażurowe, tak jak już zostało to wspomniane, bardzo często wykorzystywane są do wzmacniania skarp przy drogach, tych w parkach czy przy budynkach miejskich. Dzięki temu, że przez ich otwory swobodnie wyrasta roślinność, po jakimś czasie stają się mniej widoczne, tworząc estetyczną i jednocześnie zabezpieczoną przed osunięciem przestrzeń.

Świetnym pomysłem na ekologiczną skarpę w parku czy ogrodzie miejskim jest obsadzenie jej bluszczem pospolitym, który, choć długo rośnie, będzie ozdobą również zimą! Proponujemy również sadzonki Cotoneaster „Mooncreeper”, które pną się o wiele szybciej i równie długo pozostają zielone. Warto pomyśleć także o obsadzeniu skarpy utwardzonej płytami ażurowymi trzmieliną Fortune’a (zwaną również trzmielina pnącą) – roślina ta bardzo łatwo się rozrasta, nie wymaga nadmiernej troski, a jej liście wyglądają pięknie przez cały rok! Ogrodnicy radzą, by sadzić trzmielinę w miejscach, do których dociera najwięcej słońca.

Pamiętajmy, że płyty ażurowe mogą nam posłużyć nie tylko do wzmocnienia wzniesień, ale również rowów melioracyjnych – zwiększy to estetykę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo tego typu obiektów.

Ścieżki, podjazdy i tarasy z płyt ażurowych

Ogrodowe szlaki komunikacyjne dla samochodów to już absolutna klasyka. Stosując różnokolorowe elementy podczas układania drogi, ogród czy park zyskają zupełnie nowy charakter. Zasypując szczeliny ozdobnym grysem, można wprowadzić nieco ekstrawagancji do otoczenia.

Płyta ażurowa to materiał, który śmiało można wykorzystać przy tworzeniu patio, tarasu czy dziedzińca przy kawiarniach, budynkach miejskich czy innych lokalach użytkowych. Co więcej, korzystając z elementów ażurowych, można otoczyć wybrany budynek tzw. opaską, która ochroni elewację przed zabrudzeniami, a mury przed podsiąkaniem wodą. To doskonałe rozwiązanie do tych przestrzeni miejskich, w których liczy się zachowanie terenów zielonych danego obszaru.

Problemy z ażurem

Na koniec kilka użytecznych wskazówek, które mogą okazać się kluczowymi dla osób planujących inwestycję z wykorzystaniem płyt ażurowych. Warto pamiętać, że płyty ażurowe mogą się nie sprawdzić jako budulec pod aleje czy chodniki. Osoby poruszające się o kulach lub kobiety w butach na wysokim obcasie, mogą mieć duże problemy w swobodnym przemierzeniu takiego odcinka. Płyta ażurowa doskonale łączy się z kostką brukową, z której w tym przypadku, zdecydowanie lepiej wykonać chodnik, a ażur niech zabezpiecza sąsiadującą skarpę.

Płyty ażurowe – dlaczego warto?

Jak już wspomnieliśmy, płyty ażurowe to produkt najczęściej wykorzystywany przy inwestycjach drogowych lub remontowych. Ażur jest trwały, odporny na działanie zjawisk atmosferycznych, skuteczny i wydajny. Po dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru płyt, wyborze koloru oraz rodzaju oczek, można z powodzeniem zrealizować każde zamówienie. Co ważne, właściwe obliczenie ilości potrzebnego materiału i dopasowanie powyższych parametrów do projektu, to również duża oszczędność czasu i pieniędzy. Płyty układa się sprawnie i szybko, więc można zdążyć z realizacją inwestycji nawet w przypadku, gdy zostało niewiele czasu.

Bezpieczeństwo na drogach to bardzo istotna kwestia. Niespodziewane osunięcia gruntu na jezdnię mogą być przyczyną groźnych i tragicznych w skutkach wypadków. Zabezpieczenie ziemi przy pomocy płyt ażurowych pozwoli zminimalizować ryzyko takich sytuacji. Ażur nie tylko utrzyma grunt, ale także sprawi, że ulice będą zabezpieczone przed zalaniem (gleba wchłania deszczówkę).

Podsumowując, płyty ażurowe wykorzystywane przy inwestycjach to rozwiązanie trwałe, oszczędne, stylowe, elastyczne w kwestiach aranżacji przestrzeni oraz ekologiczne. Duży wybór kształtów i rozmiarów ażuru sprawia, że każdy zainteresowany znajdzie produkt odpowiedni dla swojej rozbudowy czy remontu. Jeśli potrzebne będzie wsparcie w tym zakresie, eksperci firmy Semmelrock zawsze są gotowi, by doradzić i pomóc wybrać najlepsze rozwiązanie.

Po więcej informacji, w tym dotyczących układania ażurowych nawierzchni, zapraszamy do naszego działu eksperckiego: https://www.semmelrock.pl/warto-wiedziec/porady-eksperta/

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.