Semmelrock Palisada Kwadratowa, Okrągła

Prawidłowo dopasowane obrzeża w ścieżkach ogrodowych i palisady będą nie tylko elementem dekoracyjnym – uchronią też ścieżki i skarpy przed deformacją. Obrzeża i palisady to w dużym uproszczeniu wszelkiego rodzaju elementy, których główną funkcją jest oddzielenie (wizualne i fizyczne) poszczególnych części ogrodu, takich jak ścieżka, taras, skarpa czy rabata. Jak przygotować się do tych prac, by Twój ogród wspaniale się prezentował?

Zanim zaczniesz wybierać odpowiednie obrzeża, które wpiszą się w estetykę Twojego ogrodu, sprawdź, jakie są ich funkcje praktyczne. Elementy wykończeniowe, o których mowa to:

  • obrzeża – stanowią obramowanie ścieżki, chodnika lub tarasu. Mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, drewna, kamienia lub betonu. Niektórzy producenci rozróżniają obrzeża i krawężniki jako dwa różne produkty. Zaznaczają przy tym, że krawężniki są stosowane, gdy po obramowywanej nawierzchni będą poruszać się auta lub cięższe maszyny;
  • palisady – stosuje się je do oddzielenia w ogrodzie wszelkiego rodzaju podwyższeń, czyli tarasów czy skarp. Odpowiednio głęboko wkopane w grunt (zlicowane) mogą posłużyć za obrzeża.

Dobierz obrzeże do stylu ogrodu

Obrzeża i palisady są produkowane z najróżniejszych materiałów – od plastiku przez drewno na betonie i metalu kończąc. Ta różnorodność sprawia, że dobierzesz obrzeża do absolutnie każdego ogrodu – zarówno w nowoczesnej willi, jak i w pobliżu domku letniskowego. Warto jednak mieć na uwadze, że w tym wypadku najtańsze rozwiązania nie są najlepsze.

Materiały z tworzyw sztucznych cechują się bardzo małą trwałością, co sprawia że ich zastosowanie ogranicza się jedynie do wkopywania w całości pod ziemię i oddzielania korzeni ekspansywnych gatunków roślin, takich jak np. mięta. Drewniane obrzeża w postaci tzw. rollborderów to z kolei świetne rozwiązanie do ogrodów w stylu rustykalnym, jednak pomimo niskiej ceny i łatwości montażu ich wadą jest bardzo mała wytrzymałość. Co prawda większość modeli jest już odpowiednio zaimpregnowana, ale nawet najlepsze preparaty nie uchronią drewna wkopanego w ziemię przed wpływem wilgoci i niskimi temperaturami zimą.

Postaw na trwałość – betonowe palisady i obrzeża

Istnieje jednak niezawodny materiał, który rozwiązuje praktycznie każdy problem, z jakim można się borykać, gdy przychodzi do wykończenia ścieżek ogrodowych. Mowa o betonie. Jego największe zalety to:

  • trwałość – deszcz, śnieg czy przypadkowe zahaczenie narzędziami ogrodowymi nie mogą go uszkodzić;
  • łatwy montaż – betonowe palisady i obrzeża najczęściej występują w postaci słupów o przekroju kwadratu lub koła i wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Sprawia to, że bez trudu można układać z nich zarówno proste ścieżki, jak i łuki lub wymyślne palisady;
  • uniwersalność – szeroka gama kolorów i dowolność aranżacji sprawia, że można go dopasować do praktycznie każdego ogrodu bez konieczności dodatkowych przeróbek.

Przykładem takiego produktu jest np. palisada kwadratowa i okrągła z gamy Semmelrock. Oprócz różnych kształtów posiada też kilka wariantów kolorystycznych. Łatwo więc zauważyć, że to właśnie beton jest najprawdopodobniej najbardziej przyszłościowym materiałem, jeżeli chodzi o estetyczne i wytrzymałe palisady i obrzeża.

Bardzo zależy nam na Waszych opiniach, dlatego będziemy wdzięczni za wszystkie oceny, opinie, propozycje na temat naszych artykułów. Swoimi opiniami możecie sie dzielić pod adresem socialmedia@semmelrock.pl. Wasze opinie stanowią dla nas niezastąpione i nieocenione źródło inspiracji do tworzenia nowych artykułów.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić.

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płytki, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, ogrodzenia, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze referencje w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.