Jak feng shui odnosi się do aranżacji przestrzeni? Według tej chińskiej filozofii, wnętrze powinno być zaprojektowane tak, aby zachować równowagę pomiędzy człowiekiem a jego otoczeniem. W przestrzeni stworzonej według filozofii feng shui, panuje spokój i harmonia. Zasady feng shui możemy przenieść również do naszego ogrodu. Ogród chiński to naturalny ogród, pozbawiony ostrych kantów i prostych linii, którego wszystkie elementy tworzą spójną, harmonijną całość. Ważne jest też wydzielanie stref – każda musi odpowiadać innej energii. Do rozdzielenia między sobą stref można wykorzystać np. kamienny system ogrodzeniowy Sonnbick. W tym artykule nasi eksperci pokazują, jak urządzić ogród według zasady czterech żywiołów. 

Mądrości Wschodu cieszą się szczególną popularnością w kontekście aranżacji przestrzeni. Wiedza o wpływie otoczenia na samopoczucie człowieka sięga już blisko 5000 lat, a swój początek miała w starożytnych Chinach. Opiera się na mądrości I Ching (Księgi Przemian), czyli wyroczni opisującej cykle przepływu energii, będącej niepodważalnym źródłem wszelkiego istnienia. Wedle tej mądrości postanowiono wykorzystać dwie potężne siły – powietrze i wodę, które kształtowały powierzchnię Ziemi – do osiągnięcia pomyślności, zdrowia i dobrobytu. Sztuka ta została nazwana feng shui, co w tłumaczeniu oznacza „wiatr i woda”.

Żywioł wodny – oczko wodne w ogrodzie

Według feng shui trzeba tak zorganizować przestrzeń, aby zapanowała w niej harmonia, będąca podstawą idealnego świata. Woda w ogrodzie to niezbędny element. Jest źródłem życiodajnej energii i uznaje się ją za narzędzie służące bogaceniu się. Naturalne oczka wodne czy małe stawy sprawdzą się doskonale, ale nie zawsze przecież mamy możliwość zakupu domu w pobliżu zbiorników wodnych. Alternatywą jest więc zaaranżowanie go samodzielnie. Tutaj jednak musimy pamiętać o właściwym umiejscowieniu – najlepiej wybrać strefę wschodnią, południowo-wschodnią, ewentualnie południową naszej działki. Nie mniej ważny jest także kształt naszego oczka wodnego w ogrodzie – najlepiej, aby przypominało ono nerkę “obejmującą” nasz dom. Oczywiście musimy także zadbać o nawierzchnię wokół terenów wodnych. Zawsze wybierajmy płyty antypoślizgowe i odporne m.in. na osad z wody czy chlor. Oto kilka przykładów, które mogą doskonale wpisać się w aranżację ogrodu feng shui.

  • Płyty tarasowe La Linia – chropowate płyty tarasowe dostępne w dwóch wariantach kolorystycznych, przez co wkomponujesz je w swoją aranżację przestrzeni. Mają duży rozmiar, co czyni je wygodnymi w układaniu, a jednocześnie bardzo nowoczesnymi. Są antypoślizgowe, nienasiąkliwe i komfortowe w utrzymaniu w czystości.

ścieżka z kostki brukowej

  • Płyty porcelanowe Monaro – wyróżniają się subtelnie połyskującą powierzchnią i reliefową strukturą, co czyni je niezwykle eleganckimi. Są nowoczesne, uniwersalne, ponadczasowe, ale przede wszystkim funkcjonalne. To antypoślizgowe płyty tarasowe, odporne na mróz, środki chemiczne i łatwe w pielęgnacji.
  • Płyty Nordic Martime – spora różnorodność formatów pozwala na dopasowanie płyt do wymogów projektu. Są one niezwykle stylowe i pasują do różnych stylów urządzania ogrodu. Wyróżniają je bardzo dobre właściwości, przez co świetnie sprawdzą się do tego, by okalać oczko wodne w ogrodzie czy basen.

Żywioł drzewa – rośliny w ogrodzie

Żywioł drzewa symbolizuje wzrost i rozwój, a wedle mądrości Wschodu przynosi nam energię zdrowia i witalności. Zdrowe, odpowiednio skomponowane rośliny mają swój silny wpływ na jakość życia ludzi, którym towarzyszą. Gromadzi się wokół nich pozytywna energia, jednak istotne jest, aby właściwie zaaranżować ogród, kierując się przy tym zasadami feng shui. Ogród z dobrą energią powinien być zaprojektowany na wzór naturalnego krajobrazu. Niemniej rodzi się ważne pytanie: na co zwracać uwagę tworząc nasz piękny ogród naturalny, zgodny z filozofią Wschodu? 

