Semmelrock niebieskosz-szary stopień
Schody tarasowe to nieodłączny element architektoniczny prawie każdego domu. Niezależnie od tego, czy mówimy o klasycznym dworku, nowoczesnym budynku, dużej willi czy też małym domku letniskowym, jeżeli ich konstrukcja posiada taras lub działkę o różnej wysokości, zapewne jest też wyposażona w schody zewnętrzne. Jeżeli dobrze przemyślisz projekt, będą one stanowić kolejną ozdobę ogrodu.

Jak poprawnie zbudować takie schody? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Dodatkowo mnogość materiałów i sytuacji, w których można je zastosować, jest na tyle duża, że w przypadku odpowiedniego budżetu ogranicza Cię właściwie tylko wyobraźnia.

Schody zewnętrzne – z czego można je wykonać?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, z czego najlepiej wykonać schody zewnętrzne, które będą prowadzić na taras lub inny poziom działki. To, jak będą wyglądać i co posłuży za budulec, warunkuje w dużej mierze styl samego domu i ogrodu. Za przykład mogą posłużyć dwa rodzaje budynków: nowoczesna willa i dom w stylu rustykalnym.

W pierwszym przypadku schody tarasowe powinny być minimalistyczne i eleganckie. Harmonijny efekt zapewnią materiały z tej samej kolekcji – np. płyty tarasowe i stopnie Sottile. Zaletą stosowania gotowych stopni jest to, że nie wymagają one żadnego przygotowania do montażu. Nie potrzebujesz więc stelaży, zbrojeń, ani betonowych konstrukcji nośnych, jak to ma miejsce w przypadku wykończenia schodów i tarasu za pomocą gresu.

Czytaj również: Jak efektownie wykończyć obrzeża w ścieżkach ogrodowych?

O czym powinieneś pamiętać, gdy budujesz schody tarasowe?

Chociaż sama konstrukcja schodów nie jest skomplikowana, aby służyły nam dobrze i wyglądały estetycznie przez długie lata, warto mieć na uwadze kilka parametrów:

  • spadek schodów – wystarczy, aby opadały o ok. 1–2%. Różnica poziomów będzie praktycznie niezauważalna gołym okiem, ale zapewni to spływanie wody deszczowej;
  • głębokość schodów – gotowe stopnie mają zazwyczaj ok. 35–40 cm głębokości, co umożliwia wygodne użytkowanie. Pamiętaj o tym, jeżeli budujesz je np. z kostki brukowej;
  • fundamenty w przypadku wysokich schodów – o ile pojedyncze lub podwójne stopnie nie wymagają przygotowania innego niż np. ścieżki (tj. utwardzenia i zagęszczenia podłoża), to w przypadku większych konstrukcji, może być potrzebny dodatkowy fundament, aby schody nie osiadały.

Sprawdź też: Jak wybrać kostkę brukową do swojego ogrodu?

Pamiętaj też o właściwej pielęgnacji schodów. Niektóre materiały, z których są wykonane gotowe stopnie, mogą być podatne na szkodliwe działanie soli stosowanej do odśnieżania podjazdów i ścieżek. Zanim zabierzesz się do konserwacji, upewnij się, że nie zniszczysz powierzchni schodów. Jeśli jednak będziesz mieć na uwadze wszystkie wymienione powyżej informacje, bez trudu dokonasz aranżacji przestrzeni wokół domu.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.