Zastanawiasz się, jak urządzić ogród przed wejściem do domu? W tym artykule podpowiadamy, jak zagospodarować ogród przed domem w 5 krokach. Kluczem jest spójność poszczególnych elementów – proces aranżacji powinien być przemyślany i odpowiednio dopracowany. Wykonaj projekt ogrodu przed domem zgodnie z naszymi wskazówkami – od pomysłu, po wybór odpowiednich produktów i roślin. Im bardziej funkcjonalne rozwiązania i piękne dodatki wybierzesz, tym dłużej aranżacja ogrodu przed domem będzie Ci służyć!

Pomysł na ogród przed domem – jaki styl ogrodu wybrać? 

Pomysł na ogród przed domem powinien być pierwszym krokiem aranżacji przydomowej przestrzeni. Urządzając wnętrze najpierw wybieramy styl, w jakim chcemy je wykończyć. Nie inaczej jest w przypadku aranżacji ogrodu – na początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: jak zagospodarować ogród, by ten miał pożądany przez nas styl. W tym celu warto określić swoje potrzeby i możliwości – np. czy będziesz mieć czas i chęci pielęgnować ogród albo czy bardziej zależy Ci na wygodzie i funkcjonalności czy walorach estetycznych zagospodarowanej przestrzeni. Poniżej opisujemy 3 najchętniej wybierane w 2020 roku style projektów ogrodu przed domem– być może któryś z nich idealnie wpisze się w Twój gust!

aranżacja ogrodu przed domem

Styl nowoczesny 

Kładzie się tutaj mocny nacisk na minimalizm, funkcjonalność i walory estetyczne. Ważne jest utrzymanie jednolitej kolorystyki i ograniczenie nakładu pracy do minimum. W efekcie spotkamy mniej rabat kwiatowych, a więcej zieleni – żywopłoty, ozdobne trawy, rośliny w donicach. Aranżacja ogrodu przed domem w tym stylu to także mocno rozbudowana część rekreacyjna, np. komfortowe meble, altany, a nawet baseny czy boiska. Materiały wykończeniowe, które dominują w tym stylu to m.in. poliwęglan, technorattan, ozdobny beton (np. w postaci płyt tarasowych Asti Natura), szkło, metal czy nawet płyty porcelanowe. Niekiedy istotną część ogrodu w tym stylu stanowią tarasy – jeśli chcesz zdecydować się na takie rozwiązanie, warto poznać trendy w projektowaniu tarasów.

Styl wiejski 

Nurtem wiodącym jest naturalność. W efekcie taki ogród może wyglądać na nieco chaotyczny, nieokiełznany i swobodny. Spotkamy w nim ogromną ilość roślin – również te jednoroczne, byliny czy gatunki jadalne, a zastosowane materiały budulcowe np. do strefy rekreacyjnej to drewno i kamień naturalny. Chcąc jednak wydłużyć żywotność materiałów, możemy wybrać trwalszy materiał i wykorzystać płyty imitujące kamień naturalny (np. płyty Bradstone Old Town) lub drewno betonowe. Styl wiejski nieodzownie wiąże się z warzywniakiem i dorodnymi drzewami owocowymi. Parapety mogą zdobić zioła doniczkowe, surfinie czy pelargonie. Projekt ogrodu przed domem uzupełniają nieformowane żywopłoty, łąki kwietne, ławeczki. 