Kluczowy jest charakter wykorzystywanych roślin. W ogrodzie chińskim powinniśmy dobierać je wedle zasady jin i jang, a jednocześnie wyważyć ich ilość. Rośliny o mocy jin utworzą nam kompozycję wyciszającą, kojącą, wręcz senna. Typem jin są rośliny zwisające, o podłużnych liściach np. wisteria, dichondra srebrzysta, kolumnea, modrzew pendula, morwa biała, karagana syberyjska czy starzec zwisający. 

Przeciwieństwem są rośliny jang – rośliny pnące, ze wzniesionymi ku górze pędami. Te  wprowadzają do kompozycji energię, dynamizują ją. Polecamy tutaj krzewy pnące (np. powojniki, bluszcz hedera, hortensje pnące) czy pnącza kwitnące (np. Akebie pięciolistkowe, glicynie, wiciokrzewy, hibiskusy, Rdesty Auberta, Bydleje Dawida, Miliny Amerykańskie). Kwiaty kwitnące możesz uporządkować poprzez dostępny w naszej ofercie system małej architektury Bradstone Mountain Block. Kamienie te mają klasyczny, trapezowy kształt, który daje spore możliwości aranżacyjne – można ułożyć z nich okrągłe murki, które nadadzą całości aranżacji ogrodu wyrazu.

Planując nasadzenia należy zachować równowagę między roślinami liściastymi a kwitnącymi, dlatego dobrze też zadbać o to, by znalazły się w naszym ogrodzie drzewa. Jakie drzewa do ogrodu chińskiego wybrać? Polecanymi przez specjalistów feng shui gatunkami są sosny, magnolie, kasztany, brzozy, lipy, a także brzoskwinie i śliwy. W ogrodzie nie może zabraknąć form kulistych – sprawdzi się np. sosna hakowata Titus oraz form stożkowych, takich jak np. świerk pospolity Tompa. 

Musimy pamiętać, aby regularnie pielęgnować rośliny w naszym ogrodzie chińskim. Według zasady feng shui, nie ma w ogrodzie miejsca na rośliny chore czy uschnięte – odbierają one dobrą energię. Kluczowe jest więc dopasowanie rodzaju wybranych przez nas kwiatów, drzew czy krzewów do typu gleby w ogrodzie (jej Ph oraz wilgotności) oraz jego nasłonecznienia. Sprawdź więc przed zakupem potrzeby poszczególnych gatunków – poznaj lepiej rośliny pnące, kwiaty zwisające, krzewy pnące i inne, a jeśli masz wątpliwości, to skorzystaj z porady eksperta w sklepie ogrodniczym. Nie zapomnij też o odpowiednim wydzieleniu sfer, aby uzyskać odpowiednią harmonię – pomogą Ci w tym np. zaokrąglone obrzeża lub palisady.

Żywioł ziemi – kamień w ogrodzie

Kamień to najbardziej charakterystyczny element ogrodu chińskiego. Skalniaki ogrodowe, kamienne donice lub chodnik z kamieni doskonale spełnią tutaj tę rolę. Pamiętajmy jednak, aby skalniak przed domem nie był zbyt wysoki i za duży. Co więcej, na płaskiej powierzchni nie możemy umieścić zbyt wielu ostrych głazów, które mogą być źródłem dysharmonii. Jak stworzyć kamienne kwietniki? Możesz do tego celu wykorzystać np. elementy małej architektury Bradstone Milldale, które przepięknie wpiszą się w aranżację przestrzeni ogrodowej w stylu chińskim.

Kamień w ogrodzie może też przejawiać się w postaci skalniaków ogrodowych. Stanowią one część ogrodu, w którym dominują głazy, kamienie i niskie rośliny. Można do ich stworzenia wykorzystać również gazony. Jakie rośliny na skalniak przed domem wybrać? Wykorzystaj byliny (np. rojnik, rozchodnik, skalnica, sasanka), rośliny cebulowe (np. tulipany botaniczne, krokusy, szafirki), trawy (np. kostrzewa, ostnica) oraz karłowe lub płożące iglaki (m.in. jałowiec, kosodrzewina, cyprysik, żywotniki). Skalniaki ogrodowe nie są trudne w pielęgnacji, a mogą znacząco odmienić wygląd ogrodu i nadać mu wyrazu!

Kolejnym etapem projektowania ogrodu feng shui jest dobrze zaprojektowana ścieżka z kostki brukowej sprawdzi się doskonale – to naturalny i plastyczny materiał. Ważny jest odpowiedni dobór jego kształtu i koloru. Chodnik z kostki brukowej powinien mieć symetryczne kształty i naturalny kolor, polecamy np. kostkę Naturo. Co istotne, ścieżki w ogrodzie projektujemy tak, aby szły po łagodnym łuku, a nie po linii prostej – powinny delikatnie zakręcać, kierując się ku wschodowi. 

