Układanie kostki brukowej to jedno z tych przydomowych zadań, które warto powierzyć fachowcom. Jest to bowiem złożony proces, wymagający odpowiedniej, dużej precyzji i właściwego sprzętu, który nie każdy majsterkowicz posiada w swoim zapleczu. Duże znaczenie może tu mieć również doświadczenie, które pomoże przeprowadzić prace w sposób optymalny dla danego terenu.

Jednym z niezwykle ważnych aspektów, które należy przeanalizować jeszcze przed podjęciem działań, jest czas, w którym planujemy układanie kostki brukowej. Zdania na temat tego, kiedy najlepiej podjąć takie kroki, są podzielone.

Najlepszy moment na układanie kostki brukowej

Nie jest łatwo jednoznacznie ocenić i ustalić, jaki czas jest najlepszy na układanie kostki brukowej. Osoby przedstawiające różne stanowiska spierają się na temat tego, czy wpływ na końcowy efekt przedsięwzięcia mogą mieć czynniki takie jak pogoda, temperatura czy wilgotność.

Teoretycznie układanie kostki brukowej w okresie zimowym może pomóc przyspieszyć prace wykończeniowe, jednakże nie należy zapominać o jednym istotnym fakcie. Mimo wysokiego poziomu trwałości materiałów, z jakich wykonuje się kostkę brukową, nie można stwierdzić, iż produkt ten jest w pełni odporny na działania i wpływ czynników zewnętrznych. Nie można, rzecz jasna, wykluczyć całkowicie układania kostki brukowej w okresie zimowym, jednak należy trzymać się wówczas ściśle określonych zasad. To jedyny sposób na zapewnienie pożądanego efektu.

Reasumując, istnieje wiele wątpliwości odnośnie tego, czy zima jest odpowiednim czasem na układanie kostki brukowej. Wykluczenie takiej możliwości wydaje się być kompletnie nielogiczne, szczególnie wtedy, gdy obecne zimy nierzadko przypominają raczej pogodową wiosnę. Z drugiej jednak strony istnieje szereg zaleceń, do których należy się stosować, by w pełni zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów. Warto też wyczuć moment i pokierować się własną intuicją: to, że jest kalendarzowa zima, nie znaczy, że układanie kostki brukowej jest zabronione – wszystko zależy od panującej temperatury.

Niezwykle ważne jest branie pod uwagę panujących warunków pogodowych. Potwierdzeniem tej tezy jest na przykład stan wielu polskich dróg, które przez brak zastosowania się do zaleceń dość szybko zaczęły ulegać różnym uszkodzeniom. W założeniu powinny one jednak wytrzymywać kilkanaście lat, niezależnie od obciążeń. Co ważne, nie jest to kwestia słabej jakości materiału. Odpowiedzialni za taki stan rzeczy są wyłącznie fachowcy, którzy nie zastosowali się do wytycznych.

Sytuacja prezentuje się identycznie w przypadku kostek brukowych, które są bardzo częstym wyborem zarówno w domach, jak i w przestrzeniach publicznych. Kostką wykłada się parkingi, place, chodniki, pobocza dróg i wiele innych stref. Jest ona obecna również na prywatnych posesjach, gdzie ludzie wykładają kostką podjazdy, tarasy i dróżki prowadzące do domu. Nie ma przeciwwskazań odnośnie samodzielnego układania kostki brukowej. Proces ten jest jednak na tyle złożony, a sama technika układania na tyle ważna, że warto jednak skorzystać z usług wyspecjalizowanej, doświadczonej firmy. Dzięki wieloletniej pracy, fachowcy będą potrafili odpowiednio zareagować podczas ewentualnych komplikacji i położą kostkę brukową w taki sposób, by służyła nam ona przez wiele, wiele lat.

Zdaniem ekspertów, temperatura, w jakiej układa się kostkę brukową, nie powinna być niższa niż 0 stopni Celsjusza. Niektórzy wykwalifikowani specjaliści uważają nawet, że najniższa dopuszczalna temperatura do wykonywania takich prac to 5 stopni.

Masz już gotowy podjazd z kostki brukowej? Sprawdź artykuł Jak zabezpieczyć podjazd z kostki brukowej przed zimą

Jak przygotować podłoże przed układaniem kostki brukowej?

Pierwszym krokiem, jaki należy poczynić przed układaniem kostki brukowej, jest korytowanie powierzchni. Polega ono na usunięciu powierzchownej warstwy gleby na tyle, by możliwe było umieszczenie wszystkich warstw nawierzchni – tak, aby ostatnia z nich dzieliła poziom z resztą gruntu. Zwykle korytowanie posiada głębokość oscylującą od 20 do 40 centymetrów.