Styl angielski 

Taki pomysł na ogród przed domem wiąże się z odejściem od sztucznej symetrii i geometrii kształtów (jak w stylu francuskim) na rzecz podkreślenia naturalności krajobrazu. Ważnym punktem jest nienaganny, zadbany trawnik, ale ponadto ogród posiada wiele tajemniczych zakątków i romantycznych miejsc. W aranżacjach spotkamy rzeźby, obeliski, zegary słoneczne, donice z kompozycjami roślinnymi, ławki, kamienne mostki. Powszechnie wykorzystywane materiały to kamień, drewno oraz cegła rozbiórkowa. Ścieżki i nawierzchnie powinny być kręte, a przecinać je mogą przepiękne fontanny, stawy czy strumienie. Tutaj jednak musimy pamiętać, by zadbać nie tylko o estetykę, ale też o bezpieczeństwo – polecamy wybrać antypoślizgową nawierzchnię wokół terenów wodnych. W styl angielski dobrze wpiszą się np. płyty porcelanowe Monaro, a jeśli szukasz innej opcji to więcej propozycji znajdziesz w naszych inspiracjach na otoczenie basenu.

Ścieżka w ogrodzie – z czego i jak zrobić? 

Kiedy już zdecydowaliśmy, jaki stylu ogrodu będzie tym odpowiednim, możemy zabrać się za decyzje dotyczące konkretnych elementów naszego ogrodu. Ścieżka w ogrodzie jest jednym z kluczowych aspektów, ponieważ nie tylko pełni funkcję dekoracyjną, ale również praktyczną. Odpowiednio zaprojektowana ścieżka w ogrodzie pozwoli lepiej zorganizować przydomową przestrzeń, zatem jak zrobić ścieżkę w ogrodzie? Pomogą Ci nasze wskazówki, a dodatkowo zachęcamy do lektury artykułu: Ogród marzeń — wybieramy płyty do ogrodu.

projekt ogrodu przed domem

Pomysł na ścieżkę w ogrodzie – weź pod uwagę te kwestie!

 • Styl domu – aby ścieżki prezentowały się naturalnie, dobrze jest dopasować je również do stylu, w jakim zbudowany został dom. Wówczas ogród będzie wyglądał naturalne, niczym przedłużenie domu. Przykładowo,  ścieżki w ogrodzie z drewna świetnie sprawdzą się w domach drewnianych lub z jego elementami, z kolei płyty na ścieżki ogrodowe będą idealne do nowoczesnej zabudowy.
 • Materiał pomysł na ścieżkę w ogrodzie wymaga także oceny, jakie płyty na ścieżki ogrodowe będą odpowiednie bądź też które surowce sprawdzą się w naszej aranżacji najlepiej. Pamiętajmy, że wiele zależy od funkcji, jakie ścieżka ma pełnić – czy np. będzie narażona na duże obciążenie, pełniąc również funkcję podjazdu czy też będzie służyć wyłącznie do spacerowania. Więcej o właściwym wyborze płyt na ścieżki ogrodowe znajdziesz w artykule: Ścieżki w ogrodzie – jak je wytyczyć i z czego je wykonać.
 • Funkcjonalność – ścieżki w ogrodzie powinny charakteryzować się trwałością i mrozoodpornością, a przy tym być bezpieczne. Polecamy projektować je tak, aby pozostawały antypoślizgowe. Do ich budowy nie musimy decydować się na popularną kostkę betonową, żwir czy ziemię, a możemy postawić na nowoczesne i bardzo praktyczne rozwiązania! O czym mowa? Propozycji jest sporo, a wśród nich np. bruk klinkierowy czy ekologiczne kostki brukowe Aquaton, pozwalające na szybkie i skuteczne odprowadzanie wód opadowych.

Jakie kwiaty do ogrodu wybrać?

Rośliny są sercem naszego ogrodu, dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jakie kwiaty do ogrodu wybrać. Mają one cieszyć oko, ale też muszą odpowiadać na nasze potrzeby czy warunki, jakimi dysponuje ogród. Komponując ze sobą rośliny powinniśmy zestawić ze sobą krzewy i wysokie byliny ogrodowe, które są bazą aranżacji ogrodu przed domem, ale też dopełniające całości niskie byliny ogrodowe, rośliny cebulowe, kwiaty kwitnące cały rok w grodzie, trawy czy kwiaty sezonowe. Jakie czynniki zatem wziąć pod uwagę wykonując projekt ogrodu przed domem i wybierając do niego rośliny?

