Czy nowoczesną, wykonaną wedle najnowszych standardów kostkę brukową nadal należy impregnować? Jedne źródła podają, że nadmierna troska o ten materiał nie jest już niezbędna, inni utrzymują, że przezorny zawsze ubezpieczony, a każdy dodatkowy zabieg to gwarancja trwałości i atrakcyjności podjazdu lub chodnika. Idąc tropem tej drugiej grupy specjalistów, przyjrzyjmy się metodom impregnacji kostki brukowej.

Impregnować czy nie?

Nowoczesna kostka brukowa charakteryzuje się zwykle nasiąkliwością nie większą niż 6%. Taki stopnień przenikania wody sprawia, że materiał jest odpowiednio trwały. Wielu osobom to wystarczy, by zaniechać dodatkowej impregnacji, a jednak jest ona wysoce wskazana. Dlaczego?

Co nam daje impregnacja?

Nawet jeśli produkt, który przywieziemy jutro ze sklepu, będzie charakteryzował się najwyższymi standardami, co teoretycznie powinno uczynić go niezniszczalnym (w rzeczywistości bardzo trwałym), wcale nie oznacza, że nie możemy wzmocnić jego właściwości. Są takie miejsca na terenie przydomowym, gdzie ryzyko trudnych do usunięcia zabrudzeń jest większe niż gdzieś indziej. Są to wyłożone kostką tarasy, patia i placyki, na których latem lubimy grillować oraz narażone na kontakt z olejem podjazdy czy drogi dojazdowe do warsztatów lub siedzib firm. To właśnie tam zabieg impregnacji jest najbardziej wskazany. Wielu producentów proponuje kostkę brukową już na etapie produkcji poddaną dodatkowej hydrofobizacji. Sprawia to, że produkt właściwie nie przepuszcza wody, skutecznie strzegąc nawierzchnię przed silnym zabrudzeniem.

Przeczytaj także, jak wyczyścić kostkę brukową w sekcji porad eksperta: https://www.semmelrock.pl/warto-wiedziec/porady-eksperta/jak-wyczyscic-kostke-burkowa-zrob-to-sam/.

Czynności do wykonania przed impregnacją

Przezorny właściciel terenu wyłożonego brukiem, zapewne sam będzie chciał zadbać o stan swojej posesji. Jeżeli ty również zamierzasz wziąć sprawy w swoje ręce, mamy dla ciebie kilka bardzo istotnych uwag.

  1. Spójrz na datę produkcji kostki!

Beton, który ma zostać poddany impregnacji, powinien osiągnąć maksymalny stopień wytrzymałości. Zwykle następuje to dopiero około miesiąca od dnia, w którym opuścił fabrykę. Jak to sprawdzić? To bardzo proste: wystarczy znaleźć na palecie odpowiednią etykietę, na której wydrukowano datę produkcji kostki.

  1. Zadbaj o higienę nawierzchni

Zabiegowi impregnacji można poddać wyłącznie kostkę czystą i pozbawioną wszelkich wykwitów. Jeżeli zauważysz charakterystyczny nalot na nawierzchni, powinieneś zaniechać działania. Impregnacja doprowadzi do zatkania kanalików kapilarnych, co ostatecznie doprowadzi do utrwalenia wykwitu. Zdaniem specjalistów, zjawisko pojawiania się wykwitów ustępuje po około 2 latach od daty produkcji. Czasem warto po prostu poczekać.

  1. Sprawdź prognozę pogody

Impregnacja to proces bezwzględnie wymagający odpowiednich warunków pogodowych. Jeżeli planujesz wykonywać tę czynność w najbliższym czasie, zorientuj się, czy synoptycy nie przewidują na ten dzień opadów deszczu lub wyjątkowego upału. Świeżo impregnowana kostka nie lubi silnego nasłonecznienia i wody.

Impregnujemy!

Impregnacja wymaga dokładnie oczyszczonej kostki brukowej. Przed wykonaniem impregnacji kostki brukowej nawierzchnia powinna zostać dokładnie oczyszczona. Pierwszy etap to płukanie. Jeżeli nie dysponujesz myjką ciśnieniową, wystarczy wąż ogrodowy. Pamiętaj, żeby woda pod ciśnieniem dokładnie wypłukała każdy milimetr nawierzchni. Kiedy kostka będzie zupełnie sucha, weź szczotkę i pozbądź się pyłu, kurzu, piasku i innych zanieczyszczeń. Zrób to dokładnie, bowiem podczas impregnowania każda pozostawiona drobinka zostanie utrwalona na nawierzchni. Dopiero na skrupulatnie oczyszczoną kostkę można nałożyć impregnat. Do tego celu będzie potrzebny wałek z długim włosiem (możesz również skorzystać z opryskiwacza ciśnieniowego). Zanim skorzystasz z impregnatu do betonu Semmelrock, koniecznie przeczytaj dołączoną do niego ulotkę, by upewnić się, że robisz wszystko zgodnie z zaleceniami. Temperatura powietrza powinna wynosić minimum 15°C w okresie wiosenno-letnim.

Środki do impregnacji kostki brukowej

Od impregnatu do kostki brukowej oczekujemy przede wszystkim skuteczności. Chcemy, żeby nasza nawierzchnia była odpowiednio odporna na zabrudzenia i niszczycielską działalność warunków atmosferycznych. Wybierając odpowiedni środek, przede wszystkim należy sprawdzić, jaki jest jego skład. Jeżeli impregnat wyprodukowany został na bazie wody, będzie tańszy, ale jednocześnie mniej trwały (do roku pozwala wzmocnić właściwości kostki brukowej). O wiele lepiej rozejrzeć się za płynem, którego bazą jest silikon i butanol. Mają one bardzo cenną właściwość – wyciągają z kostki kolory, czyniąc nawierzchnię niezwykle wyraźną i wiecznie młodą. Ten niesamowity efekt trwa do momentu zupełnego wyparowania rozpuszczalników, jednak właściwości impregnacyjne pozostają niezmienne. Najdroższą grupą impregnatów są środki produkowane na bazie polimerów. Efekt ich działania nie jest tak spektakularny, jak ma to miejsce w przypadku impregnatów silikonowo-butanolowych, jednak ochrona przed warunkami zewnętrznymi w ich przypadku jest o wiele dłuższa i skuteczniejsza. I ostatnia kwestia. Naprawdę dobrej jakości impregnat nie powoduje zmiany zabarwienia powierzchni, nie nabłyszcza nadmiernie, umożliwia betonowi oddychanie, wnika głęboko w nawierzchnię i jest odporny na alkalia. Wszystko oczywiście zależy od tego, czego oczekuje właściciel posesji i jak często jest w stanie poddawać swój podjazd lub patio zabiegom impregnacji.

Więcej użytecznych informacji na temat higieny kostki brukowej przeczytasz w artykule: https://www.semmelrock.pl/warto-wiedziec/porady-eksperta/jak-dbac-o-kostke-brukowa/.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.