Odpowiednio zaprojektowany i zagospodarowany ogród przed domem sprawia, że możemy cieszyć się jego pięknem i funkcjonalnością nie tylko latem, ale przez cały rok. Jak urządzić ogród całoroczny? Czy możliwy jest ogród kwitnący przez cały rok? Z jakich materiałów wykonać ścieżki w ogrodzie i jaką małą architekturę ogrodową wybrać? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielą z niniejszym artykule nasi eksperci!

Ogród całoroczny – wybierz odpowiednie ścieżki i nawierzchnie w ogrodzie

Wybierając materiał na wyłożenie ścieżek, tarasów i podjazdów w przydomowej przestrzeni, powinniśmy kierować się nie tylko estetyką, ale również funkcjonalnością wybranego materiału – szczególnie, gdy ma to być ogród całoroczny. Dobre materiały mogą prezentować się pięknie, ale też być praktyczne i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Niezadaszony, drewniany taras może wydawać się idealnym rozwiązaniem do ogrodu w stylu wiejskim, ale pod wpływem wilgoci i mrozów, może stracić swoje walory estetyczne, będzie wymagać wielu prac konserwacyjnych, a nierzadko nawet rozpulchniać się czy butwieć. Co zatem zrobić? Zachęcamy, aby ścieżki i nawierzchnie w ogrodzie były zaaranżowane z wykorzystaniem materiałów mrozoodpornych, nienasiąkliwych i nie ulegających łatwemu zarysowywaniu, pękaniu czy uszczerbianiu. Poniżej znajdziesz wskazówki, które ułatwią Ci wykonanie pięknej, a zarazem funkcjonalnej aranżacji ogrodu przed domem!

Mrozoodporne nawierzchnie ogrodowe

aranżacja ogrodu przed domem

Podstawowym, a zarazem niesamowicie praktycznym i wszechstronnym rozwiązaniem jest kostka betonowa na nawierzchnie i podjazd. To materiał odporny na wszelkie uszkodzenia, nienasiąkliwy, dobrze znoszący mróz, bardzo estetyczny i zarazem łatwy w utrzymaniu w czystości. Ważna jest cykliczna impregnacja kostki brukowej (np. podczas wiosennych i jesiennych porządków w ogrodzie), która czyni nawierzchnię jeszcze trwalszą. Sama pielęgnacja kostki brukowej także nie przysporzy trudności – wystarczy za pomocą wody i dedykowanego środka do bruku zmyć zanieczyszczenia.

A co, jeśli nie kostka brukowa? Wówczas koniecznie sprawdź płyty mrozoodporne, które wyglądają bardzo nowocześnie, prosto się je układa i są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych oraz rozmiarowych, dzięki czemu bez trudu wybierzesz wariant adekwatnie do stylu panującego na posesji. Zapewniamy, że mrozoodporne nawierzchnie ogrodowe to najlepszy wybór – nie tylko do ogrodu całorocznego!

Jak zapewnić ochronę przed deszczem w ogrodzie

ogród całoroczny

Jak urządzić ogród, aby woda nie zbierała się? Jakie materiały wykorzystać, aby uniknąć kałuż i błota? Woda w ogrodzie jest potrzebna, ale niekoniecznie na ścieżkach ogrodowych, podjeździe, schodach czy tarasie. Warto więc do ich wykończenia zastosować rozwiązania, które zapewnią optymalną ochronę przed deszczem w ogrodzie. Takim materiałem budowlanym są płyty ażurowe na ścieżki i podjazdy, które wyróżnia odporność na zmienne warunki pogodowe, dobre odprowadzanie wody i przy tym bardzo dobra estetyka. Przykładem takiego rozwiązania są płyty Eko Ażur.

Jak zapewnić bezpieczeństwo w ogrodzie całorocznym

ogród kwitnący przez cały rok

Aranżacja ogrodu przed domem powinna być przemyślana pod kątem kwestii bezpieczeństwa. Aranżując niezadaszony taras, przestrzeń wokół basenu czy dojście do altany w ogrodzie, najlepiej zdecydować się na płytki z właściwościami antypoślizgowymi (np. płyty betonowe La Linia). Tego typu rozwiązanie zadba o bezpieczeństwo domowników, kiedy płyty będą mokre (po opadach, roztopach śniegu, podlewaniu czy pluskaniu się w basenie). Szczególnie o kwestiach bezpieczeństwa powinni pomyśleć rodzice, których dzieci w ogrodzie spędzają aktywnie czas.

Rabaty ogrodowe całoroczne

kwiaty kwitnące cały rok w ogrodzie

Pomysł na ogród przed domem powinien być dobre przemyślany, zanim przystąpimy do jego realizacji. Jeśli zależy Ci, aby cieszył on oko przez cały rok, musisz nie tylko wybrać odpowiednie materiały budowlane, ale także dobrze skomponować roślinność. Pojawią się z pewnością wątpliwości – jakie kwiaty do ogrodu wybrać, gdzie posadzić rośliny wielosezonowe czy jak zaprojektować rabatę kwiatową całoroczną.