 • Po pierwsze – czy dysponujemy czasem oraz chęcią do uprawy wymagających roślin, czy też preferujemy kwiaty łatwe w uprawie. Jeśli postawisz na tę drugą opcję, wbrew pozorom zyskasz sporo ciekawych propozycji. Sprawdzą się żywopłoty nieformowane (np. berberys i irga), łąki kwietne, rośliny cebulowe. Przestrzeń dobrze wypełnią także byliny ogrodowe (np. funkia, piwonie, liliowiec) czy krzewy. Jeśli lubisz spędzać czas w ogrodzie, masz doświadczenie i chętnie podejmiesz się wyzwania – wybierz kwiaty ozdobne i inne rośliny wedle upodobań oraz poniższych wskazówek. Polecamy także dopasować gazony Adelo o geometrycznych, minimalistycznych kształtach, które urozmaicą przestrzeń ogrodową i nadadzą jej dodatkowych walorów estetycznych.
 • Po drugie – czy chcemy zmieniać wygląd ogrodu w zależności od pory roku. Jeśli nie, lepiej wybrać kwiaty kwitnące cały rok w ogrodzie. Do takich gatunków zaliczamy m.in. begonie wiecznie kwitnące, kocimiętkę, liatrę kłosową, nachyłek wielkokwiatowy, oczary, driakiew czy łubin trwały. W ich uporządkowaniu pomogą Ci np. elementy małej architektury Bradstone Milldale, które gwarantują sporą elastyczność w tworzeniu aranżacji. Lubisz różnorodność? Każdy sezon powinien wiązać się z inną estetyką w ogrodzie? Możesz wybrać kwiaty ogrodowe wieloletnie, kwitnące w różnych sezonach, ale też dowolne, jednoroczne kwiaty ozdobne, które mają różne okresy kwitnienia.
 • Po trzecie – jaki jest rodzaj gleby w przydomowym ogrodzie oraz jego położenie. Powinniśmy dokonać oceny, czy nasz ogród będzie znajdował się w nasłonecznionym miejscu i dopasować wybór kwiatów do usytuowania. Inne będą odpowiednie do bardzo nasłonecznionych lokalizacji, a inne do zacienionych. Na przykład świetne rośliny do cienia to: hosty, barwinek, bukszpan, komarzyca, paciorecznik, irysy, rudbekia czy hortensje. W bardzo nasłonecznionych sprawdzą się natomiast: pustynnik himalajski, czosnek olbrzymi, chabry białawe, astry, rozchodniki okazałe czy sasanki zwyczajne. Nie bez znaczenia pozostaje też jakość gleby, ale bez obaw – dostępne są nawet kwiaty na gleby ubogie, gliniaste, piaszczyste, zasadowe czy kwaśne! Wystarczy je odpowiednio dopasować.
 • Po czwarte – jaką funkcję ma odgrywać nasz ogród. Przy tworzeniu aranżacji ogrodu przed domem powinniśmy zdecydować, czy chcemy jedynie postawić na kwiaty ozdobne, czy też rośliny mają spełniać inne zadania. Mogą na przykład pełnić funkcję naturalnego ogrodzenia (tutaj polecane są tuje, graby czy berberysy), dawać plony (warzywniak, sad, zielnik) czy służyć nam do komponowania bukietów. W tym ostatnim przypadku najlepiej sprawdzą się kwiaty ozdobne – np. astry, jeżówki, mieczyki, goździki, cynie, orliki, lilie, piwonie, dalie, tulipany i oczywiście róże. Aby zgrabnie wydzielić strefy roślinności, możesz zastosować np. palisady Riva czy hit wśród ogrodników: obrzeża palisadowe.

Ogrodzenie działki – jakie pasuje do Twojego domu?

