Beton i zieleń, wbrew ogólnemu wyobrażeniu, mogą współistnieć w doskonałej symbiozie. Co więcej, mariaż wytworu ludzkich rąk z naturą może być doskonałą i wytrzymałą ozdobą każdego ogrodu. Betonowe donice i gazony to świetny pomysł na stworzenie efektownych kwietników, ukwieconych murków i skarp. Co więcej, można je wykorzystać jako zasłonę dla miejsc, które chcielibyśmy ukryć przed wzrokiem naszych gości.

Gazon i betonowa donica w ogrodzie? Czemu nie! Nawet jeśli ten element dekoracyjny może kojarzyć się z zielenią miejską, nie oznacza, że nie sprawdzi się również w sąsiedztwie naszego domu lub siedziby firmy. Wiele osób uważa, że te betonowe formy są mało subtelne, a co za tym idzie, przytłaczają ogród. To wcale nie musi być prawda. Umiejętna aranżacja gazonów i donic może uczynić z nich integralną część zielonego otoczenia. Co więcej, jest to względnie niedrogi, a w odpowiednich rękach niezwykle estetyczna metoda zagospodarowania ogrodu.

Beton w ogrodzie? Czemu nie!

Przy wyborze gazonów i elementów do budowy donic w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jakość materiału. Do produkcji modeli dostępnych na rynku najczęściej wykorzystuje się betonu lub keramzytobeton (mieszanka betonu z dodatkiem lekkiego kermazytu).

Jak w przypadku każdej nowości wprowadzanej do naszego ogrodu, należy zadbać, by był on spójny z resztą otoczenia. Gazony dostępne są w wielu kolorach i kształtach. W ofercie Semmelrock znajdziecie zarówno klasycznie szare, jak i czerwone lub grafitowe o wygodnym, dającym się łatwo aranżować półokrągłym kształcie (tzw. gazony księżycowe). Dopasowanie gazonu i donicy – zarówno jeśli chodzi o kształt, jak i formę – zależne jest przede wszystkim od rodzaju roślinności oraz architektury sąsiadującego z nimi budynku, chodników, ścieżek, tarasów i małej architektury. Wszystkie te elementy powinny współistnieć w doskonałej harmonii, nie przytłaczać się, tworzyć spójną całość.

Wymiary gazonów znajdujących się w naszej ofercie to optymalne 35x20x20 cm. Jest to format, który powinien znaleźć swoje miejsce w ogrodzie o niemal każdej wielkości. Zobacz, w jakich kolorach: Elementy małej architektury Gazon.

Gazony a donice

Wspaniałe, piętrowe konstrukcje, bogato obrośnięte kwiatami, to ozdoba niejednego ogrodu. Gazony stawiamy na terenie posesji, by tworzyć swego rodzaju ukwiecone piramidy. W odróżnieniu od donic, które mogą stać pojedynczo, betonowe „półksiężyce” tworzą efektowne, stabilne skupiska. O ile gazony kupujemy jako gotowe produkty, tak donice stworzyć można, wykorzystując elementy do budowy murów (np. Bradstone Milldale lub Bradstone Madoc). Gwarantują one praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji, a ich struktura imitująca naturalny kamień doskonale współgra z zielenią otoczenia.

Przeczytaj także:

Czy płyty betonowe do ogrodu to dobry pomysł? Co wybrać?

Zastosowanie gazonów

Choć podstawowym zadaniem gazonów jest upiększanie naszych ogrodów, mają one jeszcze kilka niezwykle użytecznych zastosowań. Przede wszystkim wzmacniają skarpy, zapobiegając ich osuwaniu się. Tworząc niewielkie konstrukcje z gazonów, można zbudować efektowne obrzeża drogi dojazdowej lub podjazdu. Niektórzy właściciele posesji stosują je do odgrodzenia części ozdobnej ogrodu od mniej atrakcyjnego terenu użytkowego. Bywa, że gazony wykorzystywane są do zabezpieczenia nieogrodzonych części działki, w efektowny sposób zapobiegając parkowaniu samochodów na terenie posesji. Co ciekawe, można potraktować je również jako betonowe ściany dźwiękoszczelne! Wysokie „piramidy” z gazonów to świetne rozwiązanie dla domów znajdujących się w sąsiedztwie ruchliwych szos. Połączenie betonu i zieleni skutecznie pochłania część nieprzyjemnego hałasu.

