Betonowe donice, gazony, obrzeża, murki, schody, a nawet meble — elementy małej architektury wykonane z tego, zdawałoby się, mało romantycznego materiału, cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli posesji. Skąd ten trend? Nasi klienci doskonale wiedzą, że beton potrafi być nie tylko niezwykle trwały i użyteczny, ale także estetyczny. Dobre wkomponowanie małej architektury w tkankę ogrodu potrafi uczynić cuda. Jak to zrobić? Zapraszamy do lektury.

Smutny, szary i toporny beton to już przeszłość. Nowoczesna architektura wespół z towarzyszącą jej technologią sprawiły, że ten materiał budowlany nie tylko zyskał drugie życie, ale zaczął znajdować zastosowanie tam, gdzie kiedyś mógł być zupełnie nie do pomyślenia. Dzięki świeżemu spojrzeniu młodszych pokoleń projektantów i architektów przestrzeni beton wyrwał się z przykrego stereotypu, a zadowoleni użytkownicy dowiedzieli się, że jego możliwości dekoracyjne i funkcjonalne są właściwie nieograniczone. Co więcej, surowa forma małej architektury z betonu stanowi doskonałe towarzystwo dla obrastającej ogród zieleni.

Czym jest mała architektura?

Nie tylko betonowy gazon, ale także donica, ogrodzenie, grill, murek, a nawet meble. Beton stwarza wiele możliwości, czemu sprzyja mnogość jego faktur i kolorów. Można powiedzieć że, ograniczeniem jest wyłącznie nasza wyobraźnia i poczucie dobrego smaku. Przy planowaniu małej architektury z betonu możemy szukać inspiracji w naturze, a więc roślinach i ukształtowaniu terenu i innych warunkach panujących na naszej działce.

Donice i gazony wspaniale prezentują się przy ogrodowych ścieżkach lub na tarasach. Betonowe klomby mogą przybierać formy naturalne (jeżeli beton imituje formy skalne) lub „udawać” ruiny starej budowli, która obrasta bujną roślinnością. Z betonu zbudujemy również wspaniałe kaskady spływające do oczek wodnych.

Betonowe meble

Przyzwyczailiśmy się do mebli ogrodowych z plastiku, drewna, a nawet metalu. Beton często wydaje nam się zimny i mało wygodny. Tymczasem meble wykonane z tego materiału potrafią cechować się oryginalnością i umiejętnością dopasowania się do niemal każdego otoczenia i architektury. Choć na rynku funkcjonują firmy realizujące takie zamówienia, wprawny majsterkowicz jest w stanie samemu stworzyć betonowy komplet wypoczynkowy. Wystarczą płyty tarasowe, kamienie do budowy ogrodzenia, a nawet niewykorzystane stopnie schodów. Proszę sobie wyobrazić surowy, a przy tym piękny stół ogrodowy nieopodal betonowego grilla.

Betonowe gazony

W końcu przyszedł czas na wspominane wielokrotnie betonowe gazony i donice. Zwlekaliśmy z nimi aż do tego akapitu, ponieważ stanowią one niezwykle popularny element małej architektury ogrodowej. Podstawowymi cechami betonowych gazonów są: funkcjonalność i trwałość. Powinny one współistnieć z jeszcze jednym ważnym walorem – estetyką.

W tym miejscu z czystym sumieniem, ale też z niekłamaną dumą, możemy polecić nasze produkty. Gazony Semmelrock cechują się wygodnym kształtem, dzięki czemu można za ich pomocą tworzyć niebanalne kompozycje wokół domu oraz na terenie ogrodu. Szeroka gama kolorystyczna (szary, czerwony i grafitowy) oraz porowata struktura sprawiają, że nasz produkt dobrze komponuje się z różnym rodzajem architektury – od nowoczesnej aż po rustykalną.

Gazony służyć mogą jako efektowny, obrośnięty zielenią mur odgradzający użytkową część ogrodu od tej bardziej reprezentacyjnej. Usypując niewielką skarpę i opierając na niej ułożone jeden na drugim gazony, otrzymamy efektowną strukturę, która jednocześnie zasłoni, to co ma być zasłonięte i podkreśli to, co powinno zostać podkreślone. Wystarczy kilka takich elementów, by móc zbudować nasz mały, wielopoziomowy ogród.  Gazony mogą tworzyć rozmaite kształty – piramidy, okręgi, fale. Znów wszystko zależy od naszych potrzeb i fantazji. O umiejętnościach nie wspominamy, bo produkt Semmelrock jest naprawdę prosty do ułożenia.

Przeczytaj, co na temat betonowych gazonów i donic do powiedzenia ma nasz ekspert:

Betonowe donice i gazony do Twojego ogrodu poznaj najnowsze trendy!

Betonowe murki

Niewielki murek ogrodowy zbudować można, wykorzystując również betonowe obrzeża. Taki niewielki element ogrodowej architektury pozwoli na oddzielenie konkretnych części ogrodu bez nadmiernej ingerencji w jego ład. Wystarczy kilka centymetrów nad ziemią, by stworzyć subtelną granicę między przestrzenią wypoczynkową, terenem przeznaczonym dla roślin, ścieżką i podjazdem. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż klasyczny murek (zwłaszcza w przypadku mniejszych posesji), bowiem nie wpływa na zmniejszenie powierzchni ogrodu.

Szukasz inspiracji? Zapraszamy tutaj: Elementy małej architektury Adelo

Betonuj z Semmelrock!

O betonie pisać można wiele. Jest to być może najbardziej uniwersalny materiał do aranżacji małej architektury ogrodowej, jaki można sobie wyobrazić. Śmiało sięgajmy po betonowe elementy, nie bójmy się stawiać imponujących konstrukcji z gazonów, nie uprzedzajmy się do betonowych mebli ogrodowych. Odrobina pomysłu, rada ze strony fachowca, a urządzimy sobie wspaniały ogród, gdzie beton doskonale zrozumie się z zielenią.

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.