Marzysz o ogrodzie, który pozwoli Ci być blisko natury, a jednocześnie będzie niewymagający i łatwy w pielęgnacji? Chcesz, aby przydomowa przestrzeń była zaaranżowana w klimacie rustykalnym, a przy tym była maksymalnie funkcjonalna? Pomyśl o urządzeniu ogrodu w stylu wiejskim! W tym artykule nasi eksperci podpowiadają, jak zagospodarować ogród wykorzystując elementy małej architektury, jak dobrze zaprojektować ścieżki w ogrodzie i podjazd oraz które gatunki roślin do ogrodu naturalnego będą najlepsze.

Ogród wiejski, czyli jaki? 

ogród rustykalny

Aranżacja ogrodu budzi zawsze sporo emocji, ponieważ musimy najpierw wybrać pożądany styl ogrodu, następnie dobrze rozplanować przestrzeń, wybrać materiały budowlane, rośliny i oczywiście wykonać niezbędne prace. Jeśli zdecydujesz się na ogród wiejski, to ważne jest tutaj zachowanie bliskości z naturą. Styl ten często nazywamy także sielskim, rustykalnym i właśnie naturalnym. Dominują więc drewno, kamienie, łąki kwietne, zielniki i klimatyczne strefy relaksu – np. hamaki, proste ławeczki czy pieńki drewna jako siedziska. Ogród w stylu wiejskim to przede wszystkim prostota, ale zarazem funkcjonalność. 

Jak urządzić ogród, który na myśl będzie przywoływał wspomnienia dzieciństwa na wsi?

  • Przede wszystkim pamiętajmy, że wiejski ogród to taki, który nie wymaga wiele naszej uwagi. Wybierajmy zatem materiały na podjazdy, ścieżki i tarasy, które będą wpisywały się w styl naturalny (np. płyty dekoracyjne imitujące kamień).
  • Kolejnym ważnym aspektem jest dobór roślinności – w ogrodzie rustykalnym świetnie sprawdzą się polne kwiaty, trawnik z mleczami i koniczyną, drzewka owocowe, zielniki, warzywniki.
  • Zadbajmy także o drewniane lub kamienne ogrodzenie i dobrze zaaranżujemy strefę relaksu. Ogród wiejski będzie pięknie prezentował się z werandą, dobudowanym ogrodem zimowym czy niewielką altaną ogrodową. Możemy też zadbać o elementy dekoracyjne – np. oczka wodne, minimalistyczne fontanny czy ogrodowe wodopoje.

Ścieżki w ogrodzie i podjazd przed domem w stylu wiejskim – z czego je wykonać?

Jak zagospodarować ogród, aby przemieszczanie się po nim było komfortowe, a jednocześnie by ścieżki, podjazdy, stopnie wpisywały się w sielskim klimat? Najczęściej w ogrodach wiejskich wykorzystuje się materiały naturalne – żwir, grys, kamień czy drewno. Musimy jednak mieć na uwadze, że te rozwiązania choć prezentują się przepiękne, to bywają one dość problematyczne w eksploatacji i utrzymaniu porządku. Na przykład drewno wymaga konserwacji, jest nasiąkliwe, podatne na działanie warunków atmosferycznych; kamień nie zawsze znosi dobrze duże obciążenia, może się kruszyć i łatwo odbarwiać; a żwir czy grys wymagają solidnej podbudowy i są ciężkie w utrzymaniu porządku. Jak zatem widzisz, nawierzchnia naturalna ma sporo mankamentów, dlatego zachęcamy, by poznać alternatywy, które także dobrze dopasują się do stylu ogrodu rustykalnego. Oto kilka wskazówek, jak samemu zaprojektować ogród wiejski i wybrać najlepsze materiały na ścieżki czy podjazd!

Drewno betonowe

ogród w stylu wiejskim

Drewno betonowe ogrodowe jest nowoczesną odpowiedzią na mankamenty, jakie mają materiały naturalne – jest trwałe, odporne na mróz, nienasiąkliwe i nie wymaga częstej konserwacji. Co więcej, możemy je z powodzeniem stosować na nawierzchniach narażonych na duże obciążenia (np. na podjazdy). Ścieżki ogrodowe czy tarasy również stworzymy wykorzystując płyty ogrodowe o fakturze drewna – dzięki temu zachowamy pożądany styl, a jednocześnie nie musimy obawiać się trudności w utrzymaniu ich w dobrej kondycji przez długi czas.

Kostka brukowa imitująca drewno

Zastanawiasz się, czy ogród naturalny i bruk idą w parze? Jak najbardziej! Kostka brukowa jest niezwykle uniwersalnym materiałem, który będzie dobrze komponował się z ogrodem wiejskim, rustykalnym sielskim, ale i dopasujesz go do nowoczesnego, chińskiego czy minimalistycznego! Sprawdź, jak dobrać kostkę brukową i znajdź wariant, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby estetyczne i funkcjonalne! 

