Kiedy zaczniesz zastanawiać się nad nowym ogrodzeniem, zwróć uwagę na posesje sąsiadujące z Twoją i sprawdź, co w tym zakresie ma Ci do zaoferowanie Semmelrock. Bez wątpienia odkryjesz cały świat inspiracji, przy okazji upewniając się, jakich rozwiązań nie chciałbyś zastosować na terenie swojej posesji. Murki ogrodzeniowe – co powinieneś o nich wiedzieć?

Od betonu przez drewno, po tworzywa sztuczne, aż po metal – dostępność murków ogrodowych wykonanych z wielu różnych materiałów sprawia, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie, niezależnie od planów i preferencji klienta. Murki mogą być wykonane z zupełnie podstawowych pionowych płyt poddanych obróbce ciśnieniowej lub kompozytu. Producenci proponują modele z dekoracyjnych poziomych desek cedrowych w klasycznym układzie od krawędzi do krawędzi lub unikalne wzory, bliższe sztuce współczesnej niż klasyce. Dzięki tylu możliwościom jesteś w stanie uruchomić swoją kreatywność, tworząc nowoczesne pomysły na projektowanie ogrodzeń.

Murek ogrodzeniowy z betonu, kamienia, kompozytu – po co go budować?

Nie trzeba długo myśleć, żeby móc wymienić podstawowe funkcje ogrodzenia. Płot, siatka, gęsty żywopłot czy w końcu mur chronią Cię przed uwagą, a nawet wizytą niechcianych gości, dają poczucie bezpieczeństwa i intymności, a w końcu decydują o estetyce całej Twojej posesji. Tak jest, jeżeli wizerunek Twojego prywatnego kawałka świata kończy się na pięknym domu, szykownych chodniczkach i wysmakowanej małej architekturze, to na pewno zaczyna się na ogrodzeniu – to ono jest wizytówką Twojej posesji, a zatem również Twoją!

Różnorodność? Tak, ale z głową

Wybór materiałów i stylów, jakie pomogą ci postawić ogrodzenie idealne, jest ogromny. Możesz skłonić się w stronę tradycji (tradycyjne wcale nie znaczy gorsze) lub wyjść poza schemat. Jeżeli potrzebujesz maksymalnej intymności, wybierzesz ogrodzenie szczelne, jeśli natomiast nie obawiasz się wzroku przechodniów, postaw na ażurowe. Budując murek, zastanów się, czy Twój projekt nie naruszy spójności okolicznej zabudowy, wynikającej z miejscowej tradycji lub po prostu charakteru innych zabudowań.

No i rzecz najważniejsza – nie możesz doprowadzić do sytuacji, w której należące do Ciebie zabudowania nie będą pasować do stawianego ogrodzenia. Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to roślinność. Murki to rodzaj ogrodzenia, który najlepiej komponuje się z zielenią. Jeśli chcesz, możesz zabawić się w architekta przestrzeni, tworząc pomysłowe rabaty, a także obsadzając roślinami całą powierzchnię murku.

Przyjrzyjmy się nowoczesnym pomysłom na murki ogrodzeniowe, spośród których być może wybierzesz coś dla siebie. Na końcu naszego przeglądu, pokaże my Ci, co do zaproponowania w dziedzinie murków ogrodzeniowych ma Semmelrock.

Ogrodzenie klasyczne

Z czym kojarzy Ci się standardowe, a przy tym eleganckie ogrodzenie? Czy przed oczami masz drewniane przęsła, słupki z klinkieru oraz podmurówkę? Jeśli tak, widzisz projekt ogrodzenia, które w stu procentach wkomponuje się w architekturę klasycznego domostwa. Można je zbudować z cegieł klinkierowych pełnych lub tańszych perforowanych. Stawiając samodzielnie tego typu murek, powinieneś pamiętać o dwóch arcyważnych sprawach: właściwiej zaprawie do klinkieru oraz dylatacji. Ta pierwsza zapobiegnie pojawianiu się nieestetycznych wapiennych wykwitów. Przęsła mocujesz do metalowych rygli, pozostawiając pod nimi szczelinę o wysokości maksymalnie 10 centymetrów. Taki zabieg da Ci pewność, że sztachety nie będą moczyć się w wodzie gromadzącej się na murku po ulewnym deszczu.

Ogrodzenie ażurowe

Jeżeli nie jesteś introwertykiem strzegącym swojej posesji przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów, możesz zainteresować się ogrodzeniem ażurowym. Decydując się na tego typu rozwiązanie, możesz zwrócić uwagę na gotowe systemy ogrodzeniowe lub ambitnie wykonać wszystko od zera. Ogromnym plusem rozwiązania systemowego jest łatwość i szybkość montażu – producent zapewnia Ci wszystkie niezbędne elementy, razem z instrukcją.

