Kostka brukowa to idealny materiał do wyłożenia podjazdu, chodnika, wewnętrznej drogi, parkingu lub placu. Przestrzeń, w której zastosujemy ten budulec, zyska na szyku, elegancji i ponadczasowości. Bruk się nie starzeje, a odpowiednio dobrany, stworzy idealną harmonię z architekturą domu i jego otoczenia. No właśnie, na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze kostki brukowej?

Kostka brukowa znana jest człowiekowi od tysięcy lat. Przez wiele wieków wykładano nią trakty, miejskie drogi i place, a także wewnętrzne przestrzenie przy willach, zamkach i pałacach. Zachowane fragmenty starego bruku w wielu miastach pozwalają przechodniom choć przez chwilę poczuć historię pod stopami. Zastosowanie tego budulca przy domu mieszkalnym podnosi jego rangę, nadając mu majestatu, a także solidności.

Od kamienia do betonu

Przez tysiące lat bruk kamienny stosowany był jako budulec traktów i innych dróg. Pozwolił on na usprawnienie komunikacji i stopniowo uwalniał miasta od wszechobecnego błota. Widząc korzyści płynące z zastosowania kostki, człowiek zaczął szukać rozwiązania tańszego i łatwiejszego do zastosowania niż kamień. Ostatnie kilkadziesiąt lat to okres stopniowej dominacji kostki betonowej. Dziś jest ona najpopularniejszym materiałem stosowanym do budowy nawierzchni dróg, chodników, ścieżek rowerowych, placów, parkingów, zatok autobusowych itd. Kluczem do sukcesu był niski koszt oraz możliwość wyprodukowania większej liczby egzemplarzy w krótszym czasie.

Beton da się lubić!

Przez swoją powszechność, beton bywał uważany za gorszy budulec niż kamień. Czy słusznie? Jeszcze jakiś czas temu kostka betonowa traktowana była jak mniej atrakcyjna siostra kamienia. W ostatnich latach nastąpiło znaczące przetasowanie w tej dziedzinie, na skutek którego beton zyskał w oczach odbiorców. Nowe technologie zastosowane w produkcji kostki betonowej znacznie wpłynęły na jej walory estetyczne i użytkowe. Zwiększył się również komfort eksploatacji nawierzchni. Dziś trudno odróżnić kostkę kamienną od betonowej, a ta druga często okazuje się wytrzymalsza i efektowniejsza od tej klasycznej.

Kostka betonowa dziś

Porównywanie obecnego rynku kostki brukowej do tego sprzed dekady, czy dwóch, to prawdziwa podróż w czasie. Dziś chcąc wybrukować powierzchnię, stajemy przed prawdziwym dylematem – co wybrać, jaki model kupić? Czasy, w których jeden wypad do sklepu załatwiał kwestie wyboru idealnej nawierzchni, dawno już minęły – dziś nie obejdzie się bez analiz oraz iście napoleońskich strategii. Kostka brukowa dostępna jest bowiem w wielu wariantach stylistycznych. Konkretne modele różnią się również właściwościami.

Kostka brukowa i otoczenie domu

Pierwszym, a jednocześnie absolutnie podstawowym kryterium wyboru kostki brukowej jest jej zgodność stylistyczna z architekturą budynku. Zarówno stare budownictwo (lub jego imitacja), jak i nowoczesny, industrialny design, będą się lepiej prezentować w towarzystwie kostki o innym kształcie, barwie, a nawet fakturze.

Zasada 2E

Zasada, którą możemy nazwać 2E, czyli „efektownie i efektywnie” zakłada, że sfera estetyczna zawsze powinna współgrać z użytkową. Wychodząc z takiego założenia, wybór kostki brukowej determinują takie elementy jak m.in. wymiary podjazdu, konfiguracja ścieżek, tarasów, placyków, drzew, placów zabaw na terenie posesji. Materiał, którym chcemy wyłożyć nawierzchnie ma nam służyć przez długie lata, a przy tym prezentować się dobrze w swoim otoczeniu.

Wybieraj z głową

Nie zapominajmy, że nawierzchnia z kostki brukowej to element przydomowej architektury, który ulega najsilniejszej eksploatacji. Wpływa to na niszczenie się podłoża i występowanie zabrudzeń na jego powierzchni. Niestety, budżetowe rozwiązania nie zawsze zdają egzamin, a już na pewno nie w przypadku kostki brukowej — bezustannie narażonej na obciążenia, tarcia, zabrudzenia i zmienne warunki atmosferyczne. Chcąc mieć większą pewność co do jakości, a co za tym idzie trwałości betonowych elementów, należy zainteresować się ofertą renomowanych producentów. Kostka brukowa, w którą zainwestowaliśmy nieco więcej, nie tylko będzie nam służyć przez długie lata, ale również z biegiem czasu nabierać będzie szlachetności (wszyscy znamy to słynne sformułowanie o rzeczach, które są jak wino – mijające lata dodają im wartości).

Dbaj o bruk!