Donice betonowe – o czym warto pamiętać?

Nowoczesne donice z betonu nadają otoczeniu nieco surowego, ale przede wszystkim eleganckiego charakteru. Dziś najpopularniejsze są konstrukcje „nieoszlifowane” o nieco dzikim uroku. Wspaniale komponują się ze skalniakową roślinnością i świetnie wtapiają w resztę betonowych elementów ogrodowej architektury. Przygotowując się do budowy donic z elementów dostępnych w ofercie Semmelrock, należy się zastanowić nad miejscem ich przeznaczenia oraz roślinach, jakie chcemy w nich posadzić. Trzeba pamiętać, że wielkość konstrukcji to również bardzo istotny element! Jeśli donica będzie zbyt mała, kwiaty nie będą dobrze rosnąć – zbyt wielka je przytoczy.

Dowiedz się, jak dobrać płyty do Twojego ogrodu: https://www.semmelrock.pl/warto-wiedziec/porady-eksperta/ogrod-marzen-wybieramy-plyty-do-ogrodu/.

Jakie rośliny wybrać do gazonów?

Podobnie jak w przypadku betonowych donic, gazony „lubią się” z roślinami skalniakowymi, takimi jak np. skalnice, goździki czy smagliczki skalne, goździki, skalnice. Każdy z wymienionych gatunków cechuje się wysoką odpornością na coraz częstsze w naszym regionie susze. Dla urozmaicenia można również sięgnąć po ozdobne kostrzewy lub turzyce. Tak naprawdę jedyną granicą jest nasza wyobraźnia – zarówno jeśli chodzi o obsadzenie gazonów, jak i donic. Jeżeli zadbamy o spójność estetyczną elementów znajdujących się w naszym ogrodzie, będziemy mieli gwarancję, że nasza posesja wzbudzi zachwyt niejednego przechodnia.

Beton to dobry kierunek. Nie bój się z niego korzystać i uruchom wyobraźnię!

Jeżeli jesteście ciekawi opinii na temat produktów marki Semmelrock to zapraszamy do rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, których znajdziecie na podstronie – gdzie kupić. Z opiniami n/t marki Semmelrock możecie się również zapoznać na podstronie opinie.

Produkty

Jakie kategorie produktów u nas znajdziecie? kostka brukowa, płyty /płytki tarasowe, płyty elewacyjne / dekoracyjne, ścieżki ogrodowe, kostka betonowa, tarasy, palisady, obrzeża, stopnie, schody, ogrodzenia, krawężniki, murki

Sprawdź czy znajdziesz nasze obiekty referencyjne w swoim mieście?

Radom, Kraków, Tarnów, Legnica, Jelenia Góra, Krosno, Opole, Swornegacie, Zakopane, Pszczyna, Kłodzko, Suwałki, Komorów,  Leszno, Istebna, Polkowice, Ząbki, Głogów, Gliwice,  Zielona Góra, Olszyna, Lubin, Ostrzeszów, Radom, Nysa, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin, Opole, Lębork, Tarnów, Przemyśl, Słupsk, Płock, Poznań, Janów, Namysłów, Wejherowo, Brzeg, Koszalin, Konin, Gdynia, Łódź, Żyrardów, Sosnowiec, Warszawa, Chełm, Krosno, Cieszyn, Świdnica, Mikołów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Sopot, Lublin, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Toruń,  Białystok, Prószków, Kielce, Głogów, Polkowice, Zgorzelec, Żary, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Zgierz, Gdańsk, Nowy Sącz, Sandomierz, Brusy, Mielec, Siedlce, Olsztyn, Charzykowy, Gniezno, Bydgoszcz, Piła, Leszno, Kalisz, Bogatynia, Wrocław.

W jakich województwach możesz znaleźć nasze produkty?

Mazowieckie, pomorskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pełną listę dystrybutorów znajdziesz na podstronie gdzie kupić.