Jeśli chodzi o rabaty ogrodowe, to możliwości jest całkiem sporo! Do ich zbudowania możesz wykorzystać palisady czy elementy małej architektury Bradstone Milldale. Adekwatnie do przestrzeni jaką dysponujesz, ukształtowania terenu czy stylu ogrodu, dopasuj wielkość i kształt rabat, a następnie obsadź je roślinnością – możesz wybrać kwiaty całoroczne, rośliny sezonowe, byliny itp.

Jeśli chcesz, aby była to rabata całoroczna, musisz postawić na różnorodność. Niech znajdą się na niej kwiaty, które kwitną w różnych sezonach oraz rośliny, które nawet w chłodniejszych miesiącach prezentują się pięknie. Szukasz przykładów? Rabata kwiatowa całoroczna powinna może zawierać wiosenne krokusy, śnieżyczki, tulipany, rozkwitające latem peonie, róże, łubiny, ostróżki, astry, dalie, jesienne chryzantemy, zawilce, stenbergie, a także dobrze znoszące zimowe warunki wrzośce, ciemierniki, zimokwiaty wczesne czy oczary pośrednie. Zapewniamy, że takie rabaty ogrodowe całoroczne urzekną swym urokiem Ciebie i Twoich gości! Naturalne dekoracje ogrodowe urzekają swym urokiem i sprawiają, że przestrzeń nabiera wyrazu.

Elementy małej architektury – jakie wybrać, by służyły nam cały rok?

dekoracje ogrodowe

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić ogród całoroczny, powinieneś pomyśleć o miejscach, w których możliwe będzie spędzanie czasu nie tylko wiosną i latem, ale także w chłodniejszym okresie. Bardzo dobrym pomysłem jest altana ogrodowa – tę można zbudować na wiele sposobów – np. murowaną, drewnianą albo zdecydować się na gotowy projekt. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku bardzo ważne jest zadaszenie altany, a także podłoże, które powinno być wykonane z płyt mrozoodpornych oraz zatroszcz się o dobre dojście od domu lub tarasu aż do altanki. Ogród całoroczny zyska na funkcjonalności, jeśli zadbasz o miejsce relaksu i spotkań towarzyskich. Oprócz altany możesz więc zdecydować się na miejsce na ognisko w ogrodzie, palenisko czy murowany grill – dzięki temu wspólne spędzanie czasu z bliskimi na świeżym powietrzu będzie jeszcze przyjemniejsze, smaczne i przytulne! 

Pielęgnacja ogrodu – jak dbać o ogród całoroczny?

 rabata kwiatowa całoroczna

Każda pora roku wymaga od nas innych prac w ogrodzie. Warto wiedzieć, jak pielęgnować ogród całoroczny, aby ten cieszył swoim urokiem we wszystkich sezonach, ale też był bezpieczny i komfortowy dla Ciebie, domowników oraz ewentualnych gości. Co robić w poszczególnych okresach? Oto kilka praktycznych wskazówek!

  • Wiosenne porządki w ogrodzie – to najlepszy czas na impregnowanie kostki brukowej, obsadzanie rabat ogrodowych roślinami, przycięcie drzew liściastych, zdjęcie osłon zimowych i wygrabienie trawnika. Jeśli masz oczko wodne lub basen – pora je wyczyścić. 
  • Lato w ogrodzie – nawet jeśli mamy całoroczny ogród, to właśnie latem będziemy go eksploatować najintensywniej. Jest to również najlepszy czas na rozmnażanie roślin, zbiory owoców i warzyw, wykopywanie cebul tulipanów, pikowanie roślin dwuletnich. Na bieżąco przeprowadzamy także porządki w ogrodzie – np. czyścimy nawierzchnię, jeśli skapnie nam tłuszcz po grillu, podcinamy uschnięte rośliny czy odmalowujemy elementy małej architektury ogrodowej (np. ławki).
  • Prace w ogrodzie jesienią – tutaj czeka nas sporo obowiązków, o czym pisaliśmy w naszym artykule o jesieni w ogrodzie. Warto dowiedzieć się, jak zabezpieczyć podjazd przed zimą, zaimpregnować drewniane elementy aranżacji, uporządkować trawnik, oporządzić rabaty ogrodowe całoroczne, jak i te sezonowe czy dobrze wyczyścić zbiorniki wodne.
  • Przyszykuj ogród na zimę – wbrew pozorom, zimą czeka nas nie tylko odśnieżanie podjazdu! Pod koniec grudnia rozpoczyna się bielenie drzew owocowych, a gdy spadnie śnieg – usuwamy go z krzewów i drzew, aby nie obciążył nadmiernie roślin. Sprawdzamy też osłony i okrycia chroniące przed zimnem i szkodnikami. Pod koniec lutego następują przygotowania do wiosny – nawozimy glebę, wysiewamy do pojemników nasiona roślin jednorocznych o wydłużonej wegetacji, rozmnażamy sadzonki, a gdy pogoda na to pozwoli – rozrzucamy wapno na trawniku, aby ten pięknie rósł.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.