W Semmelrock kostka brukowa to jedna z naszych wizytówek. Szeroki katalog, jaki mamy w tym zakresie do zaproponowania naszym klientom, obejmuje różne formaty, struktury oraz kolorystyki. W niniejszym tekście piszemy o zastosowaniu kostki brukowej, krótko o technicznych sprawach związanych z jej układaniem, a także dajemy kilka praktycznych przykładów niektórych bardzo interesujących kompozycji.

Czy kostka brukowa cieszy się dziś jeszcze popularnością? Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Choć lata mijają, cały czas jest ona chętnie wybieranym materiałem w aranżacjach różnego typu przydomowych i ogrodowych nawierzchni. Jednak tak jak inne rzeczy, również kostka brukowa wraz z upływem czasu podlega zmianom, a wybór różnych jej rodzajów jest coraz większy. Przyjrzyjmy się – z naszym katalogiem w ręku – co i w jakim sposób możemy z jej pomocą zrobić.

Płyty i kostka brukowa – do różnych nawierzchni

Płyty betonowe i kostka brukowa to produkty, z których słynie Semmelrock. Staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów i ich różnych technicznych i estetycznych upodobań. W zakresie aranżacji nawierzchni różnego przeznaczenia (przede wszystkim ścieżek, alejek, chodników, podjazdów itp.) produkujemy płyty betonowe i kostkę brukową – różne pod względem form, rozmiarów, kolorystyki czy układów.

Podkreślić trzeba, że zwłaszcza kostka brukowa cieszy się niezmiennie wielką popularnością. Przede wszystkim charakteryzuje się ona dużą odpornością i wytrzymałością – pod tym względem jest materiałem bardzo uniwersalnym, gdyż grubość kostki wynosi z reguły ok. 6 cm, co odpowiada optymalnemu poziomowi nośności zarówno dla powierzchni przeznaczonych do ruchu pieszego, jak i dla podjazdów, które (jak samochód) wywierają na powierzchnię dużo większy nacisk.

Taras z kostki brukowej?

Kostka brukowa (podobnie jak płyty betonowe) stosowana jest jednak nie tylko do ścieżek czy podjazdów, ale również często wykorzystuje się ją w przypadku tarasów zewnętrznych. Taras z kostki brukowej to przede wszystkim minimalne ryzyko uszkodzeń mechanicznych i negatywnych działań warunków atmosferycznych. Kostka, podobnie jak płyty betonowe, jest bardzo odporna na mróz, ale też, w przeciwieństwie do wielu rodzajów płyt, nie jest narażona na szkodliwe działanie soli. Ponadto dobierając kostkę brukową o ciekawej kolorystyce można stworzyć oryginalną przestrzeń tarasową, w pobliżu której będzie chciało się przebywać przez większą część sezonu.

Dobrym przykładem kostki tarasowej jest model Pavimo. Kostka dostępna jest w zimnych (sombra, ventana) oraz ciepłych (nokka i marrone) kolorach. Ponadto nowością w ofercie Semmelrock jest kostka utrzymana w wyraźnej kolorystyce tramonto, która powinna spodobać się tym, którzy lubią klasyczne aranżacje. Na naszej stronie internetowej można zobaczyć jak poszczególne kompozycje tarasu z kostki wyglądają w połączeniu z meblami tarasowymi, zielenią ogrodu, kominkiem i spójnymi murkami.

Jak przebiega układanie kostki brukowej?

Proces układania kostki brukowej składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich (oczywiście już po przygotowaniu planów i wyznaczeniu powierzchni) jest korytowanie (usuwanie warstwy gruntu pod nawierzchnię) oraz osadzenia krawężników. Następnie ma miejsce przygotowanie podbudowy i podsypki, od czego zależy jakość całej nawierzchni. Nie może się ona rozjeżdżać i zapadać, dlatego przygotowanie dobrego fundamentu tak wiele znaczy. Dopiero po wyrównaniu podkładu następuje właściwe układanie kostki, zagęszczanie podłoża pod kostką (z użyciem wibratora płytowego) i posypka z piasku, który wypełni szczeliny między kamieniami. Najlepiej powierzyć ułożenie kostki profesjonalnej firmie brukarskiej, która zrobi do z odpowiednią precyzją i dokładnością.