Żywioł ognia – oświetlenie ogrodowe

We wszystkich dawnych religiach i kulturach, ogień postrzegany był jako symbol energii. Prowadzi nas ku przyszłości i jest inspiracją. Chińczycy uważają Ogień za bardzo pomyślną przestrzeń przed domem. Nazywa się ją „Czerwonym Ptakiem lub Feniksem”, jednak zanim energia dostanie się do domu, musi zostać zrównoważona już poprzez właściwą aranżację przestrzeni przed wejściem.

aranżacja przestrzeni

Jednym z kluczowych aspektów jest dobrze skomponowane oświetlenie ogrodowe. Powinno ono okalać ścieżki ogrodowe i podjazd przed wejściem do domu, by przemieszczanie się było wygodne, ale przede wszystkim też bezpieczne. Oświetlenie powinno być ciepłe i dyskretne. Proste lampy ogrodowe będą doskonałym źródłem nastrojowego, romantycznego światła. 

Żywioł ognia można też podkreślić poprzez różne dekoracje – np. świece czy lampiony. Takich akcesoriów nie powinno być jednak zbyt wiele. Jeśli się na nie zdecydujemy, wybierajmy specjalne świece do ogrodu. Te są produkowane w odpowiednich, bezpiecznych pojemniczkach, więc bez obaw można je ulokować nawet na drewnianym blacie czy przy ścieżce. Komponując oświetlenie ogrodowe, do wyboru mamy również aromatyzowane podgrzewacze. Te za sprawą zastosowanych, naturalnych olejków eterycznych pięknie pachną, z kolei dzięki cytronelli odstraszają wszelkie owady. Jeśli planujesz ustawić świece lub lampiony, wybierz produkty, które będą odporne na zmiany temperatur – np. płyty tarasowe Alberino, które wiernie imitują powierzchnię egzotycznego drewna bangkirai i będą idealne do chińskiego ogrodu.

Miejsce na grilla w ogrodzie według zasad feng shui

Według zasad feng shui ogród powinien być podzielony na strefy. Południowo-zachodnia część naszego ogrodu odpowiada za przyjaźnie i związki. To w niej warto zagospodarować miejsce na grilla lub palenisko. Miejsce to wypełniamy żywymi, energicznymi kolorami, np. kwitnącymi kwiatami, a wszelkie rzeźby i elementy dekoracyjne dobierajmy parami, aby umocnić relacje w naszym życiu prywatnym.

Miejsce na grilla powinno być przytulne i wygodne – mamy w nim spędzać czas z bliskimi i przyjaciółmi, dlatego warto je uzupełnić o altankę, hamaki czy fotele, gdzie możliwe będzie oddanie się relaksowi. Oczywiście altana ogrodowa może być też idealnym miejscem do schronienia się, kiedy złapie nas deszcz albo będzie palić intensywne słońce. Grill w ogrodzie chińskim to oczywiście kolejne nawiązanie do energii Ognia – ten ma spore znaczenie dla sfery miłości. W związku z tym, chcąc zadbać o związki, zaleca się zastosowanie nieopodal podwójnych akcesoriów – parzyste liczby krzeseł, huśtawek czy leżaków.

aranżacja ogrodu feng shui

Urządzając w ogrodzie miejsce na grilla, pamiętajmy o odpowiedniej nawierzchni. Płyty użyte pod obszar grillowy powinny być odporne na zniszczenia i łatwe w czyszczeniu. Niech grill w ogrodzie stanie np. na kostce brukowej w ciemnych kolorach sombra albo melanżach kolorystycznych (takich jak marrone, margo), o gładkiej strukturze, którą łatwo wyczyścić. Co wybrać z oferty Semmelrock? Sprawdzą się np. płyty brukowe Umbriano albo kostka brukowa Pavimo.

Harmonijna aranżacja ogrodu według zasad feng shui

Zadbanie o spójność wszystkich elementów w naszym ogrodzie, a także zagospodarowanie go tak, by opierał się on o wszystkie żywioły, to klucz do uzyskania harmonijnej aranżacji ogrodu według zasad feng shui. Zrezygnujmy z niepotrzebnych dekoracji, przesady w nasadzeniach roślin, ostrych krawędzi (np. na altanie ogrodowej), przecinających się ścieżek. Zadbajmy o równowagę, estetykę i funkcjonalność. Tak zaprojektowany ogród chiński przyniesie Wam spokój i relaks, pozwalając złapać oddech w codziennym życiu.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.