Czy mały ogród też może być funkcjonalny? Oczywiście! Kluczowa jest jednak jego odpowiednia aranżacja. Jak optycznie poszerzyć długi i wąski ogród? Jak zaprojektować przestrzeń wokół domu na skarpie? Jaka aranżacja małego ogrodu będzie najbardziej optymalna? Jeśli jesteś posiadaczem ogrodu o nietypowym kształcie, nasz artykuł będzie dla Ciebie źródłem inspiracji! 

Mały ogród – jak go optycznie powiększyć?

Masz mały ogródek przed domem i chcesz w pełni wykorzystać jego atuty? A może za domem posiadasz niewielką przestrzeń, którą pragniesz zaaranżować w komfortową strefę relaksu? Mały ogród ma niemały potencjał! Trzeba tylko wiedzieć, jak go wykorzystać. Poniżej prezentujemy kilka ważnych aspektów, które podpowiedzą Ci, jak aranżować małe ogrody przydomowe, by te wyglądały na większe!

Nawierzchnia

, aranżacja małego ogrodu

Zacznijmy od tego, że mały ogród wymaga odpowiedniej troski o to, co go pokrywa i czym jest wyłożony. Nie powinniśmy zaniedbywać trawnika czy decydować się na trudne w utrzymaniu czystości płyty tarasowe. Na małej powierzchni wszystko staje się znacznie bardziej widoczne aniżeli w dużym ogrodzie! Pamiętajmy też o zasadach optyki. Ludzkie oko da się stosunkowo łatwo oszukać, dlatego bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie jasnej kolorystyki, która optycznie powiększy przestrzeń. Świetnie sprawdzi się jasna kostka brukowa, ale możemy także zdecydować się na płyty chodnikowe albo tarasowe (polecamy jasne, łatwe w utrzymaniu czystości płyty tarasowe Mayesto). Dobry pomysł na mały ogród to także wykorzystanie naturalnych materiałów – możesz zdecydować się np. na ścieżki z kamienia, schody z granitu czy wykorzystać obrzeża imitujące drewno.

Ogrodzenie

małe ogrody przydomowe

Wysokie, pełne ogrodzenie będzie przytłaczać i jeszcze bardziej zmniejszy przestrzeń naszego ogrodu. W małych ogrodach postawmy zatem na ogrodzenie, które nie będzie spełniało wrażenia ciężkiego, masywnego. Jak temu zapobiec? Najlepiej, aby nie było ono pełne, lecz miało prześwity, co świetnie będzie powiększać optycznie przestrzeń. Polecamy np. system ogrodzeniowy Lordio, najlepiej w jasnym kolorze silexio. Innym pomysłem, jest osłonięcie ogrodzenia roślinnością – brak wyraźnej granicy uczyni nawet wyjątkowo mały ogród bardziej przestronnym.

Roślinność

rabaty ogrodowe

Odpowiednie obsadzenie ogrodu roślinami zawsze czyni go bardziej atrakcyjnym – bez względu na rozmiary! Wybierzmy jednak odpowiednie drzewa do małego ogrodu, które z czasem nie przytłoczą go i nie zacienią zupełnie. Zamiast ogromnego orzecha, lepiej zdecydować się np. na jabłonkę. Bardzo dobrze sprawdzą się także drzewka ozdobne – np. tamaryszek drobnokwiatowy, modrzew pendula czy wiśnia piłkowana. 

Ciekawym rozwiązaniem jest również stworzenie warzywnika i zielnika w skrzyniach! Jeśli chcesz mieć własne owoce (np. truskawki, poziomki), warzywa i zioła, wcale nie musisz wygospodarowywać grządek! Świetnie sprawdzą się skrzynie czy gazony Adelo, które zajmą znacznie mniej miejsca i będą dodatkowym elementem dekoracyjnym.

Inną praktyczną propozycją, która nie zajmie miejsca, a doda naszej aranżacji małego ogrodu dodatkowego charakteru są podwyższone rabaty ogrodowe. Jak taką stworzyć? Nasz sierpniowy artykuł o rabatach zawiera cenne wskazówki – sprawdź go koniecznie!

Długi i wąski ogród – jak go zaaranżować?

Długi i wąski ogród wielu osobom wydaje się problematyczny w aranżacji. Przestrzeń jest bowiem nieco ograniczona i nie do końca wiadomo, w jaki sposób ją zaaranżować, by wydawała się większa. Najczęściej z tego typu niedogodnością spotykają się posiadacze domów w mieście, czy też zabudowy szeregowej. Niemniej, nie musimy się obawiać! Długie ogrody mogą okazać się pięknym atutem naszej działki, jeśli tylko odpowiednio je zagospodarujemy. Jak zaprojektować ogród na wąskiej działce? Z jednej strony możemy go optycznie poszerzyć, z drugiej wykorzystać jego ukryte zalety. Poznaj nasze tricki i dowiedz się, jak optycznie poszerzyć długi wąski ogród!

