Zadbany bruk może przez wiele długich lat cieszyć nasze oko i wprawiać w zachwyt naszych gości, sąsiadów i przechodniów, którym zdarzy się spojrzeć za płot naszej posesji. Odpowiednia troska o kostkę nie tylko przedłuża jej „życie”, ale również sprawia, że jej użytkowanie staje się prawdziwą przyjemnością. Głównym wrogiem bruku są zanieczyszczenia będące efektem działania natury lub codziennego użytkowania. Tymczasem bruk to wizytówka każdej posesji. Co zatem zrobić, kiedy nasza elegancka kostka brukowa zaliczy bliskie spotkanie z cementem?

Na wstępie informacja dla osób, które nie czują się na siłach, by samodzielnie próbować walki z zabrudzeniami kostki brukowej – zgłoście się do profesjonalistów! Jeżeli uważacie, że wasze zdolności lub doświadczenie w tego typu fizycznej pracy są zbyt małe, by mogły skończyć się sukcesem, najlepiej skorzystać z umiejętności fachowców. Paradoksalnie, z ekonomicznego punktu widzenia, taka inwestycja może być bardziej opłacalna niż samodzielne mocowanie się silnymi zabrudzeniami. Fachowo wykonana usługa to gwarancja, że bruk przed naszym domem odzyska swój pierwotny wygląd. Jeżeli jednak jesteście pewni swoich możliwości, zachęcamy do lektury poniższego tekstu, a później trzymania się zawartych w nim reguł. Do dzieła!

Beton i zaprawa murarska na bruku

Zabrudzenia budowlane to jedna z najgorszych katastrof, jakie spotkać mogą kostkę brukową. Trudno jednak uniknąć tego typu prac mieszkając w domu jednorodzinnym. Nieważne, czy robimy to sami, czy wynajmujemy ekipę, zabrudzenia wydają się nieuniknione. Firmy budowlane zwykle działają pod presją czasu, zajmując się swoją robotą, a więc nie przykładają większej wagi do ewentualnych zabrudzeń będących efektem ich pracy. My sami z kolei również nie możemy być w stu procentach pewni, że nasza troska o własne obejście wystarczy, by uniknąć śladów betonu na bruku. Najwięcej problemu sprawia doczyszczenie kostki ciemnej, która po kontakcie z cementem lub zaprawą stanowi przysłowiowy obraz nędzy i rozpaczy. Właściciel posesji, który zainwestował poważne pieniądze w wyłożenie brukiem podjazdu lub traktu może przeżyć chwile zwątpienia, widząc, co jeden remont zrobił z nawierzchnią.

Przede wszystkim zapobiegać!

Czyszczenie kostki brukowej z cementu jest absolutną ostatecznością. Zgodnie z maksymą „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, przed rozpoczęciem prac budowlanych lub remontowym warto zabezpieczyć nawierzchnię, rozpościerając na niej warstwę grubej folii. Nie stosujmy zamienników w postaci zużytych worków po cemencie. Materiał powinien być nieprzepuszczalny, a więc stanowić skuteczną barierę, chroniącą bruk przed przenikaniem pyłu, wody, cementu i niezastygłego betonu.

Kiedy jest za późno… Co robić?

Pamiętajmy, że w przypadku zabrudzeń budowlanych, czas nie jest naszym sprzymierzeńcem. Beton, tynk lub zaprawę trzeba usunąć natychmiast, kiedy tylko dojdzie kontaktu z kostką brukową. Cechą charakterystyczną chemii budowlanek jest bowiem jej szybkie zasychanie. Jeżeli doprowadzimy do pełnego zastygnięcia cementu na nawierzchni, narazimy się na trudne, długotrwałe i niestety kosztowne czyszczenie.

Oszczędzać, czy nie oszczędzać? Oto jest pytanie!

Chemia budowlana, tuż obok warunków atmosferycznych, stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla kostki brukowej. Często kusi nas, by w ramach oszczędności, sięgać po środki domowe lub preparaty najtańsze, dostępne w każdym budowlanym markecie. Tymczasem nie jest tajemnicą, że kluczem do sukcesu będzie wyłącznie połączenie zastosowania odpowiedniego sprzętu, pewnego doświadczenia i najwyższej jakości środków czyszczących przystosowanych do konkretnego rodzaju bruku.

Zachęcamy do lektury wpisu Jak dbać o kostkę brukową opowie ci nasz ekspert!

Piaskowanie kostki – czy i kiedy jest niezbędne?

