Kostka brukowa należy do jednych z najpopularniejszych nawierzchni wybieranych dla podniesienia przydomowej estetyki. Stosuje się ją między innymi do układania podjazdów, chodników czy ścieżek ogrodowych. Kostkę brukową ceni się jednak nie tylko przez wzgląd na jej wartości estetyczne, lecz również z powodu jej wyjątkowej wytrzymałości i trwałości. Należy jednak mieć na uwadze, że nawet najbardziej trwały materiał może ulec zabrudzeniu. W jaki więc sposób czyścić kostkę brukową z różnego rodzaju nieczystości? Czy można podobne prace wykonywać samodzielnie, bez zwracania się z tym problemem do specjalistycznych firm? Jakich środków i narzędzi będziemy do tego potrzebowali?

Niechciana trawa, mchy i porosty

Podstawowym problemem, jaki dotyka kostki brukowe, są wyrastające spomiędzy szczelin różnego rodzaju trawy, mchy i inne porosty, które w wydatnym stopniu obniżają estetykę otoczenia. Kluczowym w tym wypadku jest zastosowanie takiej procedury, która możliwie trwale rozwiąże powyższy problem, tak aby nie musieć co chwila mechanicznie usuwać nieproszonych, zielonych gości. W celu mechanicznego usunięcia mchów i porostów stosować można specjalne szczotki do czyszczenia szczelin w kostce, dostępne w każdym sklepie z akcesoriami ogrodowymi. Ich specyficzna, prostokątna budowa zapewnia dokładne, głębokie, a przede wszystkim wygodne penetrowanie szczelin kostki, szybko usuwając z nich szpecącą zieleń. Szczeliny między kostką można również potraktować różnymi preparatami, których działanie obliczone jest na powstrzymanie wzrostu traw, chwastów i mchów. Domowy roztwór wody z octem powinien rozwiązać problem. W przeciwnym wypadku zawsze można sięgnąć po specjalne środki chemiczne o właściwościach biobójczych – wówczas trzeba jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności: zarówno, jeśli chodzi o kostkę (precyzyjne wprowadzanie środka w szczeliny), jak i o własne zdrowie.

Plamy z tłuszczu, oleju i benzyny

Dużo większym wyzwaniem będzie radzenie sobie z plamami tłuszczu, oleju czy benzyny, choć i w tym przypadku samodzielne ich usunięcie nie powinno przysparzać wielu problemów – jeśli wie się, jak do nich podejść. Plamy z tłuszczu mogą powstać między innymi z grillowanych mięs, plamy z oleju czy benzyny – najczęściej na skutek nieszczelności samochodu. Jeśli pozostaną one na kostce brukowej przez dłuższy czas, mogą na trwałe wpłynąć na jej wygląd. Dlatego w takich przypadkach nie bez znaczenia jest natychmiastowe działanie – im bowiem szybciej zareagujemy, tym efektywniej będziemy w stanie je usunąć. Świeżą plamę można posypać piaskiem, który wchłonie część niepożądanej substancji. Nie rozwiąże to jednak problemu – co najwyżej nieco osłabi cały proces. Najlepszym rozwiązaniem jest szybkie poddanie plamy pod strumień ciepłej wody zmieszanej z detergentem (na przykład płynem do naczyń albo jakimś specjalistycznym środkiem, jeśli takowy mamy pod ręką). Następnie, po odczekaniu kilkudziesięciu minut, dane miejsce należy spłukać czystą wodą – a jeśli będzie taka konieczność, powtórzyć cały proces do uzyskania pożądanego efektu.

Cement, zaprawa, klej i plamy po farbie

Osobną kwestią będzie czyszczenie kostki brukowej z zanieczyszczeń spowodowanych cementem, zaprawą, klejem czy farbą. Widok szczególnie przykry, choć częsty zwłaszcza po wizycie niezbyt uważnej ekipy remontowej (dlatego zawsze warto zadbać o zakup ochronnej foli czy plandeki, jeśli remontujący nie zadbają o to z własnej inicjatywy – zawsze jest to prostsze rozwiązanie niż późniejsze czyszczenie nawierzchni). W tym wypadku również czas odgrywa duże znaczenie – jeśli plamy są świeże, mogą być względnie łatwe do usunięcia (na przykład przez zdrapanie, jednak ze szczególną uwagą, aby nie uszkodzić kostki). W momencie, kiedy substancja już zaschła, można spróbować ja usunąć z wykorzystaniem piasku i sprzężonego powietrza (piaskowanie) albo za pomocą szlifierki ze specjalnie do tego przeznaczoną tarczą.

Dodatkowe zabezpieczenie kostki brukowej

Kompletne dbanie o kostkę brukową to jednak nie tylko doraźne reagowanie na powstające plamy czy czyszczenie jej z różnego rodzaju niepożądanej roślinności i wykwitów. Dbać znaczy zarówno reagować, jak i zapobiegać. Dlatego dobrym rozwiązaniem w przypadku betonowej kostki brukowej jest jej impregnacja, która w znacznym stopniu zabezpieczy nawierzchnię. Na rynku istnieje szereg dobrych impregnatów, jednak należy wiedzieć, w jaki sposób ich używać. Proces ten wymaga najpierw dokładnego oczyszczenia kostki, najlepiej za pomocą systemu ciśnieniowego, a następnie odczekania do całkowitego wyschnięcia podłoża. Pomiędzy nałożeniem impregnatu a możliwością eksploatacji kostki z reguły musi upłynąć od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin – zależy to od właściwości danego specyfiku, ale też na przykład od temperatury powietrza, a tym samym schnięcia impregnatu. Dzięki tym ochronnym działaniom nie tylko można wzmocnić kolor kostki, ale przede wszystkim skutecznie walczyć z wyrastającymi chwastami i mchami, a także ułatwić sobie w przyszłości usuwanie różnego rodzaju plam, między innymi z benzyny czy oleju.

Czyszczenie kostki brukowej – podsumowanie

Po zakończeniu czyszczenia kostki brukowej wskazane jest użycie impregnatu do betonu przeciwdziałającemu zabarwieniom. Jak widać, nie trzeba wzywać specjalnej ekipy do czyszczenia powierzchni brukowej, wystarczy jedynie zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty oraz narzędzia.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.