ARTE Segmentbogenpflaster
Na przestrzeni ostatnich 30 lat trendy architektoniczne w Polsce zmieniły się nie do poznania. Obecnie inwestorzy, architekci oraz sami budowniczy prześcigają się w innowacjach i coraz to nowszych sposobach na efektowne i efektywne wznoszenie konstrukcji. Tarasy, podjazdy, ścieżki oraz inne powierzchnie płaskie nie są tu wyjątkiem. Mimo to gdy wybieramy materiały do budowy wspomnianych elementów architektury, najczęściej kierujemy się wyglądem, a dopiero w drugiej kolejności względami praktycznymi. Podpowiadamy więc, jak właściwie dobrać materiał do nawierzchni i budować nie tylko pięknie, ale i praktycznie.

Wśród najpowszechniej stosowanych materiałów występuje uniwersalna kostka brukowa i modne płyty tarasowe. Oba materiały sprawdzają się na innych nawierzchniach, dlatego dobrze poznać ich właściwości, by stworzyć estetyczną i trwałą przestrzeń użytkową.

Kostka brukowa – uniwersalny i wytrzymały materiał

Kostka brukowa swoją uniwersalność zawdzięcza temu, że po uprzednim przygotowaniu powierzchni bardzo łatwo się ją układa. Gdy zaplanujesz już aranżację przestrzeni na zewnątrz domu, kostkę da się ułożyć w praktycznie dowolny kształt. Nic dziwnego, że bruk stosuje się w budownictwie od setek lat! Dawniej do jego produkcji używano nawet kamieni polnych (tzw. „kocie łby”), zaś obecnie produkuje się go z wysokiej jakości betonu wibroprasowanego, naturalnego granitu lub klinkieru.

Zasadnicze pytanie brzmi jednak: kiedy i gdzie układać kostkę brukową? Odpowiedź jest prosta – wszędzie tam, gdzie przewidziane jest obciążenie ruchem kołowym, ale gdzie nie są nam też obojętne walory estetyczne. Odpowiednio ułożona nawierzchnia z łatwością zniesie np. wieloletni ruch samochodowy – doskonale nadaje się więc do aranżacji podjazdu i ścieżki prowadzącej z garażu do ogrodu lub domu. Kostka brukowa jest więc materiałem o dość wszechstronnym zastosowaniu – można z niej układać:

  • drogi osiedlowe,
  • podjazdy,
  • chodniki,
  • tarasy,
  • ścieżki.

Kostka brukowa nie musi przy tym wyglądać, jak materiały znane z chodników wielkich miast. Przykładem jest chociażby kostka Arte, która swoim designem nadaje powierzchni staromiejski charakter, a komfortem użytkowania nie odbiega od najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych na rynku.

Płyty tarasowe – ozdoba ogrodu na lata

Wypoczynek z rodziną i znajomymi w weekend, kolacja na zewnątrz w letni wieczór – podobne rozrywki zapewnia posiadanie tarasu. Dawniej budowano je z drewna bądź betonu wykończonego gresem, ale wraz z rosnącymi wymaganiami klientów, trendy się zmieniają. Obecnie ostatnim krzykiem mody są wysokiej jakości płyty tarasowe. To ozdobny materiał wykończeniowy zaprojektowany specjalnie z myślą o tej części posesji. Charakteryzują się łatwym montażem (przygotowanie gruntu nie jest tak skomplikowane jak w przypadku np. nawierzchni z kostki brukowej, przy której wymagane jest specjalne utwardzenie gruntu) i mnogością ozdobnych wykończeń. Niestety, ten materiał ma jedną poważną wadę – jest nią wytrzymałość.

O ile same płyty bez trudu poradzą sobie z tańczącymi czy skaczącymi domownikami (często wykorzystuje się je np. do otoczenia basenu), o tyle z racji swojego dużego rozmiaru i grubości samej płyty są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne i obciążenia. Dlatego też nie zastosujesz ich do wykonania konstrukcji ozdobnego podjazdu przed domem. Do tego celu lepiej nada się materiał przeznaczony do takich zadań – np. wspomniana wcześniej kostka brukowa.

Niektóre z kolekcji płyt tarasowych występują też z dedykowanymi stopniami schodowymi. Jeżeli więc powierzchnia, którą dysponujesz w ogrodzie, posiada wiele spadków, skorzystaj na przykład z płyt tarasowych sytemu Bradstone Travero.

Podsumowując, kostka brukowa sprawdzi się w tych obszarach, które znoszą duże obciążenie, a więc na podjazdach i ścieżkach prowadzących do garażu. Estetyczne wykonanie nowoczesnej kostki brukowej sprawia jednak, że z powodzeniem stworzysz też dzięki niej stylowy taras. Płyty tarasowe są zaś materiałem stworzonym specjalnie na potrzeby aranżacji tarasu, lecz równie dobrze mogą stać się ozdobą schodów.