Kostka brukowa powinna być użyteczna, a przy tym stanowić wizytówkę całej posesji. Choć bruk jest rozwiązaniem trwałym, pozostawiony samemu sobie (i działaniu natury), w końcu straci swój urok. Dlatego co jakiś czas należy go odświeżyć i zabezpieczyć przed szybkim niszczeniem. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak i czym impregnować kostkę brukową.

Wybieramy preparaty do kostki brukowej 
Wpisując w wyszukiwarkę Google’a hasło „preparaty do zabezpieczania kostki brukowej”, otrzymujemy ponad 100 tys. wyników. Choć nie każdy z nich odsyła do osobnego produktu (wśród linków znajdziemy również poradniki oraz powtarzające się propozycje), nadal daje nam to ogromny wybór środków o różnych właściwościach dostosowanych do konkretnych rodzajów nawierzchni.

Wśród obowiązujących trendów jedno z czołowych miejsc zajmuje dziś tzw. mokra kostka, czyli beton, który niezależnie od pogody sprawia wrażenie wilgotnego. Efekt ten osiągnąć można, stosując odpowiedni środek, nadający kostce intensywniejszy kolor. Dla tych, którzy niekoniecznie chcą iść za modą i mają swoją wizję otoczenia domu, producenci przygotowali impregnaty barwiące kostkę na zupełnie nowy kolor lub środki bezbarwne, których jedynym zadaniem jest ochrona betonu.
Wybór impregnatu wiąże się również ze stanem nawierzchni. Preparaty bezbarwne sprawdzają się idealnie w przypadku kostki w miarę nowej lub zachowanej w bardzo dobrym stanie. Jeśli chcemy odświeżyć kostkę mocno już zużytą lub zniszczoną, lepiej skorzystać z opcji barwiącej.

Impregnaty barwiące do kostki brukowej

Dostępne na rynku impregnaty barwiące stanowią doskonałe rozwiązanie dla użytkowników, którzy chcą zmienić lub „podkręcić” barwę wyeksploatowanej kostki. Pomalowany beton zostaje automatycznie zabezpieczony na wypadek zabrudzeń i wykwitów – trudniej osadza się również na nim brud. Obecnie w sklepach dostępne są środki o wszystkich barwach naturalnej kostki. Wybierając odpowiedni impregnat, powinniśmy mieć na uwadze, że często schnie zwykle przez minimum 12 godzin, zatem zaleca się ostrożność w poruszaniu się po impregnowanej powierzchni.

Chronimy kostkę – impregnaty bezbarwne 

Często podstawowa barwa nawierzchni zgrywa się z resztą otoczenia do tego stopnia, że nie ma konieczności dokonywania żadnych rewolucji. Przede wszystkim dotyczy to kostki nowej lub zachowanej w doskonałym stanie. W takim wypadku wystarczy skorzystać z impregnatu bezbarwnego, który wnikając w strukturę betonu, zabezpiecza go na kilka ładnych lat. Zabieg nie wiąże się ze zmianą charakteru nawierzchni, zapewniając jej jedynie konieczne odświeżenie.

Impregnat bezbarwny wybieramy pod kątem jego przeznaczenia

• Środki na bazie silikonów umożliwią nam wygładzenie betonowej nawierzchni. Chronią beton przed wodą i brudem. Można stosować go zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, bez obawy o zdrowie domowników.

  • Środki na bazie silanów pomogą w hydrofobizacji nawierzchni – nie zatykając porów i kapilaróww betonie, pozwalają zaimpregnowanemu tworzywu na zachowanie dużego stopnia przepuszczalności pary wodnej. Zwykle stosuje się je na przestrzeniach, które wymagają szczególnej estetyki. Świetnie chronią przed zabrudzeniami i wodą.
  • Impregnaty typu „Mokra kostka” nadają betonowi świeżego wyglądu, wzmacniając jego kolor. Dzięki nim nawierzchnia wygląda, jakby dopiero co spadł na nią deszcz. „Mokra kostka” chroni beton przed warunkami atmosferycznymi, zabrudzeniami, wchłanianiem tłuszczy i wody. Impregnaty tego typu uodparniają betonową nawierzchnię na niepożądane działanie mrozu i promieni UV.

Czytaj także: Impregnacja kostki brukowej jakich środków użyć i jak ją wykonać?

