Semmelrock Palisada Kwadratowa, Okrągła

Prawidłowo dopasowane obrzeża w ścieżkach ogrodowych i palisady będą nie tylko elementem dekoracyjnym – uchronią też ścieżki i skarpy przed deformacją. Obrzeża i palisady to w dużym uproszczeniu wszelkiego rodzaju elementy, których główną funkcją jest oddzielenie (wizualne i fizyczne) poszczególnych części ogrodu, takich jak ścieżka, taras, skarpa czy rabata. Jak przygotować się do tych prac, by Twój ogród wspaniale się prezentował?

Zanim zaczniesz wybierać odpowiednie obrzeża, które wpiszą się w estetykę Twojego ogrodu, sprawdź, jakie są ich funkcje praktyczne. Elementy wykończeniowe, o których mowa to:

  • obrzeża – stanowią obramowanie ścieżki, chodnika lub tarasu. Mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, drewna, kamienia lub betonu. Niektórzy producenci rozróżniają obrzeża i krawężniki jako dwa różne produkty. Zaznaczają przy tym, że krawężniki są stosowane, gdy po obramowywanej nawierzchni będą poruszać się auta lub cięższe maszyny;
  • palisady – stosuje się je do oddzielenia w ogrodzie wszelkiego rodzaju podwyższeń, czyli tarasów czy skarp. Odpowiednio głęboko wkopane w grunt (zlicowane) mogą posłużyć za obrzeża.

Dobierz obrzeże do stylu ogrodu

Obrzeża i palisady są produkowane z najróżniejszych materiałów – od plastiku przez drewno na betonie i metalu kończąc. Ta różnorodność sprawia, że dobierzesz obrzeża do absolutnie każdego ogrodu – zarówno w nowoczesnej willi, jak i w pobliżu domku letniskowego. Warto jednak mieć na uwadze, że w tym wypadku najtańsze rozwiązania nie są najlepsze.

Materiały z tworzyw sztucznych cechują się bardzo małą trwałością, co sprawia że ich zastosowanie ogranicza się jedynie do wkopywania w całości pod ziemię i oddzielania korzeni ekspansywnych gatunków roślin, takich jak np. mięta. Drewniane obrzeża w postaci tzw. rollborderów to z kolei świetne rozwiązanie do ogrodów w stylu rustykalnym, jednak pomimo niskiej ceny i łatwości montażu ich wadą jest bardzo mała wytrzymałość. Co prawda większość modeli jest już odpowiednio zaimpregnowana, ale nawet najlepsze preparaty nie uchronią drewna wkopanego w ziemię przed wpływem wilgoci i niskimi temperaturami zimą.

Postaw na trwałość – betonowe palisady i obrzeża

Istnieje jednak niezawodny materiał, który rozwiązuje praktycznie każdy problem, z jakim można się borykać, gdy przychodzi do wykończenia ścieżek ogrodowych. Mowa o betonie. Jego największe zalety to:

  • trwałość – deszcz, śnieg czy przypadkowe zahaczenie narzędziami ogrodowymi nie mogą go uszkodzić;
  • łatwy montaż – betonowe palisady i obrzeża najczęściej występują w postaci słupów o przekroju kwadratu lub koła i wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Sprawia to, że bez trudu można układać z nich zarówno proste ścieżki, jak i łuki lub wymyślne palisady;
  • uniwersalność – szeroka gama kolorów i dowolność aranżacji sprawia, że można go dopasować do praktycznie każdego ogrodu bez konieczności dodatkowych przeróbek.

Przykładem takiego produktu jest np. palisada kwadratowa i okrągła z gamy Semmelrock. Oprócz różnych kształtów posiada też kilka wariantów kolorystycznych. Łatwo więc zauważyć, że to właśnie beton jest najprawdopodobniej najbardziej przyszłościowym materiałem, jeżeli chodzi o estetyczne i wytrzymałe palisady i obrzeża.