Semmelrock niebieskosz-szary stopień
Schody tarasowe to nieodłączny element architektoniczny prawie każdego domu. Niezależnie od tego, czy mówimy o klasycznym dworku, nowoczesnym budynku, dużej willi czy też małym domku letniskowym, jeżeli ich konstrukcja posiada taras lub działkę o różnej wysokości, zapewne jest też wyposażona w schody zewnętrzne. Jeżeli dobrze przemyślisz projekt, będą one stanowić kolejną ozdobę ogrodu.

Jak poprawnie zbudować takie schody? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Dodatkowo mnogość materiałów i sytuacji, w których można je zastosować, jest na tyle duża, że w przypadku odpowiedniego budżetu ogranicza Cię właściwie tylko wyobraźnia.

Schody zewnętrzne – z czego można je wykonać?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, z czego najlepiej wykonać schody zewnętrzne, które będą prowadzić na taras lub inny poziom działki. To, jak będą wyglądać i co posłuży za budulec, warunkuje w dużej mierze styl samego domu i ogrodu. Za przykład mogą posłużyć dwa rodzaje budynków: nowoczesna willa i dom w stylu rustykalnym.

W pierwszym przypadku schody tarasowe powinny być minimalistyczne i eleganckie. Harmonijny efekt zapewnią materiały z tej samej kolekcji – np. płyty tarasowe i stopnie Sottile. Zaletą stosowania gotowych stopni jest to, że nie wymagają one żadnego przygotowania do montażu. Nie potrzebujesz więc stelaży, zbrojeń, ani betonowych konstrukcji nośnych, jak to ma miejsce w przypadku wykończenia schodów i tarasu za pomocą gresu.

Czytaj również: Jak efektownie wykończyć obrzeża w ścieżkach ogrodowych?

O czym powinieneś pamiętać, gdy budujesz schody tarasowe?

Chociaż sama konstrukcja schodów nie jest skomplikowana, aby służyły nam dobrze i wyglądały estetycznie przez długie lata, warto mieć na uwadze kilka parametrów:

  • spadek schodów – wystarczy, aby opadały o ok. 1–2%. Różnica poziomów będzie praktycznie niezauważalna gołym okiem, ale zapewni to spływanie wody deszczowej;
  • głębokość schodów – gotowe stopnie mają zazwyczaj ok. 35–40 cm głębokości, co umożliwia wygodne użytkowanie. Pamiętaj o tym, jeżeli budujesz je np. z kostki brukowej;
  • fundamenty w przypadku wysokich schodów – o ile pojedyncze lub podwójne stopnie nie wymagają przygotowania innego niż np. ścieżki (tj. utwardzenia i zagęszczenia podłoża), to w przypadku większych konstrukcji, może być potrzebny dodatkowy fundament, aby schody nie osiadały.

Sprawdź też: Jak wybrać kostkę brukową do swojego ogrodu?

Pamiętaj też o właściwej pielęgnacji schodów. Niektóre materiały, z których są wykonane gotowe stopnie, mogą być podatne na szkodliwe działanie soli stosowanej do odśnieżania podjazdów i ścieżek. Zanim zabierzesz się do konserwacji, upewnij się, że nie zniszczysz powierzchni schodów. Jeśli jednak będziesz mieć na uwadze wszystkie wymienione powyżej informacje, bez trudu dokonasz aranżacji przestrzeni wokół domu.