Na nic jednak zda się inwestycja w najlepszą i najlepiej dopasowaną do otoczenia kostkę brukową, jeśli nie będziemy o nią dbać! Każdy, nawet najdroższy model wymaga od nas troski, a więc odpowiedniej pielęgnacji. To nic trudnego! Wystarczy, że otoczymy szczególną opieką miejsca wyjątkowo narażone na zabrudzenia, a więc wjazd do garażu, podjazd, teren przy wejściu do domu czy placyk przeznaczony do grillowania. Bieżące usuwanie plam i innych nieczystości pozwoli nam zaoszczędzić na wynikającym z zaniedbania specjalistycznym czyszczeniu, a nawet renowacji bruku.

Kostka brukowa kontra pogoda

O ile w jakimś stopniu możemy kontrolować powstawanie zabrudzeń będących efektem naszej działalności, tak trudno nam walczyć z naturą. Deszcze, mróz, upał i nasłonecznienie odbijają się solidnym piętnem na wszystkim, co jest na nie bezpośrednio wystawione. Kostka brukowa znajduje się na podium tego zestawienia. Jaka jest w tym przypadku przewaga renomowanych producentów nad firmami proponującymi budżetowe rozwiązania? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Kostka brukowa oferowana przez najlepszych producentów (w tym Semmelrock) jest efektem pracy wielu specjalistów, którzy poddają produkt wielu testom na wytrzymałość, nasiąkliwość odporność na mróz i sól. Modele, takie jak m.in. podjazdy i ścieżki Torri, doskonale radzą sobie zarówno z niszczycielskim działaniem lodu, jak i efektami sypania solą. Wymienione próby odbywają się w przystosowanych do tego celu laboratoriach, a każdy przechodzący je przedmiot otrzymuje odpowiedni certyfikat.

Grubość kostki ma znaczenie!

W jaki sposób zamierzasz użytkować teren, na którym chcesz położyć kostkę brukową? Czy na wybrukowanej nawierzchni będzie się odbywał wyłącznie ruch pieszy, czy może będą po nim jeździć samochody i inne ciężkie pojazdy? Odpowiedź na to pytanie ma ogromne znaczenie podczas wyboru odpowiedniego modelu kostki. Z myślą o tarasie, chodniku, placyku lub otoczeniu basenu wybierzemy kostkę nie grubszą niż 4 cm. Tam, gdzie wjeżdżał będzie samochód, należy położyć kostkę o grubości ok. 6 cm (np. eleganckie podjazdy i ścieżki Lundo lub Arte). Brukując teren narażony na nacisk kół samochodów ciężarowych, musimy sięgnąć po modele o grubości 7, 8, a nawet 10 cm. Jeżeli zlekceważymy tę zasadę, narazimy nawierzchnię na odkształcenia, a nawet trwale zniszczenia.

Wymiary, kolorystyka i kształt

Przygotowując się do zakupu kostki brukowej, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość materiału – nawet z lekką nadwyżką! Pamiętajmy, że podczas układania może dojść do nieoczekiwanych zdarzeń, podczas których betonowe elementy ulegną zniszczeniu (zwłaszcza, jeśli postanowimy je przycinać). Jeżeli dysponujemy przestrzenią na przechowywanie, możemy zachować kilka dodatkowych egzemplarzy z myślą o ewentualnej wymianie elementów zniszczonych przez działalność człowieka lub warunków atmosferycznych. Pozwoli nam to uniknąć późniejszego poszukiwania modeli o tych samych wymiarach, kolorystyce i kształcie. Dosztukowywanie kostki pochodzącej od różnych producentów wpłynie negatywnie na estetyczne walory naszego otoczenia.

Kształt kostki ma również wpływ na jej funkcjonalność. Najlepiej współpracują ze sobą elementy o większych, zazębiających się powierzchniach styku. Charakteryzują się one doskonałym przenoszeniem obciążeń powstających podczas manewrowania pojazdem (skręcanie czy hamowanie).

Specjalista? Czemu nie!

Aranżacja terenu wokół domu to zadanie, które może nam przynieść tyleż frajdy, co zszarganych nerwów. Każdy z nas posiada swój zmysł estetyczny, nie wszyscy jednak potrafią wykazać się znajomością specyfiki geodezyjnej zamieszkiwanego terenu. Nie wszyscy posiadamy również odpowiednią znajomością parametrów produktu. Projekt nawierzchni, ocena potencjału terenu, a nawet aranżacja brukowanej nawierzchni to zadanie idealne dla specjalisty. Oczywiście, taka przyjemność zwykle wiąże się z kolejnym wydatkiem, jednak znów jest to inwestycja, która może nam się zwrócić w przeciągu kilku kolejnych lat. Ekspert pomoże nam okiełznać ułańską fantazję, która niejednokrotnie doprowadza do fiaska najwspanialszych nawet projektów i uniknąć fatalnych w skutkach błędów. Brukowana nawierzchnia zaprojektowana specjalnie dla nas to gwarancja niepowtarzalności otoczenia domu.

Uwaga, ze wsparcia doświadczonego architekta możesz skorzystać również za pośrednictwem Semmelrock! Proponujemy bezpłatną konsultację projektową oraz możliwość uzyskania korzystnej ceny zakupu projektu! Spróbuj!

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.