jak optycznie poszerzyć długi wąski ogród

  • Wykorzystajmy elementy małej architektury – rzeźby, fontanny, a nawet grill ustawiony w odległej części ogrodu sprawią, że będzie wydawał się on krótszy. Takie optyczne skrócenie przestrzeni powinno być jednak funkcjonalne – jeśli to mały ogród, to nie należy umieszczać zbyt wielu elementów. Mała architektura może posłużyć nam także do stworzenia rabat, warzywnika czy murku, na którym ustawimy donice z roślinnością. Jest tutaj pełna dowolność, dzięki czemu swój wybór dopasujesz do stylu, jaki panuje w Twoim ogrodzie!
  • Postawmy na kręte ścieżki – często radzi się, aby aranżacja małego ogrodu opierała się na prostych ścieżkach. Jeśli jednak chodzi o niewielkie, ale długie i wąskie ogrody, to polecamy nieregularne, kręte ścieżki z zakolami. Poszerzą one działkę. Z jakich materiałów ją stworzyć? Do ścieżek o lekkim łuku doskonałym pomysłem będzie kostka Naruto.
  • Wybierzmy wysokie rośliny – do roślinnych aranżacji wykorzystajmy również pionowe płaszczyzny ogrodu, np. ściany ogrodzenia. Jakie rośliny na murek wybrać? Przede wszystkim pnące, takie jak bluszcz, winobluszcz czy rodochiton. Będą one pięknie okalać ścianę, jednocześnie skracając nieco nasz długi ogród. Świetnie sprawdzą się również zwisające drzewa do małego ogrodu, takie jak galicynia chińska, wiśnia różowa albo karagana syberyjska.

Dom na skarpie – jak urządzić ogród na działce ze spadkiem terenu?

dom na skarpie

Dom na skarpie ma swój urok, ale często budzi wątpliwości, jak go właściwie zaaranżować, aby był bezpieczny i funkcjonalny. Już na początku należy zadbać o to, aby zastosować odpowiednie zabezpieczenia przed osuwaniem się skarpy – można do tego celu wykorzystać np. murek oporowy, kamień naturalny lub obrzeża imitujące kamień

Skarpa w ogrodzie będzie bez wątpienia pełnić funkcję dekoracyjną, dlatego ważny jest także dobór właściwej roślinności, która będzie ją eksponować w każdym sezonie – świetnie sprawdzą się np. rabaty ogrodowe z roślinami skalnymi, takimi jak smagliczka górska, uczep złocisty, dzwonek karpacki czy ubiorek wiecznie zielony. 

Dom na skarpie może być także świetnym punktem wypadowym do aranżacji efektownego tarasu. Wystarczy dobrze wykorzystać nachylenie terenu i stworzyć taras ze skarpą.  Jak to uczynić? Wiele praktycznych informacji zawiera nasz sierpniowy artykuł o aranżacjach skarpy!

Ogród trójkątny – jak go zagospodarować?

dom na skarpie

Posiadaczom trójkątnego ogrodu największy problem sprawia zagospodarowanie odległego, wąskiego narożnika. Wbrew pozorom, jest wiele sposobów na jego ładne i funkcjonalne zaaranżowanie! Z naszymi wskazówkami z pewnością znajdziesz rozwiązanie, które uczyni Twój mały ogród o trójkątnym kształcie niezwykle efektownym!

Ogród na bazie trójkąta może nabrać zupełnie innego wyrazu, jeśli stanie na nim właściwie zaprojektowana altana ogrodowa. Nie tylko będzie ona estetycznym wypełnieniem narożnika, ale również funkcjonalnym miejscem wypoczynku w ogrodzie – zarówno latem, gdy schronimy się przed palącym słońcem, jak i jesienią, kiedy osłoni nas przed chłodnym wiatrem i opadami deszczu. Jak i z czego ją zbudować? Praktyczne informacje na ten temat zawiera nasz wrześniowy artykuł o altanie ogrodowej!

Innym sposobem na aranżację narożnika trójkątnego ogrodu jest dostosowanie go do potrzeb mieszkańców. Jeśli w domu mieszkają dzieci, doskonałym sposobem będzie ulokowanie tam piaskownicy, huśtawki lub zaaranżowanie placu zabaw. Jeśli szukasz inspiracji, z pewnością pomoże Ci nasz artykuł o placu zabaw dla dzieci. Masz psa? W takim razie narożnik doskonale sprawdzi się jako miejsce na zbudowanie kojca czy postawienie budy dla pupila. Warto jednak poświęcić nieco uwagi tej kwestii – pies w ogrodzie musi być bezpieczny. Powinniśmy więc zadbać o zacienienie, komfortowy dostęp do wodopoju oraz miejsce na wybieganie się.

Gdy już zaaranżujemy najdłuższy narożnik, nie zapominajmy o pozostałych. Te można zagospodarować z wykorzystaniem elementów małej architektury – np. tworząc niewielką fontannę otoczoną kamiennym murkiem, podwyższoną rabatę (stosując np. obrzeża) albo warzywnik czy zielnik. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w narożnikach posadzić także drzewka owocowe lub ozdobne krzewy, które nieco złagodzą ostre kąty.

Jak widzisz, aranżacja małego ogrodu, podobnie jak i długiego, wąskiego czy trójkątnego, wcale nie musi spędzać snu z powiek! Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz rozwiązanie, które najlepiej wpisze się w Twoje oczekiwania. Powodzenia!

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.