Porozmawiajmy o kostce brukowej. Ten niezwykle popularny materiał stanowiący budulec pod nawierzchnie ścieżek, tarasów, chodników, parkingów, podjazdów, traktów czy nawet całych podwórek, od lat stanowi symbol jakości, wytrzymałości, a przede wszystkim elegancji. Poznajmy rodzaje kostki brukowej i przyjrzyjmy się jednemu z nich – kostce płukanej.

Kostka brukowa od wieków stanowi budulec zarówno dla nawierzchni miejskich, jak i tych znajdujących się w sąsiedztwie prywatnych domów. Trwałość i ponadczasowa elegancja sprawiają, że jest to jedno z najbardziej ponadczasowych rozwiązań wymyślonych przez człowieka. Bruk daje niemal nieograniczoną paletę możliwości.

Misja – kostka brukowa

Rynek dosłownie zasypany jest kostką różnego typu. Konkretne modele przydzielone są do różnych kategorii, pod względem materiału, z których je wykonano, technologii produkcji, kształtów, rozmiarów oraz kolorów. Klienta, który nie zaznajomił się wcześniej z bogactwem tego segmentu rynku, ta mnogość oferty może przyprawić o zawrót głowy. Jak znaleźć kostkę, która będzie odpowiadała moim oczekiwaniom – pyta zdezorientowany. Mamy na to kilka dobrych rad.

Kostka brukowa – rodzaje

Zanim dowiemy się, co to kostka brukowa płukana, zaczerpnijmy odrobinę cennej wiedzy. Podstawową cechą odróżniającą od siebie konkretne modele kostek brukowych jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Rynek daje nam do wyboru kostki wykonane zarówno z betonu jak i klasycznie, z prawdziwego kamienia. Te pierwsze mogą być wzbogacone o fragmenty kruszyw naturalnych, które podnoszą ich atrakcyjność. Przyjrzyjmy się dokładnie każdemu z rodzajów:

  • Kostka betonowa – powstaje wskutek wibrowania i prasowania mieszanki. Ze względu na jej produkcję, jest odporna na ekstremalne warunki atmosferyczne, takie jak gwałtowne opady deszczu, mróz czy wysokie temperatury. Wystawienie na zmienną pogodę, nie prowadzą do powstawania spękań lub innych zniszczeń. Klienci lubią zestawienie kostki o barwie grafitu z bielą. Specjaliści uważają, że takie połączenie gwarantuje ponadczasowość projektu.
  • Kostka kamienna – wytwarzana jest z kamieni, które występują w środowisku naturalnym (np. granit). Taka mieszanka nadaje produktowi wyjątkowego charakteru i ponadczasowości. Klienci chętnie wybierają kamienną kostkę do wyłożenia ogrodowych alejek i tarasów.

Zachęcamy do lektury: Kostka brukowa – bez fazy czy z fazą? Poznaj rodzaje krawędzi kostki oraz ich zastosowanie!

Kostka brukowa – techniki produkcji

Innym rodzajem klasyfikacji kostki brukowej jest technika stosowana przy jej produkcji. Proces, na którego bazie otrzymujemy elementy bruku, ma decydujący wpływ zarówno na wytrzymałość, jak i wygląd produktu.

Od śrutowania do płukania – techniki produkcji kostki brukowej

Spośród technik wytwarzania kostki brukowej wyróżnić możemy trzy: śrutowanie i szczotkowanie, postarzanie oraz płukanie. Przyjrzyjmy się każdej z osobna.

  • Śrutowanie i szczotkowanie

Jest to dość powszechna metoda produkcji kostki brukowej, której efektem jest pożądana przez klientów nieregularna, chropowata faktura powierzchni. Poza walorami wizualnymi kostka wykonana tą techniką dłużej utrzymuje pozory czystości (zabrudzenia nie są aż tak zauważalne), ale przede wszystkim cechuje się największa antypoślizgowością. Jest to idealne rozwiązanie do stworzenia przestrzeni, po której poruszać się mają małe dzieci oraz starsi mieszkańcy.

  • Postarzanie

To kolejna popularna metoda stosowana podczas produkcji bruku jest dokładnie tym, o czym informuje nas jej nazwa. Wygląd antycznej kostki osiąga się wskutek procesu obijania lub młoteczkowania materiału, dzięki czemu nabiera on uroku starych ulic, placów i traktów. Postarzana kostka brukowa doskonale komponuje się z ogrodową zielenią, zwłaszcza tam, gdzie właściciel postawił na odrobinę dzikości wizualnej.

  • Płukanie

Tej technologii produkcji bruku, z racji tematu artykułu, której chcielibyśmy poświęcić nieco więcej miejsca. Zastosowanie tego sposobu wytwarzania elementów z betonu pozwala uzyskać nieregularną fakturze kojarzącą się z naturalnym kamieniem.

