Przygotowując się do zakupu, a później układania kostki brukowej na terenie naszej posesji, powinniśmy zdecydować o sposobie, w jaki chcielibyśmy odseparować dwa rodzaje nawierzchni. Możemy postawić na bezpośrednie spotkanie kamienia lub betonu i trawy (lub dwóch rodzajów kamienia) lub wybrać estetyczne ich rozdzielenie. Tej drugiej opcji służą obrzeża i to na nich skupimy się w niniejszym tekście.

Każdą większą pracę na terenie posesji rozpoczynamy od projektu. Musimy dobrze znać trasę przebiegu ścieżki i na jej podstawie rozplanować ułożenie obramowania. Do rozgraniczenia dwóch rodzajów nawierzchni może nam posłużyć ta sama kostka brukowa, z której mamy zamiar ułożyć chodnik. Możemy również zastanowić się nad zakupem krawężników-obrzeży, które nadadzą ogrodowi bardziej uporządkowanego charakteru.

Obrzeża – dyscyplina przestrzeni

Układanie krawężnika lub innych obrzeży ścieżek z kostki brukowej ma na celu rozdzielnie różnych funkcji stref w ogrodzie nie jest zadaniem nader skomplikowanym. Ma ono natomiast bardzo konkretną funkcję. Obrzeża stosujemy przede wszystkim, kiedy chcemy zabezpieczyć bruk przed rozchodzeniem się. W ten sposób, ze sfery funkcjonalnej przechodzimy w estetyczną, bo uporządkowany chodnik zawsze będzie wyglądał pięknie i cieszył nasze oko przez długie lata.

Układamy obrzeża ścieżek

Niezależnie, czy do wykończenia chodnika chcemy użyć bruku czy betonu, nasze postępowanie będzie bardzo podobne. Po dokładnym rozpisaniu i rozrysowaniu planu ścieżki przystępujemy do przygotowywania wykopu pod krawężnik, po obu stronach obrzeża zostawiając ok. 10 cm dodatkowej przestrzeni. Z myślą o terenie przydomowym skorzystać można z betonowego Obrzeża Standardowego Semmelrock. Jest to podstawowy element służący oddzieleniu i umocnieniu dwóch sąsiadujących nawierzchni i umocnieniu krawędzi kostki brukowej. Jest to produkt na tyle uniwersalny i solidny w swojej budowie, że doskonale skomponuje się zarówno z brukiem, jak i betonem czy klinkierem.

Praktyczne materiały o kostce brukowej Semmelrock

Do wykonania fundamentu posłuży nam 10-20 cm warstwa chudego betonu C12/15 lub C8/10. Dopiero na takim podłożu możemy zacząć układać obrzeża. Pamiętajmy o zachowaniu jednej linii, zarówno w poziomie, jak i pionie. Pomoże nam w tym długi sznur, który rozciągniemy na całej długości budowy.

Pomiędzy kolejnymi elementami obrzeża zachowujemy przerwę o szerokości ok. 3 mm. Jeżeli ścieżka ułożona jest z kostki brukowej, a po drugiej stronie mamy stabilną nawierzchnię, nie musimy stosować zaprawy w szczelinach.

O ile układanie ścieżki biegnącej po linii prostej nie jest czynnością najtrudniejszą pod słońcem, tak łuki mogą sprawić nam nieco problemu. Przede wszystkim jest to czynność trudniejsza, a po drugie wybór materiałów dostępnych na rynku jest w tym wypadku mniejszy. Jeżeli interesujący nas model obrzeży, nie posiada elementów łukowych, będziemy musieli wykorzystać krótsze elementy proste.

Chcąc uniknąć żmudnego docinania elementów obrzeża, powinniśmy wykonać mały test. W tym celu należy ułożyć próbny rząd i ocenić, czy wszystko przebiega zgodnie z planem. Jeżeli trasa przebiega dokładnie tak, jak założyliśmy w projekcie, nie ma niechcianych nierówności i różnic w poziomie poszczególnych elementów, możemy przystąpić do właściwego etapu naszej pracy.

Wspomniane wcześniej Obrzeże Standardowe, które znajdziecie w naszej ofercie, powinno doskonale wpasować się w każdą aranżację ogrodu – zarówno tę bardziej klasyczną, jak i nowocześniejszą. Jego uniwersalność sprawia, że będzie wyglądać dobrze praktycznie z każdym modelem kostki brukowej dostępnej w naszym katalogu.

Obrzeże Standardowe jest podstawowym elementem oporowym służącym do zabezpieczania nawierzchni ułożonej z kostek brukowych. Poza zabezpieczaniem chodników i placów, obrzeża wykorzystać można również w celu wykończenia schodów lub tarasów.

Opisywany produkt możesz zobaczyć na naszej stronie:

https://www.semmelrock.pl/produkt/stopnie-palisady-obrzeza/obrzeze-standardowe/

Kapryśny klimat panujący w tej części Europy zmusza nas do bycia przygotowanym na każdą ewentualność. Gwałtowne zmiany pór roku, niespodziewane fale upałów i silne mrozy potrafią odcisnąć swoje piętno na betonie. Dlatego elementy, które nie znajdują się pod zadaszeniem lub w pomieszczeniu zamkniętym, powinny być odpowiednio odporne na skrajne warunki atmosferyczne.  Nie tylko sam lód bywa groźnym wrogiem betonu. Tuż za nim na tej niechlubnej liście znajdują się środki chemiczne i sól służące nam do odlodzania. Istnieje oczywiście szereg metod walki ze skutkami takiej ingerencji w betonowe elementy, jednak najlepszym wyjściem jest wykorzystanie produktów odpornych na lód i piasek.

Wymiary obrzeży betonowych

Obrzeże Standardowe Semmelrock dostępne jest w dwóch uniwersalnych formatach. Pierwszym z nich jest format o długości 100 cm, wysokości 20 cm i grubości 6 cm. Drugi jest nieco wyższy i grubszy, a jego wymiary to 100 × 30 x 8 cm.

Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z pełnym katalogiem naszych produktów: https://www.semmelrock.pl/produkty/