Kiedy kamień spotyka metal

Nowoczesne budownictwo kocha prostotę – ta z kolei wcale nie musi być nudna. Przykładem ascetycznej, a jednocześnie interesującej realizacji jest system ogrodzeniowy Lordio. Charakteryzuje się połączeniem kamienia o dużym formacie i gładkiej powierzchni z metalowymi przęsłami. Kolorystyka kamieni jest na tyle stonowana i uniwersalna, że pasuje do każdego rodzaju przestrzeni. Elementy ogrodzenia wzbogacone zostały dodatkiem piasków bazaltowych i kwarcowych, co nadaje ogrodzeniu subtelnego, choć szlachetnego wyglądu.

Co niezwykle istotne, system ogrodzeniowy Lordio jest odporny zarówno na niszczycielskie działanie mrozu, jak i skutki zimowego sypania solą.

Kamień i drewno – odwieczna harmonia

Połączenie drewna i kamienia kojarzy się ze swojskością, dzieciństwem i bezpieczeństwem. W takim tonie utrzymany jest system ogrodzeniowy Bradstone Travero, który doskonale sprawdzi się jako uzupełnienie eleganckich podmiejskich posesji. Cechą charakterystyczną murków Bradstone Travero jest ich strukturalna powierzchnia inspirowana naturalnym kamieniem. Efekt ten dało się osiągnąć dzięki dodaniu skrupulatnie wyselekcjonowanych piasków kwarcowych. Opisywane ogrodzenie na pierwszy rzut oka może się wydawać niezwykle dostojne, a przez to nie dla każdego w równym stopniu przystępne, jednak wysmakowane połączenie kamienia, drewna i metalowych elementów, podane w stonowanej i ciepłej kolorystyce, zdobędzie serce twoje i wszystkich domowników.

System ogrodzeniowy Broadstone Travero jest odporny na mróz, jednak nie radzi sobie tak dobrze z solą. Jeżeli zatem chcesz utrzymać delikatną strukturę kamienia w dobry wyglądzie na lata, staraj się ograniczyć jego kontakt z solą podczas mroźnych zim.

Ogrodzenie z kompozytowych przęseł

Przęsła wykonane z kompozytu to rozwiązanie równie ekologiczne, co bezproblemowe. Na czym w jego przypadku polega ta ostatnia cecha? Już wyjaśniamy! Kompozyt, jako połączenie polimerów i trocin, nie wymaga od ciebie konserwacji. Podczas montażu „deski” z kompozytu mocujemy do zamurowanych w słupkach mocowników – otóż i cała tajemnica sukcesu.

Murki ogrodzeniowe z kamienia

Na koniec zostawiliśmy gotowy murek ogrodzeniowy w całości wykonany z betonu, imitacji kamienia rozwiązanie absolutnie ponadczasowe i zawsze onieśmielające swoją elegancją. W katalogu Semmelrock znajdziesz prosty, elegancki, a przy tym uniwersalny system ogrodzeniowy Bradstone Argento. Jego stonowane barwy oraz różne formaty pozwalają na stworzenie murków o uroku starych budowli. Powierzchnię wzbogacono piaskami kwarcowymi, natomiast struktura bliska jest kamieniowi naturalnemu. Dzięki temu model Argento sprawdzi się równie dobrze przy domostwie o klasycznej architekturze, jak i nowoczesnej rezydencji, czerpiącej ze spuścizny wielu epok.

System ogrodzeniowy Bradstone Argento jest odporny na mróz, natomiast czuły na działanie soli.

Kamienne ogrodzenia – o czym powinieneś pamiętać?

Jak już wspominaliśmy, kamień stanowi ponadczasowy budulec decydujący o nieśmiertelnej elegancji ogrodzenia. Pamiętaj jednak, że murki ogrodzeniowe wykonane z tego budulca wymagają większej przestrzeni niż te wykonane z betonu. Sprawia to, że stają się one atrakcyjną propozycją przede wszystkim dla właścicieli większych posesji. Kamień jest budulcem niezwykle uniwersalnym, toteż wykonasz z jego użyciem całe ogrodzenie, podmurówkę, mur oraz imponujące słupy ogrodzeniowe. Nic nie stoi również na przeszkodzie, żebyś łączył kamień z betonem, drewnem, a nawet tworzywami sztucznymi.

Gabiony – a cóż to takiego?

Ogrodzenia gabionowe cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów lub budynków biurowych. Nic w tym dziwnego, wszak system opierający się ażurowych „klatkach”, do których wsypano niewielkie kamienie, jest tyleż skuteczny, co po prostu nieziemsko atrakcyjny. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej, by znaleźć dziesiątki, jeśli nie setki, wspaniałych realizacji wykorzystujących gabiony.

Mamy nadzieję, że i tym razem zainspirowaliśmy Was do twórczej przemiany swojego otoczenia. Powodzenia w dalszych pracach!

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.