Mieszkasz w mieście i marzysz o zaaranżowaniu kawałka przestrzeni, by było idealnym miejscem relaksu na świeżym powietrzu? Podpowiadamy, jak zaprojektować miejski ogród! Bez względu na to, czy będzie to mały ogródek przed domem szeregowym, ogródek przy bloku czy mały taras – możesz stworzyć piękne, funkcjonalne i przytulne miejsce do odpoczynku, spędzania czasu z bliskimi czy uprawy roślin. Poznaj nasze wskazówki i zainspiruj się!

Aranżacja ogrodu w zabudowie szeregowej – porady

Jesteś szczęśliwym posiadaczem domu w mieście w zabudowie szeregowej i dysponujesz niewielkim ogródkiem? W takim razie warto go dobrze zaaranżować i optymalnie wykorzystać wszelkie atuty, jakie posiada. Bez względu na to, czy jest on długi i wąski, ma kształt trójkąta czy też inną, nieregularną formę – zawsze da się go zaprojektować tak, by był funkcjonalnym miejscem relaksu i cieszył oko w każdym sezonie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, gdy aranżujemy przydomową przestrzeń domu szeregowego!

Beton w ogrodzie miejskim to doskonały materiał budowlany 

ogródek w bloku

Chcesz stworzyć nowoczesny ogród miejski, który będzie pasował do otaczającego krajobrazu? Nie może w nim zabraknąć betonu! Ten doskonale wpasuje się do panoramy miasta, a przy tym będzie wyglądał zachwycająco w połączeniu z roślinnością. Jak go wkomponować w aranżację ogrodu w zabudowie szeregowej? Możesz poprowadzić ścieżki z kostki brukowej, zdecydować się na nowoczesne ogrodzenie i zastosować betonowe gazony (np. gazony Adelo, które doskonale wpiszą się w styl miejskiego ogrodu!). Warto także pamiętać, że elementy małej architektury mogą być odpowiedzią na glebę kiepskiej jakości, jaką zwykle posiada ogród frontowy. Jeśli roślinność nie będzie chciała rosnąć bezpośrednio w glebie, umieszczenie kwiatów w betonowych donicach będzie świetną alternatywą, a przy tym atrakcyjnym dodatkiem w aranżacji!

Roślinność w miejskim ogrodzie

aranżacja ogrodu w zabudowie szeregowej

Ogród w zabudowie szeregowej ma swój urok. Choć jest zwykle niewielki, a tuż za płotem mamy sąsiadów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć w nim przyjemny klimat, uprawiać bujną roślinność, mieć własny warzywnik lub zielnik czy drzewka z ulubionymi owocami. 

Jeśli jest to miejski ogród, ulokowany przy ruchliwej ulicy, warto zacząć od odpowiedniego odgrodzenia się. Najlepiej wybierz pełny system ogrodzeniowy – np. Bradstone Argento, a dodatkowo stwórz naturalną, zieloną osłonę (polecamy tuje, laurowiśnię wschodnią czy wiąz Turkiestanu). Dzięki temu nie tylko optycznie powiększysz przestrzeń, ponieważ nie będzie jasnej granicy, ale też zyskasz dodatkową barierę przed spalinami i hałasem dobiegającym z ulicy.

Ciekawym sposobem na wkomponowanie roślinności do ogródka w mieście są również podwyższone rabaty. Te można z powodzeniem dopasować do stylu zabudowy czy ogrodu, a do ich wykonania wybrać ulubione kwiaty, sukulenty, byliny i krzewy. Jak je wykonać? Doskonale sprawdzą się tutaj gazony, skrzynie czy konstrukcje z wykorzystaniem obrzeży (np. bardzo efektownie będą prezentowały się palisady Nordic Martime). 

Mały ogródek przed domem szeregowym – wykorzystaj jego atuty

 mały ogródek przed domem szeregowym

Czy wiesz, że istnieje sporo sprytnych sposobów na optyczne powiększenie nawet małego ogródka przed domem szeregowym? Wystarczy odpowiednio zaaranżować przestrzeń, wykorzystać wszelkie atuty usytuowania i dostosować projekt do potrzeb domowników. 

Jak zoptymalizować przestrzeń? Jeśli marzy Ci się taras, ale dom położony jest na podwyższeniu – rozważ taras na skarpie! Sporo informacji na ten temat znajdziesz w naszym sierpniowym artykule o skarpach w ogrodzie. Chcesz, aby dzieci miały bezpieczne miejsce do zabawy? Zamiast zajmującego sporo miejsca placu zabaw, rozważ np. zbudowanie błotnej kuchni w narożniku czy toru dla wyścigówek – więcej inspiracji czeka na Ciebie w artykule przygotowanym przez naszych ekspertów o kreatywnym spędzaniu czasu z dziećmi w ogrodzie.

Czy niewielki ogród w mieście może mieć basen albo komfortową strefę relaksu? Oczywiście! Wystarczy dobrze go zaprojektować i wybrać optymalne rozwiązania – np. zbudować mały basen połączony z tarasem, wykorzystując te same płyty tarasowe. Jeśli otoczenie basenu i taras będą w tej samej estetyce, wówczas optycznie powiększysz swoją przydomową przestrzeń. 

