Kostka brukowa pełni niezwykle ważną funkcję. Ogród, w którym zwykle jest stosowana, to wizytówka naszego domu i pierwsza rzecz, którą widzą odwiedzający nas goście. Nic dziwnego zatem, że zależy nam, by nawierzchnia prezentowała się ładnie, estetycznie, pasowała do reszty otoczenia i sprawiała dobre wrażenie. Bogata oferta kostek brukowych być może nie ułatwia podjęcia decyzji, ale zapewnia, że każdy znajdzie coś dla siebie – coś, co będzie pasowało do stylistyki domu oraz ogrodu i wpisywało się w nasze gusta.

Jednym z często pojawiających się pytań podczas wyboru podłoża do ogrodu jest pytanie o fazę kostki brukowej lub jej brak. W niniejszym artykule przybliżamy temat wszystkim zainteresowanym i pomagamy dokonać najlepszego wyboru.

Różnice pomiędzy kostkami brukowymi – jest ich więcej, niż myślisz!

Wybierając kostkę brukową do naszego ogrodu, podjazdu czy tarasu, skupiamy się przede wszystkim na jej kolorze, kształcie oraz dostępnych materiałach, z których może zostać wykonana. Gdy szukamy najlepszego fachowca, który tę kostkę ułoży, zgłębiamy i analizujemy z kolei różne techniki jej układania, chcąc znaleźć najlepsze i najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie. Wszystkie te aspekty są bardzo ważne, a wręcz kluczowe w kwestii naszego zadowolenia. Jest jednak coś jeszcze, co pomijamy, choć powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę.

W wyborze kostki brukowej niezwykle ważny jest… sam produkt i jego charakterystyczne, elementarne cechy. Spoglądając na kawałek kostki bez wcześniejszego zgłębienia tematu, możemy odnieść wrażenie, że jest ona niczym więcej, niż jedynie bloczkiem materiału. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, iż w rzeczywistości kamień ten posiada szereg detali, wśród których główną rolę odgrywa krawędź. Jest to bowiem najwrażliwszy element, który nierzadko podlega różnym uszkodzeniom, uszczerbkom i wymaga wyjątkowej uwagi.

https://www.youtube.com/watch?v=Itvxy1DpxnM [embedować]

Z drugiej strony, to właśnie krawędź kostki brukowej nadaje jej wyjątkowy, piękny wygląd i może wyróżniać produkt na tle innych. Gdyby usunąć te krawędzie, zamiast ciekawej, finezyjnej kostki mielibyśmy powierzchnię z gładkiej, betonowej płyty – a to nie tylko prezentuje się mało atrakcyjnie, ale jest również niezwykle trudne w wykonaniu. Trudno wówczas również o personalizację przestrzeni.

Każdy producent kostki brukowej przykłada szczególną uwagę do pracy nad krawędziami. O tym, jak zabezpieczać krawędzie przed uszkodzeniem, a jednocześnie nie odbierać im wyjątkowości, piszemy poniżej.

Czytaj także: Kostka brukowa – podjazdy i ścieżki w różnej stylistyce

Kostka brukowa z fazą

Najprostszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem, które zabezpiecza krawędzie, jest wykonanie tzw. fazy. Faza kostki brukowej to nic innego, jak ścięcie jej krawędzi. To prosty zabieg, dzięki któremu krawędzie bloczków kostki brukowej przestają być niemal całkowicie wrażliwe na montaż (którego często po prostu nie da się przeprowadzić w sposób delikatny, mający na celu jak najdokładniejszą ochronę produktu). Stają się za to o wiele bardziej odporne na obciążenia, które będą towarzyszyły im każdego dnia podczas codziennego użytku związanego z mniejszym lub większym naciskiem. Kostka brukowa z fazą posłuży nam bez wątpienia dłużej, niż ta bez wykonania owego zabiegu – nawet, jeśli intensywnie eksploatujemy ją każdego dnia. Kolejną zaletą fazowania jest fakt, iż pomaga ono podkreślić charakterystyczny już zarys fug.

Szereg zalet nie oznacza jednak, że taka kostka jest wolna od wad. Jedną z nich jest większy hałas, który pojawia się wraz z pojazdami. O ile nie jest to wielkim problemem na przykład przed supermarketem, gdzie hałas jest obecny w określonych godzinach, o tyle wykonana w ten sposób droga osiedlowej uliczki mogłaby stanowić niemały problem dla mieszkańców. Hałas byłby bowiem wówczas nieunikniony o różnych porach dnia i nocy.

Kolejnym minusem takiego rozwiązania jest fakt, iż kostka brukowa z fazą może być niewygodna dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych, rowerzystów – kostka fazowana nie nadaje się na materiał do wykładania ścieżek rowerowych – czy pań noszących szpilki. Taką kostkę trudno również odśnieżać.