Kolejnym aspektem jest wykonanie podbudowy, po uprzednim wyrównaniu dna koryta. Podbudowa jest zrobiona z grubego kruszywa – po wyłożeniu go na dnie należy je zagęścić (ubić). Musimy pamiętać o tym, by warstwa kruszywa była grubsza o przynajmniej o 20 procent niż potrzebujemy, gdyż ubijanie zmniejszy jej objętość. Następnie, po właściwym przygotowaniu podbudowy, możemy przystąpić do układania brzegów powierzchni kostki brukowej. Kostka o wielkości do 7 centymetrów powinna posiadać obrzeże o grubości 6 centymetrów, a wyższe – 8 centymetrów. Każdy element mocuje się na fundamencie zbudowanym z półsuchego betonu (zapewni to nawierzchni maksymalnie mocną trwałość i wytrzymałość).

Gdy posiadamy już ułożone obrzeża, kolejnym krokiem, jaki musimy podjąć, jest wykonanie podsypki. Tworzy się ją z niewielkich kamiennych odsiewek. Grubość takiej podsypki powinna oscylować pomiędzy 3 a 5 centymetrami. Dzięki niej mamy szansę dokładnie i pieczołowicie osadzić każdą pojedynczą kostkę brukową – a im bardziej będzie ona w ten sposób zabezpieczona, tym mniejsze ryzyko, że ulegnie szybkim uszkodzeniom. Ważną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest nieubijanie podsypki. Należy ją jedynie wyrównać – chociażby za pomocą zwykłej deski. Wbrew niektórym sugestiom i radom, wykonywanie podsypki z mieszanki piasku i cementu nie jest dobrym pomysłem, gdyż taki miks może utrudniać nam znacząco późniejsze prace remontowe.

Po opisanych powyżej pracach przygotowawczych, możemy wreszcie przystąpić do układania kostki brukowej. Jeżeli odpowiednio wykonamy poprzedzające tę czynność prace, przedsięwzięcie to nie powinno sprawić nam większych problemów. Kostki należy układać dokładnie, jedną obok drugiej – z zachowaniem wymaganych odległości – i dociskać każdą z nich (najlepiej poprzez ubijanie jej za pomocą gumowego młotka), aby właściwie umiejscowiły się w przygotowanej wcześniej podsypce.

Ostatnim etapem, który wykonuje się już po ułożeniu kostki brukowej, jest dokładne utrwalenie nawierzchni, tj. spoinowanie jej. Mówiąc prościej: należy obsypać całą powierzchnię piaskiem kwarcowym. Umiejscowi się on między innymi w szczelinach powstałych między kolejnymi kostkami. Dobrym pomysłem jest również oblanie całej powierzchni wodą, która wsiąknie w szczeliny i zlepi piasek, co pomoże dokładniej wypełnić przestrzenie.

Zobacz także Podjazd z kostki brukowej – koszt i wykonanie krok po kroku

Błędy podczas układania kostki brukowej – jak ich uniknąć?

Jeżeli chcemy układać kostkę brukową na naszej posesji samodzielnie, musimy liczyć się z pewnym marginesem błędów. Pomoc fachowca na pewno jest w stanie zminimalizować znacząco takie ryzyko, jednak nie zmienia to faktu, że wciąż jest kilka spraw, na które musimy położyć nacisk.

Zanim przystąpimy do prac, nawet tych stricte przygotowawczych, musimy wykonać geologiczne badania gruntu i określić jego parametry. Pomoże to w wyborze odpowiednich materiałów na podbudowę i podjęciu decyzji o sposobie, w jaki należy wykonać odwodnienie płaszczyzny. Wiele firm woli pomijać ten etap i stosować taktykę „na oko”, ale pamiętajmy, że może nam to przysporzyć niepotrzebnych problemów w trakcie pracy.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów, również przez niektórych fachowców, jest zignorowanie konieczności zachowania właściwego spadku nawierzchni. Powinien on wahać się pomiędzy jednym a dwoma procentami, by na kostce nie pojawiły się wodne zalegania. Należy pamiętać również o dokładnym wyrównaniu i ubiciu warstwy podbudowy – jeśli o tym zapomnimy, na nawierzchni dość szybko mogą pojawić się wklęśnięcia i wybrzuszenia, a kostka brukowa zacznie się zapadać.

Niekwestionowanym błędem jest także układanie kostek blisko siebie, jedna tuż przy drugiej. Pomiędzy każdym bloczkiem powinno się zachować minimum 3 centymetry szczelin. Dlaczego to takie istotne? Każda nawierzchnia pracuje, co oznacza, że kostki mogą nieznacznie przemieszczać się w obrębie całej powierzchni. Jeżeli nie zachowamy minimalnej szerokości spoin, to pewne, że uszkodzeniu ulegną krawędzie kostki.

Czytaj także: Co poszło nie tak? 5 najczęściej popełnianych błędów przy układaniu kostki brukowej i ich skutki

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.