Przygotowując się do zakupu, a później układania kostki brukowej na terenie naszej posesji, powinniśmy zdecydować o sposobie, w jaki chcielibyśmy odseparować dwa rodzaje nawierzchni. Możemy postawić na bezpośrednie spotkanie kamienia lub betonu i trawy (lub dwóch rodzajów kamienia) lub wybrać estetyczne ich rozdzielenie. Tej drugiej opcji służą obrzeża i to na nich skupimy się w niniejszym tekście.

Każdą większą pracę na terenie posesji rozpoczynamy od projektu. Musimy dobrze znać trasę przebiegu ścieżki i na jej podstawie rozplanować ułożenie obramowania. Do rozgraniczenia dwóch rodzajów nawierzchni może nam posłużyć ta sama kostka brukowa, z której mamy zamiar ułożyć chodnik. Możemy również zastanowić się nad zakupem krawężników-obrzeży, które nadadzą ogrodowi bardziej uporządkowanego charakteru.

Obrzeża – dyscyplina przestrzeni

Układanie krawężnika lub innych obrzeży ścieżek z kostki brukowej ma na celu rozdzielnie różnych funkcji stref w ogrodzie nie jest zadaniem nader skomplikowanym. Ma ono natomiast bardzo konkretną funkcję. Obrzeża stosujemy przede wszystkim, kiedy chcemy zabezpieczyć bruk przed rozchodzeniem się. W ten sposób, ze sfery funkcjonalnej przechodzimy w estetyczną, bo uporządkowany chodnik zawsze będzie wyglądał pięknie i cieszył nasze oko przez długie lata.

Układamy obrzeża ścieżek

Niezależnie, czy do wykończenia chodnika chcemy użyć bruku czy betonu, nasze postępowanie będzie bardzo podobne. Po dokładnym rozpisaniu i rozrysowaniu planu ścieżki przystępujemy do przygotowywania wykopu pod krawężnik, po obu stronach obrzeża zostawiając ok. 10 cm dodatkowej przestrzeni. Z myślą o terenie przydomowym skorzystać można z betonowego Obrzeża Standardowego Semmelrock. Jest to podstawowy element służący oddzieleniu i umocnieniu dwóch sąsiadujących nawierzchni i umocnieniu krawędzi kostki brukowej. Jest to produkt na tyle uniwersalny i solidny w swojej budowie, że doskonale skomponuje się zarówno z brukiem, jak i betonem czy klinkierem.

Praktyczne materiały o kostce brukowej Semmelrock

Do wykonania fundamentu posłuży nam 10-20 cm warstwa chudego betonu C12/15 lub C8/10. Dopiero na takim podłożu możemy zacząć układać obrzeża. Pamiętajmy o zachowaniu jednej linii, zarówno w poziomie, jak i pionie. Pomoże nam w tym długi sznur, który rozciągniemy na całej długości budowy.

Pomiędzy kolejnymi elementami obrzeża zachowujemy przerwę o szerokości ok. 3 mm. Jeżeli ścieżka ułożona jest z kostki brukowej, a po drugiej stronie mamy stabilną nawierzchnię, nie musimy stosować zaprawy w szczelinach.

O ile układanie ścieżki biegnącej po linii prostej nie jest czynnością najtrudniejszą pod słońcem, tak łuki mogą sprawić nam nieco problemu. Przede wszystkim jest to czynność trudniejsza, a po drugie wybór materiałów dostępnych na rynku jest w tym wypadku mniejszy. Jeżeli interesujący nas model obrzeży, nie posiada elementów łukowych, będziemy musieli wykorzystać krótsze elementy proste.

Chcąc uniknąć żmudnego docinania elementów obrzeża, powinniśmy wykonać mały test. W tym celu należy ułożyć próbny rząd i ocenić, czy wszystko przebiega zgodnie z planem. Jeżeli trasa przebiega dokładnie tak, jak założyliśmy w projekcie, nie ma niechcianych nierówności i różnic w poziomie poszczególnych elementów, możemy przystąpić do właściwego etapu naszej pracy.

Wspomniane wcześniej Obrzeże Standardowe, które znajdziecie w naszej ofercie, powinno doskonale wpasować się w każdą aranżację ogrodu – zarówno tę bardziej klasyczną, jak i nowocześniejszą. Jego uniwersalność sprawia, że będzie wyglądać dobrze praktycznie z każdym modelem kostki brukowej dostępnej w naszym katalogu.

Obrzeże Standardowe jest podstawowym elementem oporowym służącym do zabezpieczania nawierzchni ułożonej z kostek brukowych. Poza zabezpieczaniem chodników i placów, obrzeża wykorzystać można również w celu wykończenia schodów lub tarasów.

Opisywany produkt możesz zobaczyć na naszej stronie:

https://www.semmelrock.pl/produkt/stopnie-palisady-obrzeza/obrzeze-standardowe/

Kapryśny klimat panujący w tej części Europy zmusza nas do bycia przygotowanym na każdą ewentualność. Gwałtowne zmiany pór roku, niespodziewane fale upałów i silne mrozy potrafią odcisnąć swoje piętno na betonie. Dlatego elementy, które nie znajdują się pod zadaszeniem lub w pomieszczeniu zamkniętym, powinny być odpowiednio odporne na skrajne warunki atmosferyczne.  Nie tylko sam lód bywa groźnym wrogiem betonu. Tuż za nim na tej niechlubnej liście znajdują się środki chemiczne i sól służące nam do odlodzania. Istnieje oczywiście szereg metod walki ze skutkami takiej ingerencji w betonowe elementy, jednak najlepszym wyjściem jest wykorzystanie produktów odpornych na lód i piasek.

Wymiary obrzeży betonowych

Obrzeże Standardowe Semmelrock dostępne jest w dwóch uniwersalnych formatach. Pierwszym z nich jest format o długości 100 cm, wysokości 20 cm i grubości 6 cm. Drugi jest nieco wyższy i grubszy, a jego wymiary to 100 × 30 x 8 cm.

Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z pełnym katalogiem naszych produktów: https://www.semmelrock.pl/produkty/

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.