Polecamy: Jaką kostkę brukową wybrać? Wzory, inspiracje, aranżacje

Kostka brukowa bez fazy

Jeżeli cokolwiek nie odpowiada nam w kostce brukowej z fazą, mamy alternatywę w postaci kostki brukowej bez fazy, którą charakteryzuje posiadanie ostro wykończonych narożników. Zapewnia ona niemalże perfekcyjnie gładką nawierzchnię – fugi są na niej jedynie delikatnie zarysowane, praktycznie niewidoczne.

Do zalet zalicza się bez wątpienia brak generowania przez nią hałasu. Nie sprawia ona problemów wózkom czy rowerom, jest wygodna dla osób starszych oraz wspomnianych wyżej pań, które lubią nosić szpilki. Nie ma również kłopotu z odśnieżaniem takiej nawierzchni. Materiał ten świetnie sprawdzi się do wykładania ścieżek rowerowych oraz innych powierzchni z planowanym niedużym obciążeniem.

Jeśli zaś mowa o wadach kostki brukowej bez fazy, to wiążą się one właśnie z obciążeniem. Do minusów tego rozwiązania należy zaliczyć przede wszystkim wrażliwość na duży nacisk. Taka kostka ma podatność na uszkodzenia podczas układania, dlatego niezbędna jest konieczność zachowania szczególnej ostrożności ze względu na ostre krawędzie.

Polecamy: Czy wiesz, jak ułożyć kostkę brukową? Porady i wzory

Kostka brukowa z fazą kontra bez fazy

Kiedy poznaliśmy już oba rodzaje kostek brukowych, warto dokładnie przemyśleć, jaki wybór będzie dla nas najlepszy. Obie opcje mają zarówno wady, jak i zalety, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie przeanalizować temat.

Jeżeli zależy nam na spójnej, jednolitej powierzchni, najlepszym wyborem będzie kostka fazowana. Wytrzyma ona próbę obciążenia i wykaże się dużą funkcjonalnością – nada się zarówno dla wózków, jak i rowerów, hulajnóg i będzie przyjazna osobom starszym, dla których poruszanie się nierzadko stanowi duży problem. Kostka brukowa z fazą, odpowiednio położona i pielęgnowana, będzie nam służyła przez długie lata.

Kostka fazowana jest często kładziona na dużych parkingach, placach, w mieście i powierzchniach w okolicy różnych placówek i instytucji. Wygląda ona ładnie i schludnie, nie można odmówić jej walorów estetycznych. Na dodatek prezentuje się naturalnie i świetnie wpasowuje się w ogrodowe ścieżki czy dróżki.

Jeśli zaś chodzi o kostkę brukową niefazowaną, to warto zauważyć, że jest ona stosowana raczej na mniejszych powierzchniach i prywatnych posesjach. Prezentują się one jednak mniej naturalnie, niż kostka bez fazy.

https://www.youtube.com/watch?v=9DGv6O-mFzk [embedować]

Czy kostka brukowa jest trwała?

Kostka brukowa z założenia ma nam służyć przez wiele lat – niezależnie od tego, jaki jej rodzaj wybierzemy. Aby jednak rzeczywiście tak było, należy wnikliwie przemyśleć jej wybór i kupno, gdyż kluczowe będzie jej zastosowanie. Wytrzymałość kostki zależy bowiem od jej powierzchni i tego, czy właściwie dobraliśmy jej rodzaj do nacisku, jakiemu będzie poddawana. Dla przykładu drobnej kostki nie powinno się układać na dużych powierzchniach, a dużej – w wąskich ścieżkach, dróżkach oraz alejkach. Nie trzeba wówczas docinać specjalnych, małych kawałków i stresować się odpowiednim układaniem niewielkich elementów.

Zachęcamy do lektury: Impregnaty kostki brukowej — jak się przygotować i czym impregnować kostkę brukową?

Żywotność kostki może przedłużyć także grubość wybranego materiału. Im większy nacisk będzie na nią – wedle przewidywań – kładziony, tym grubsze i wyższe muszą być układane elementy. Jeżeli na naszej kostce spodziewamy się ruchu pojazdów osobowych oraz tłumów ludzi każdego dnia, powinniśmy zastosować kawałki co najmniej sześciocentymetrowe. Jeżeli zaś chodzi o miejsca, które nie będą narażone na cykliczny, silny nacisk – na przykład alejki przy domach czy w parkach – można wybrać kostkę o grubości nieprzekraczającej czterech centymetrów. Takie nawierzchnie są bowiem wolne od kontaktu z samochodami (również ciężarowymi), autobusami itp. Do przestrzeni, na której regularnie będą pojawiały się samochody osobowe oraz incydentalnie auto powyżej 2,5 t, warto wybrać kostkę posiadającą grubość od ośmiu do nawet dziesięciu centymetrów. Kluczowym aspektem żywotności kostki jest również odpowiednie przygotowanie podłoża, na którym będzie ona układana.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.