Mówi się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Ogrodzenie działki to wizytówka Twojego domu, dlatego tak ważny jest jego właściwy wybór. Oprócz funkcji dekoracyjnej, ma także dawać nam poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Jaki płot ogrodzeniowy oraz bramę wybrać? Jakie ogrodzenie będzie nas dobrze chronić, a jednocześnie cieszyć oko? Czy nowoczesne ogrodzenia domów to dobry wybór czy lepiej postawić na tradycyjne płoty i siatki? Poznaj typy ogrodzeń i wybierz odpowiedni wariant! Możesz postawić na klasykę albo zdecydować się na przykuwające uwagę, ciekawe ogrodzenia posesji.

ciekawe ogrodzenia posesji

 • Ogrodzenia pełne – dla osób szczególnie nastawionych na funkcjonalność i łatwość budowy. Skutecznie blokują hałas, spaliny i zapewniają nam maksymalną prywatność. Dobrze sprawdzą się tu ogrodzenia betonowe, które określa się mianem ogrodzenia 2020 z uwagi na klasyczny, minimalistyczny, a nawet loftowy styl – idealny do domów w tym klimacie. 
 • Ogrodzenia ażurowe – te bywają głównie metalowe, lekkie i estetyczne. Spodobają się osobom ceniącym otwartą przestrzeń i pragnącym jedynie delikatnie zaznaczyć granice posesji. Nawiązują swoją stylistyką do tradycji, sielskiego stylu i będą idealne np. do projektów ogrodu przed domem w klimacie wiejskim.
 • Ogrodzenia mieszane – coraz popularniejsze staje się łączenie stylów i materiałów ogrodzeniowych, np. zestawienie elementów metalowych bramy ogrodzenia z betonem czy drewna na płocie ogrodzenia z kamiennym murkiem. Takie nowoczesne ogrodzenia domów można bez trudu wkomponować w stylistykę budynku i dobrać spójne materiały, kształty czy kolory, nadając całości charakteru.

Dekoracje ogrodowe – jak samemu zrobić ozdoby do ogrodu? 

Kiedy wszystkie funkcjonalne elementy ogrodu – ścieżki, płot ogrodzeniowy czy aranżacje roślinne i rabaty kwiatowe mamy już gotowe, finalnym krokiem jest nadanie przydomowej przestrzeni unikalnego charakteru. Świetnie w tym celu sprawdzają ozdoby do ogrodu wykonane samemu. Jak je zrobić? Przedstawiamy dwa pomysły na proste i niezwykle efektowne dekoracje do ogrodu!

Kwietniki z opon 

Potrzebne będą następujące materiały: opona, sklejka, kantówka, lakierobejca, lina jutowa, silny klej do klejenia ciężkich przedmiotów, wkrętarka z wkrętami oraz piła. 

Sposób wykonania:

 1. W sklejce należy wyciąć koło o nieco mniejszej średnicy niż opona. Z kantówki natomiast wycinamy cztery kawałki po 30 cm i ścinamy ich końce pod kątem 15° – te posłużą za podstawę kwietnika z opon.
 2. Teraz należy nogi dobrze przykręcić do sklejkowego koła. 
 3. W kolejnym kroku całość pokrywamy lakierobejcą i czekamy do wyschnięcia, a następnie nakładamy drugą warstwę.
 4. Wyschniętą konstrukcję przyklejamy do opony i odczekujemy określony czas – zgodnie z instrukcją na kleju.
 5. Następnie aplikujemy klej na oponę i obwijamy ją skrupulatnie liną jutową, dociskając, by ta się dobrze trzymała.
 6. Zakończeniem pracy nad kwietnikiem z opony jest włożenie do środka kwiatów – najlepiej w okrągłej, niewysokiej donicy. Świetnie będą prezentowały się kolorowe surfinie.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z podstawy – wówczas potrzebujesz wyłącznie oponę oklejoną jutowym sznurkiem, a taki kwietnik DIY możesz ulokować na konstrukcji wykonanej z kamieni do budowy murków Bradstone Milldale.