Pastella – szeroka gama aranżacji

Pora zajrzeć do katalogu Semmelrock i sprawdzić, jakie propozycje kostki brukowej przygotowaliśmy dla naszych klientów. Pierwszym przykładem będzie kostka Pastella o chropowatej powierzchni, z dodatkiem kamieni szlachetnych i piasku kwarcowego. Pastella posiada trzy odmiany kolorystyczne (luminoso, jura i negro), co umożliwia szerokie aranżacje najróżniejszych nawierzchni. Kostka brukowa Pastella ma odpowiednią grubość (6 cm), a tym samym wymaganą nośność zarówno dla ścieżek i tarasów, jak i podjazdów. Ponadto jedną z głównych jest zalet są bardzo wysokie właściwości antypoślizgowe, co przy nawierzchniach komunikacyjnych (zwłaszcza tych, po których poruszają się piesi) jest niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Na jednej warstwie kostki Pastella mamy trzy formaty kamieni w rozmiarach 30×20 cm, 20×20 cm oraz 15×20 cm.

Kostka Naturo, czyli stylizacja na naturalny granit

Jedną z naszych wizytówek jest kostka brukowa Naturo, stylizowana na naturalny granit. W galerii na naszej stronie internetowej można zobaczyć, jak kostka ta o kolorystyce luminoso, griso czy jura rozjaśnia całą ogrodową przestrzeń. Prezentujemy również kilka kompozycji z wykorzystaniem kostki o różnej kolorystyce, co z pomocą odrobiny wyobraźni może dać interesujące efekty.

Prócz jasnej kolorystyki kostka brukowa Naturo dostępna jest w odmianach negro i lavo. Szczególnie ta druga odmiana (nowość w naszej ofercie) jest godna uwagi: w istocie przypomina nieco wulkaniczną lawę, co daje niepowtarzalny efekt w przypadku ogrodowych chodników czy podjazdów. Kamienie Naturo to szeroka gama rozmiarów, które wchodzą do warstwy: od 10,2×9,2 cm do 5,8x5x9,2 cm. Końcowy efekt z wykorzystaniem małych elementów o nieregularnych formatach zapewnia wysoki poziom estetyki. Świetnie komponuje się nie tylko z zielenią trawników, ale również na przykład z czystą bielą kamyka pod drzewka.

Bellano Antico – w starożytnym stylu

Niecodziennym rozwiązaniem w naszej ofercie jest również kostka brukowa Bellano Antico. Jak sama jej nazwa wskazuje, jest to nawiązanie do stylistyki rodem z czasów starożytnych – antyczna faktura nawierzchni, specjalnie postarzana, wraz nierównościami i łamanymi krawędziami rzeczywiście przenosi nas w czasy dawno minione. Kompozycja ta sprawia wrażenie, że poruszamy się po jednej z tych słynnych rzymskich dróg, które zachowały się do naszych dni. Bellano Antico dostępna jest w katalogu Semmelrock w trzech odmianach kolorystycznych: wulkanicznym szarym, kwarcytowym szarym oraz grafitowym. W zakresie kolorystyki można oczywiście eksperymentować. Kostka Bellano Antico jest stosunkowo gruba (6 cm), dlatego świetnie nadaje się zarówno na ścieżki, jak i na podjazdy. Dostępna jest w dwóch formatach: 18,7×12,5×6 cm oraz 12,5×12,5×6 cm.

Kostka brukowa wciąż popularna

Kostka brukowa jeszcze długo będzie królować na naszych ścieżkach, podjazdach, być może również i na tarasach. Przede wszystkim ze względu na swoje właściwości, takie jak znakomita wytrzymałość, duża nośność, a także szeroki wybór w zakresie kompozycji, który staraliśmy się wykazać w naszym katalogu https://www.semmelrock.pl/kategorie-produktowe/kostka-brukowa/. Choć jeśli chodzi o kompozycje, to jest to niewątpliwie kwestia otwarta: wszak kolorystyka kostki to jedno, a to, co możemy z nią zrobić z pomocą wyobraźni – to już zupełnie inna rzecz.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.