Zdarza się, że żaden z wymienionych sposobów nie kończy się pełnym sukcesem, a my zostajemy z brudną nawierzchnią. Właściciel domu zastanawia się wtedy, gdzie popełnił błąd, a przede wszystkim, co ma robić dalej? Kłaść nowy bruk? Na szczęście jest inny sposób. W takich chwilach jedynym ratunkiem może okazać się piaskowanie. Ten radykalny proces polega na dokładnym spłukaniu kostki brukowej sprężonym powietrzem lub – zgodnie z nazwą ej metody – mieszanką wody i piasku.

Czyszczenie kostki brukowej krok po kroku

Przed rozpoczęciem czyszczenia zabrudzeń budowlanych z kostki brukowej, najpierw powinniśmy zrobić porządek na miejscu naszej pracy. Trawa, mchy, porosty, piach czy ziemia powinny zniknąć z powierzchni, którą czeka czyszczenie.

Kolejny krok to przygotowanie roztworu, w skład którego wejdzie woda i środek do czyszczenia kostki. W ten sposób pozbędziemy się innych zabrudzeń z powierzchni chodnika lub podjazdu. Jest to również dobry moment, by przeprowadzić impregnację kostki za pomocą specjalnych środków chemicznych. Dzięki temu stworzymy warstwę ochronną, która skutecznie zapobiegnie powstawaniu nalotów organicznych.

Po zmieceniu, umyciu oraz impregnacji powierzchni kostki, możemy przechodzić do zdrapywania z niej resztek zastygłego betonu, cementu lub zaprawy. Pozostałości budowlane kruszymy zwracając uwagę, by nie uszkodzić kostki, a następnie je usuwamy. Jeżeli od zabrudzenia nie minęło zbyt wiele czasu, wtedy możemy nazywać się szczęściarzami, bo czyszczenie nie zajmie nam wiele czasu.

Rozkruszywszy zabrudzenia, spłukujemy powierzchnię za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem. Dzięki tej czynności pozbędziemy się resztek kompozytów z powierzchni kostki.

Bywa, że zabrudzenia budowlane są na tyle uporczywe, że jedno czyszczenie nie wystarczy. Wtedy spłukujemy kilka razy, do skutku. Zdarzają się jednak sytuację, że nawet kilkunastokrotne czyszczenie nie zdaje egzaminu. Wtedy niewiele jesteśmy już w stanie zrobić, a zanieczyszczenia, choć nie tak wyraźne, zostaną z nami na zawsze (lub do najbliższej wymiany bruku). Warto zatem zapobiegać.

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat czyszczenia kostki brukowej? Zapraszamy do lektury naszego tekstu:

Jak wyczyścić kostkę brukową? Zrób to sam

Impregnacja bruku – konieczność czy fanaberia?

Choć na temat impregnacji kostki brukowej pisaliśmy już wcześniej, warto w tym miejscu rozwinąć nieco temat. Impregnacja to proces, o którym nierzadko się zapomina lub zostawia na później. To błąd! Nic nie zapewni nawierzchni skuteczniejszej ochrony przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych oraz efektami codziennego użytkowania. Co więcej, dzięki impregnacji jesteśmy w stanie wyciągnąć z bruku jego właściwy kolor i nadać mu wyrazistości. To świetny sposób, by nawierzchnia położona nawet kilka lat temu wyglądała jakbyśmy dopiero oddali ją do użytku.

Dzięki impregnacji czyszczenie kostki będzie prostsze. Preparaty służące do zabezpieczania nawierzchni pozbywają się zabrudzeń uciążliwych do usunięcia, a zabezpieczona zaimpregnowana kostka nie zarasta już mchem i roślinami chwasty i mchy.

Czym impregnować kostkę brukową?

Z uwagi na fakt, że impregnacja jest tak ważna dla utrzymania kostki brukowej w jak najlepszym stanie, warto poszukać na rynku jak najlepszego środka zabezpieczającego nawierzchnię przed zabrudzeniami. Pave Care Impregnat to propozycja Semmelrock. Dzięki naszemu płynowi, twój podjazd lub chodnik będą odpowiednio zabezpieczone przed zabrudzeniami i trudno usuwalnymi plamami. Można go stosować zarówno z myślą o efektach codziennego użytkowania nawierzchni, jak i działalności natury. Pave Care Impregnat chroni stanowi również skuteczną ochronę przed wnikaniem wody i oleju, nie powoduje zmiany zabarwienia powierzchni, nie nabłyszcza, a betonowi umożliwia swobodne oddychanie. Nasz środek wnika głęboko w powierzchnie poddawaną impregnacji.

Czy myślałeś kiedyś o bruku klinkierowym? Jeżeli tak, powinieneś dowiedzieć się nieco na jego temat. Jakie są jego zalety i w jaki sposób można zaaranżować powierzchnię, korzystając z tego materiału, opowiedzieć znajdziesz w artykule Zalety bruku klinkierowego aranżacje nawierzchni wokół domu.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.