Płyty ażurowe

 jak zagospodarować ogród

Ażur w ogrodzie łączy estetykę, funkcjonalność i optymalizuje odprowadzenie wód opadowych. Jest niesamowicie ekologiczną propozycją do Twojego ogrodu wiejskiego. Możesz wykonać np. podjazd z płyt ażurowych albo zaprojektować funkcjonalne ścieżki, które będą prowadziły z domu do ogrodu, altany czy basenu. Polecamy sprawdzić nasz topowy produkt, który zachwyca swoją estetyką i parametrami – podjazdy i ścieżki Aquaton.

Ogród w stylu naturalnym –  jakie kwiaty do wiejskiego ogrodu?

Jak zaaranżować ogród i odpowiednio wybrać rośliny do niego? Otóż ogród naturalny nie powinien być kosztowną ani czasochłonną inwestycją. Lata temu, kiedy wiejskie ogrody mogliśmy spotkać niemal na każdej posesji na wsi, nikt nie skupiał się na wyszukiwaniu drogich roślin ani wyjątkowych gatunków. Jednym ze sposobów na pozyskanie pięknych roślin jest poproszenie o sadzonki sąsiadów czy rodzinę – tak, jak czyniły to nasze babcie i prababcie. Dobrym pomysłem jest również wysianie łąki kwietnej czy skorzystanie z bogatej oferty sklepów ogrodniczych. W tych ostatnich spotkamy sporo gatunków roślin, które doskonale ozdobią nasz ogród w stylu rustykalnym. Co wybrać? Oto kilka wskazówek!

ogród w stylu rustykalnym

  • Zaprojektuj ogródek tak, aby kępy poszczególnych roślin tworzyły bujny, kolorowy gąszcz. Nie musisz dbać tutaj o regularność czy spójność kolorystyczną, ale postaraj się jasno wytyczyć rabaty czy grządki. Wykorzystaj na przykład palisady Nordic Maritime – pamiętaj, że ogród wiejski lubi kontrolowany chaos.
  • Komponując ogród naturalny, na jego bazę wybierz rośliny wieloletnie (krzewy, byliny), a następnie uzupełniaj je na bieżąco gatunkami jednorocznymi i dwuletnimi.
  • Dobieraj rośliny tak, aby te miały różne wysokości i prezentowały się przestrzennie. Rabata w ogrodzie niech obfituje w gatunki wysokie (np. malwy, ostróżki, naparstnice), średnie (np. piwonie, dalie, irysy, floksy, astry), niskie (np. aksamitki, nagietki, nasturcje).
  • Kiedy rozważasz, jak samemu zaprojektować ogród wiejski, to pamiętaj, że sporą rolę odgrywają kwiatki o drobnych kwiatostanach. Nadają one lekkości rabatom, a także świetnie się prezentują, jeśli w aranżacji znajdzie się skarpa ogrodowa. Wybierz np. błękitną kocimiętkę, niezapominajki czy gipsówkę przywrotnika pospolitego.
  • Ogród naturalny powinien uwodzić nasze zmysły. Bardzo istotne, aby napawał nie tylko wzrok, ale zadowalał także nasz zmysł węchu. Polecamy więc wzbogacić rabaty ogrodowe o rośliny wonne – konwalie majowe, groszek pachnący, maciejki.

Elementy małej architektury w stylu rustykalnym

jak zaaranżować ogród

Dopełnieniem aranżacji ogrodu rustykalnego będą odpowiednio dobrane dekoracje i elementy małej architektury. Jak rodzaj mebli ogrodowych i dekoracji sprawdzi się w ogrodzie wiejskim? Istotna jest strefa relaksu w ogrodzie. Polecamy altanę ogrodową, dzięki której możliwe będzie korzystanie z ogrodu nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli dysponujesz tarasem lub werandą, doskonale sprawdzą się tutaj meble odnawiane – np. stare stoły, krzesła czy komody, którym nadasz nowe życie dzięki impregnacji czy przemalowaniu. Oczywiście w ofercie dostępne są nowe meble, stylizowane na te sprzed lat. Inne elementy małej architektury, które warto rozważyć w ogrodzie sielskim to np. przygotowane miejsce na ognisko. Jak zaaranżować palenisko w ogrodzie? Możesz do tego celu wykorzystać kamieniopodobne palisady. Innym pomysłem są oczka wodne, wodopoje dla zwierząt czy niewielkie strumyki – z pewnością dopełnią one całości i sprawią, że naturalny ogród będzie wyglądał jeszcze piękniej!

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.