Co nam daje impregnacja bruku?

Beton, jak każdy inny materiał, nie jest odporny na wpływ warunków atmosferycznych. To tylko kwestia czasu, kiedy niezaimpregnowane tworzywo zacznie stopniowo poddawać się niszczycielskiej sile deszczu, wiatru, mrozu i innych naturalnych czynników. Jeżeli zadbamy o regularną impregnację nawierzchni, zyskamy większą pewność, że nasz bruk wytrzyma w dobrym stanie nawet przez kilka kolejnych lat. Impregnowana kostka odporna jest ponadto na szybką erozję – oczywiście, ten proces w końcu następuje, jednak o wiele wolniej niż w naturze. Chroniony beton nie przepuszcza wilgoci, jest odporny na zabrudzenia i nie stanowi dobrego środowiska dla mchów i porostów. Impregnaty mogą również wpływać na użytkowanie nawierzchni zimą! Śnieg i lód nie osadzają się tak mocno na zabezpieczonej kostce brukowej, co pomaga w sprawnym i szybszym ich usuwaniu.

Ostatnią, choć wcale nie najmniej ważną zaletą impregnatów do kostki brukowej jest walor estetyczny. Jak już wspominaliśmy, zaimpregnowany podjazd, ścieżka lub taras wygląda świeżo i wyraziście.

Jak często należy impregnować bruk?

Jednorazowa impregnacja kostki brukowej na niewiele się zda. Jest to proces, który należy powtarzać, co dwa lub trzy lata (w zależności od potrzeby). Również pora roku ma znaczenie! Najlepszym okresem jest wiosna lub jesień. Kostka zaimpregnowana przed nastaniem zimy dłużej utrzyma silne właściwości umożliwiające sprawne odladzanie i odśnieżanie. Impregnacja wiosenna nada brukowi pięknego, świeżego wyglądu na ten najbardziej reprezentatywny okres, czyli lato i jesień. Wybór pory roku zależy wyłącznie od preferencji oraz priorytetów właściciela posesji. Jeżeli zależy nam na świeżym wyglądzie przestrzeni często odwiedzanej przez gości lub klientów, postawi na wiosnę – jeżeli natomiast obawia się on zimowych zniszczeń, wybierze jesień.

Czytaj także: Jak dbać o kostkę brukową?

Przygotowujemy kostkę do impregnowania

Odpowiednie przygotowanie decyduje o sukcesie naszego przedsięwzięcia – jeżeli zrobimy to źle, pospiesznie i niedbale, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że efekt będzie znikomy, a cały nasz wysiłek i wkład finansowy pójdą na marne.

Przed impregnowaniem nawierzchni należy zmieść jej powierzchnię – tak, by nie pozostały na niej śmieci, okruszki, drobinki piaski, ziemi, roślin itd. Zabrudzoną kostkę myjemy, korzystając z odpowiednich środków. Upewniwszy się, że beton wysechł, możemy przystępować do impregnowania.

Po 12 godzinach od naniesienia produktu możemy śmiało wejść na kostkę. W przypadku podjazdu musimy odczekać ok. 48 godzin. Zaplanujmy więc prace tak, abyśmy przez ten czas nie musieli korzystać z samochodu.

Impregnat do kostki brukowej nie tylko przywraca jej dawny blask, ale dodatkowo zabezpiecza ją przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Wybieramy kostkę do ogrodu

Nie każdy model kostki będzie stanowił idealne rozwiązanie dla otoczenia twojego domu. Zawsze warto zastanowić się, jaki kształt, faktura i kolor będzie współgrał z jego mała i dużą architekturą.

Jeżeli Twoja posesja utrzymana jest w stylu eleganckiej klasyki, proponujemy model Pavimo. Jest to kostka brukowa o klasycznych i barwnych powierzchniach, doskonałych do tworzenia jednolitych, spójnych powierzchni.

Zwolennik nowoczesnego minimalizmu sięgnie po model Lundo o gładkiej powierzchni, która bardzo ułatwia utrzymanie czystości.

Jeżeli natomiast chcesz uwypuklić piękno przyrody w Twoim ogrodzie, zainteresuj się modelem Naturo stylizowanym na naturalny granit. Jego niewielkie i nieregularne formaty pozwalają na swobodne kreowanie powierzchni, w ramach której panuje idealna zgoda między zielenią a kamieniem.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.