Kaskada z gazonów

Potrzebujesz: gazony, ziemię oraz wybrane rośliny (np. kępiaste trawy, lawendę, jukę, pięciorniki czy jałowce). Konstrukcja gazonów pozwala na ich dowolne usytuowanie – można stawiać je pojedynczo, gromadzić po kilka lub umiejscawiać kaskadowo, a ich liczbę polecamy dostosować do indywidualnych preferencji aranżacyjnych. Pamiętajmy jednak, że do zbudowania kaskady z gazonów, niezbędne jest przygotowanie gruntu. Dla konstrukcji nieprzekraczającej 100 cm powinniśmy wykopać dół o głębokości 15 cm, uzupełnić go żwirem i mocno ubić, a co więcej – pierwszą warstwę gazonów wkopać w ziemię i budowę nad powierzchnią rozpocząć od drugiej. W przypadku rozwiązań powyżej 100 cm należy wylać beton – czyni się to na warstwie zagęszczonego żwiru o grubości 80 cm. Fundament powinien mieć grubość ok. 20 cm, co zapewni optymalną stabilność, z kolei połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami dobrze jest wzmocnić zaprawą.

Drewniane ozdoby do ogrodu

Będą one przepięknym uzupełnieniem wiejskiego, naturalistycznego ogrodu. Naszą propozycją są brzozowe dekoracje do ogrodu w postaci niewielkich stolików kawowych lub podstaw pod donice. 

Do ich wykonania potrzebujesz: pień brzozy przecięty na równe części z dokładnie wyszlifowaną powierzchnią, kantówkę, parafinę ciekłą, piłę, lakierobejcę, wkrętarkę z wkrętami. 

Sposób wykonania:

 1. Pnie brzozy należy zabezpieczyć parafiną – nie musisz podgrzewać parafiny, a wystarczy rozprowadzić ją po powierzchni drewna za pomocą bawełnianej ściereczki. Pozostaw do wyschnięcia na około 24 godziny, a następnie powtórz czynność najlepiej pięciokrotnie. 
 2. W międzyczasie z kantówki wytnij 6 kawałków o dowolnej długości (polecamy 35 cm każdy) i zetnij ich końce pod kątem 15° oraz pomaluj lakierobejcą dwukrotnie. 
 3. Kiedy już drewno będzie zaimpregnowane i suche – przykręć po 3 nogi do pieńka. 

Wykonane konstrukcje możesz wykorzystać jako stoliki w strefie relaksu albo umiejscowić na nich doniczki z pięknymi kwiatami. Takie drewniane ozdoby do ogrodu świetnie sprawdzą się w połączeniu np. z płytami o fakturze drewna, które wspólnie pozwolą nam osiągnąć rustykalny, swojski styl. Będą się one pięknie komponowały z elewacją imitującą drewno, ale też z innymi dodatkami w zaaranżowanej przestrzeni – np. drewnianymi ławkami.

Jak urządzić ogród krok po kroku? Podsumowanie

Podążając tymi krokami, w łatwy sposób stworzymy projekt ogrodu przed domem, który będzie służył nam przez wiele lat. Pamiętajmy, aby zadbać o spójność poszczególnych elementów tak, by nasze kwietniki, ścieżki ogrodowe i ogrodzenia tworzyły zgraną całość, pasowały do obranej stylistyki i przede wszystkim spełniały nasze oczekiwania. Odpowiadając sobie na pytania, jak zagospodarować ogród czy jakie płyty na ścieżki ogrodowe wybrać, pamiętajmy, by kierować się nie tylko aspektem wizualnym, ale również tym, czy wybrane przez nas rozwiązania będą funkcjonalne, łatwe w utrzymaniu czystości i trwałe. I na koniec pamiętaj, stworzenie aranżacji ogrodu przed domem może być przyjemnym zajęciem! Polecamy wziąć pod uwagę swoje upodobania, predyspozycje czasowe i kierować się przedstawionymi przez nas wskazówkami, a efekt z pewnością zachwyci – Ciebie, domowników i wszystkich gości!

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.