Tajemnicą sukcesu jest w tym przypadku intensywna obróbka wodna wierzchniej warstwy kostki, wytworzonej z mieszanki najlepszej jakości kruszyw (granit, marmur, bazalt). Gotowe elementy z betonu wypłukiwane są pod ogromnym ciśnieniem, co pozwala na wyodrębnienie grubszych ziaren o wyraźniejszej barwie. Dzięki temu kostka zostaje uszlachetniona, zyskuje na estetyce oraz nabiera szczególnych walorów, takich jak przede wszystkim antypoślizgowość (ze względu na zwiększone tarcie). Mówiąc prościej, kostka brukowa płukana wygląda jak kamień, który wyciągnięto z ziemi, dokładnie oczyszczono i nadano mu kształtu umożliwiającego stworzenie z niego przestrzeni dogodnej do przemieszczania się lub spędzania czasu.

Kostka brukowa płukana – specyfika i przeznaczenie

Przeglądając oferty bruku w katalogu Semmelrock, znajdziemy kostki płukane, wzbogacone mieszaniną granitu, marmuru lub bazaltu. Technologia płukanie pozwoliła na uzyskanie produktu o stylowej, chropowatej powierzchni, strukturą przywodzącej na myśl naturalny granit. Jest to doskonałe środowisko dla ogrodowej roślinności, industrialnej surowizny. Kostka płukana „dobrze się czuje” w towarzystwie różnych elementów architektury ogrodowej – nieważne, czy są to kamienie, szlachetne kruszywa czy może drewno.

Dowiedz się także: Przygotowanie podbudowy pod kostkę brukową — co należy wiedzieć?

Kostka brukowa płukana od Semmelrock!

Naszym flagowym przykładem kostki brukowej płukanej jest Semmelrock Naturo. Technologia wykonania pozwoliła producentowi osiągnąć wysokie właściwości antypoślizgowe, co czyni ten model idealnym budulcem tarasów, ścieżek oraz przestrzeni otaczających baseny lub sztuczne stawy. Nie tylko ruch pieszy – Naturo stanowi również dobre podłoże dla ruchu kołowego, a więc z powodzeniem posłuży parkingom, chodnikom i innym przestrzeniom, na które czasem wjechać musi samochód, rower itd. Kostka brukowa płukana to nie tylko element ściśle użytkowy! Z powodzeniem wykorzystamy ją również do stworzenia fantazyjnych wzorów, czy atrakcyjnych dekorów na przydomowych placach oraz parkingach.

Semmelrock proponuje kostkę brukową w tzw. kombiformie, a więc cały zestaw elementów w różnych formatach zapakowany jest na jedną paletę. Każdy taki zestaw gromadzi 16 sztuk kostki o wymiarach: 10,2×9,2 cm, 7,5×9,2 cm, 6,8×9,2 cm o grubości 6 cm oraz 8,3×8,7×9,2 cm, 8,3×7,9×9,2 cm, 7,9×8,7×9,2 cm, 5,8×5,0×9,2 cm.

Atrakcyjna nawierzchnia z kostki brukowej – jak ją osiągnąć?

Żeby móc stworzyć atrakcyjną aranżację nawierzchni, niezwykle istotna jest dostępność różnych wariantów kolorystycznych – tylko w ten sposób jesteśmy w stanie przygotować chodnik lub plac wymykający się sztampie, a jednocześnie funkcjonujący w zdrowych kanonach estetyki. Osoba, która nie czuje się na siłach, by samodzielnie decydować o artystycznej wizji swojego ogrodu, może wspomóc się usługami architekta przestrzeni, zachęcamy do skorzystania z naszej strony www.projektsemmelrock.pl.

Specyfika płukanej kostki brukowej sprawia, że możemy czerpać inspirację z natury. Nieregularna nawierzchnia w zetknięciu z zielenią daje przyjemne złudzenie przebywania wśród starej architektury, do której zdążyła się wedrzeć trzymana dotąd w ryzach zieleń.

Warto wiedzieć: Co poszło nie tak? 5 najczęściej popełnianych błędów przy układaniu kostki brukowej i ich skutki

Telefon do projektanta – kiedy jest niezbędny?

Jak już pisaliśmy, zdarza się, że kontakt z fachowcem okazuje się niezbędny. Czasem projekt nawet niewielkiej alejki potrafi spędzać nam sen z powiek. Tymczasem nie zawsze mamy czas lub cierpliwość, by przeglądać bogate zasoby internetu w poszukiwaniu zadowalającego nas rozwiązania. Co wtedy? Jak uniknąć pułapek zastawionych na każdego domorosłego brukarza, któremu brak kompetencji? Cóż, jest na to proste, choć nie zawsze atrakcyjnie brzmiące rozwiązanie, czyli inwestycja. Jedynie sprawdzony i dobrze oceniany (tutaj znów przydatny będzie internet) profesjonalista może nam dać gwarancję powodzenia. Architekt pomoże nam nie tylko przygotować projekt nowej przestrzeni, ale także wybrać właściwy materiał i dopasować całość do charakteru naszego ogrodu. Pomocne są także wpisy umieszczane na naszej stronie w sekcji Porad eksperta Semmelrock!

Życzymy powodzenia w upiększaniu ogrodu!

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.