Ogródek przy bloku – o czym należy pamiętać? 

ogród frontowy

Nie tylko posiadacze domu w mieście mogą cieszyć się własnym ogrodem. Jeśli jesteś właścicielem ogródka przy bloku, również i tę przestrzeń możesz zaprojektować tak, by prezentował się zjawiskowo i pozwalał na miłe spędzanie czasu. Aby ułatwić Ci zadanie, prezentujemy garść przydatnych informacji na ten temat!

  • Aspekt prawny ogródka przy bloku

Na początku pamiętajmy, by ustalić nasze prawo do gospodarowania ogródka przy bloku przed przystąpieniem do jego aranżacji. Jeśli podczas zakupu mieszkania nie została ta kwestia ustalona zapisem umowy, rozwiązaniem będzie wyodrębnienie ogródka z nieruchomości wspólnej, poprzez wydzielenie osobnej działki geodezyjnej. Wskutek takiego działania można przenieść prawo własności do takiego gruntu bezpośrednio na właściciela mieszkania na parterze – zarówno przed, jak i po zakupie lokalu. Niekiedy także deweloperzy decydują się na inne kroki i ustanawiają służebność gruntową (dają prawo do korzystania z konkretnego fragmentu działki przez lokatorów) lub podpisują z nabywcą stosowną umowę, umożliwiającą im użytkowanie ogródka.

  • Pamiętaj, by wydzielić granice swojego ogródka w bloku 

Z reguły stawianie wysokich płotów wokół ogródka przy bloku jest zabronione. Warto jednak zaznaczyć i zabezpieczyć granice naszego ogródka, chociażby przed spacerującymi psami. W tym celu możemy zbudować niskie ogrodzenie przy wykorzystaniu np. betonowych palisad. Jeśli jednak wspólnota nie ma nic przeciwko, dobrym pomysłem na oddzielenie naszego ogródka w bloku jest stworzenie żywopłotu.

  • Ogródek przy bloku – jak go zaaranżować?

Miejski ogród przy bloku może pełnić wiele funkcji. Jeśli jest to przestrzeń, której nie możesz oddzielić wysokim płotem i tym samym zapewnić sobie odrobiny prywatności, najlepiej po prostu postawić na piękną, ozdobną roślinność. Możesz też pokusić się np. na fontannę czy różnego rodzaju rzeźby. Z kolei w sytuacji, gdy możliwe jest zastosowanie ogrodzenia, które zagwarantuje komfort, zyskujesz dodatkowe możliwości. Taki ogród frontowy może wówczas stać się przydomową strefą relaksu za sprawą leżaków czy hamaka, miejscem zabawy dla najmłodszych czy aktywności dla zwierzaka. Co więcej, można tam też odbyć trening, zorganizować grilla albo spotkanie z przyjaciółmi.

  • Jak wkomponować rośliny do ogrodu frontowego przy bloku

Kiedy kwestię prawną użytkowania ogródka przy bloku mamy już uporządkowaną, pora na stworzenie projektu! Gleba w ogródku przed blokiem nie zawsze jest żyzna i odpowiednia do uprawy roślin. Jeśli chcesz cieszyć się idealnym, zielonym trawnikiem, bujnymi kwiatami czy własnymi grządkami warzywnymi, musisz poświęcić nieco czasu na prace w ogrodzie. Doskonałym czasem na takie działania jest jesień! Dokonaj pomiaru jakości gleby i jej kwasowości, a w razie potrzeby przekop i uzupełnij składniki mineralne. Jeśli okaże się, że gleba jest zbyt mocno wyjałowiona i nie chcesz czekać z posadzeniem roślinności, możesz zdecydować się na posadzenie jej w gazonach czy różnego rodzaju donicach. 

  • Jakie rośliny będą najlepsze do ogródka w bloku

Przede wszystkim najlepiej postawić na kwiaty i rośliny ozdobne. Projektując mały ogród warto wybierać rośliny wolno rosnące i mało ekspansywne, które nie będą ze sobą konkurowały. Doskonale sprawdzą się róże, berberysy, tawuły japońskie czy wiciokrzew zaostrzony. Zrezygnujmy natomiast z drzewek – te w małym ogródku przy bloku zabiorą cenne promienie słońca i sprawią, że wnętrze będzie ciemne i ponure. Jeśli marzy Ci się uprawa ziół, warzyw czy truskawek, najlepiej jeśli zamiast grządki zdecydujesz się na podwyższoną rabatę (np. z wykorzystaniem okrągłych palisad z oferty Semmelrock).

Dom w mieście wcale nie musi oznaczać rezygnacji z własnego ogródka. Posiadacze domów w zabudowie szeregowej czy mieszkań w bloku na parterze mogą w efektowny sposób zaaranżować przydomową przestrzeń. Weź pod uwagę nasze wskazówki i stwórz projekt małego ogródka, który zachwyci Twoich gości, ale i będzie cieszył Ciebie każdego dnia – np. podczas popijania porannej kawy!

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.